Powstają kluczowe dokumenty dla Jasła

Widok ogólny budynku urzędzu miasta w jaśle z lotu ptaka, widoczny kościół farny
fot. Grzegorz Zarzyka udostępnione na podst. licencji CC BY-NC-ND 4.0

Trwają prace nad opracowywaniem dokumentacji dotyczących kluczowych obszarów dla rozwoju Jasła: komunikacji, mieszkalnictwa, kultury, turystyki i sportu, jakości usług publicznych oraz pomocy społecznej w zakresie wsparcia osób nieuleczalnie chorych. Dokumenty te, na które Miasto otrzymało 100 proc. dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna (2,95 mln zł), posłużą do ubiegania się o środki zewnętrzne w ramach nowego okresu programowania.

Powstające dokumenty są ściśle związane z zadaniami, jakie miasto realizuje w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” wartego 16 mln zł. Z otrzymanych środków zostaną przygotowane:

●             Studium komunikacyjne dla Miasta Jasła

●             Miejska polityka mieszkaniowa

●             System zarządzania rozwojem miasta (w tym. Inwentaryzacja zieleni miejskiej, cyfryzacja dokumentów planistycznych)

●             Strategia przemysłu czasu wolnego

●             Rozbudowa Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Jaśle

●             Wzmocnienie usług publicznych.

Już zakończyły się prace przy zbieraniu danych do inwentaryzacji zieleni miejskiej (etap 2 w ramach „Systemu zarządzania rozwojem miasta”). Na podstawie wykonanych lotów nad miastem, przy użyciu technik  teledetekcyjnych, zebrane zostały aktualne dane dotyczące zieleni na terenie miasta. Wykonane zostały m.in. wysokiej rozdzielczości zdjęcia zieleni w fazie ulistnionej, które później posłużą do sporządzenia tzw. mapy koron drzew w naszym mieście. W ramach tego zadania przygotowana zostanie również ortofotomapa Jasła w wysokiej rozdzielczości.

Gotowa jest już „Cyfryzacja dokumentów planistycznych”, której celem jest utworzenie plików APP, GML oraz zbiory plików GML dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp)oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (suikzp). Pozwala ona również na wykonanie wektorowego rejestru mapowego dla decyzji o warunkach zabudowy, czy też decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego i wniosków o sporządzenie lub zmianę mpzp i suikzp.

Aktualnie trwają również prace nad przygotowywaniem opracowania dotyczącego „Miejskiej polityki mieszkaniowej”. Po uzgodnieniu metodologii badań, przeprowadzone zostaną ankiety i warsztaty z zainteresowanymi osobami, przeanalizowane zostaną dane dot. obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym, wszystko po to, by wyznaczyć kierunki, które przyczynia się do zapewnienia dostępności mieszkań w Jaśle.

Przeprowadzono także część prac w ramach przygotowania „Studium komunikacyjnego dla Miasta Jasła”: sporządzono inwentaryzację i ocenę systemu komunikacyjnego, przeanalizowano stan zagospodarowania przestrzennego, a także organizację rynku przewozów na naszym terenie. Dokument ten ma wypracować kierunki rozwoju infrastruktury drogowej miasta oraz zwiększyć dostępność komunikacyjną miasta.

Prace nad wszystkimi  dokumentacjami mają zakończyć się do czerwca 2023 roku.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://um.jaslo.pl/pl/projekt-jaslo-opracowanie-dokumentacji-w-ramach-wsparcia-rozwoju-miast-popt-2014-2020/

Wartość przyznanych środków w Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna wynosi: 2 951 394,45 zł (dofinansowanie wynosi 100% z czego: 85% Fundusz Spójności i 15% budżet państwa).