Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.

Uroczystość 3 Maja ma szczególne znaczenie dla Polaków jako symbol walki o suwerenność, niezależność i wartości demokratyczne. To także czas refleksji nad historią i dziedzictwem narodowym. Także w Jaśle odbyły się uroczystości upamiętniające to ważne święto. Rozpoczęły się one od mszy św. na jasielskim rynku, której przewodził jaślanin ks. Piotr Steczkowski, kanclerz kurii diecezjalnej w Rzeszowie.

Następnie licznie zgromadzeni jaślanie w pochodzie patriotycznym udali się pod tablicę upamiętniającą 200 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, znajdującą się przy ul. Kołłątaja.

Po tej części w parku miejskim odegrany został hymn państwowy, a także po raz pierwszy w trakcie uroczystości patriotycznych – hejnał miasta. Do zgromadzonych licznie mieszkańców, władz samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli instytucji, placówek, pocztów sztandarowych, harcerzy, a także oddziałów reprezentacyjnych, zwrócił się ze swym ostatnim w tej roli przemówieniem Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Trzeciomajowe jasielskie uroczystości zakończył program artystyczny przygotowany przez Prywatną Szkołę Muzyczną I i II Stopnia w Jaśle.