



Najliczniejszą grupą wśród zarejestrowanych bezrobotnych w powiecie jasielskim, według stanu na koniec lutego 2025 r. stanowią osoby w przedziale wiekowym od 35 do 44 lata – 1 323 osób (25,98% wszystkich bezrobotnych). Drugą, co do wielkości grupę stanowią osoby w przedziale wiekowym od 25 do 34 lata –1 268 osób (24,9%). Na jedną ofertę pracy w lutym br. przypadało 29 osób bezrobotnych, a zgłoszonych w ciągu miesiąca ofert pracy w tym okresie było 281.


Osoby poszukujące pracy w Jaśle posiadają najczęściej wykształcenie zasadnicze zawodowe (branżowe), policealne i średnie zawodowe (59,07%), lecz nie brakuje również osób z wykształceniem wyższym (13,28%). Do licznie reprezentowanych grup zawodowych wśród zarejestrowanych bezrobotnych należą: sprzedawca, kucharz, fryzjer, cukiernik, mechanik pojazdów samochodowych, technik ekonomista, ślusarz, robotnik gospodarczy, ekonomista, krawiec, pomocniczy robotnik budowlany, technik mechanik, technik handlowiec, murarz, specjalista administracji publicznej.

Na terenie Jasła funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć szkół podstawowych, średnich i zawodowych oraz dwie szkoły wyższe. Całość dopełniają szkoły i placówki oferujące szeroką ofertę edukacyjną pozwalającą na uzupełnienie wykształcenia i zdobycie nowego zawodu. Szkoły ponadpodstawowe powiatu jasielskiego oferują wysoki poziom kształcenia, także tego zawodowego. Uczniowie kształcą się zarówno w tradycyjnych jak i nowoczesnych zawodach.
Łączna liczba uczniów szkół ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych i policealnych na terenie powiatu jasielskiego według stanu na koniec 2023 r. wynosiła 6 201. Wśród uczniów szkół branżowych I stopnia oraz techników najchętniej wybieranymi kierunkami kształcenia są inżynieryjno- techniczny (1037 uczniów w 2023 r.), biznesu i administracji (568), technologii informacyjnych (500) oraz architektury i budownictwa (382) i produkcji i przetwórstwa (226).
Łączna liczba uczniów szkół ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych i policealnych na terenie powiatu jasielskiego według stanu na koniec 2023 r. wynosiła 6 201. Wśród uczniów szkół branżowych I stopnia oraz techników najchętniej wybieranymi kierunkami kształcenia są inżynieryjno- techniczny (1037 uczniów w 2023 r.), biznesu i administracji (568), technologii informacyjnych (500) oraz architektury i budownictwa (382) i produkcji i przetwórstwa (226).
Średniorocznie mury szkół średnich powiatu jasielskiego opuszcza około 1.200-1.400 absolwentów (w roku 2023 , liczba absolwentów wynosiła 1 407). Struktura absolwentów jest następująca:
-
absolwenci liceów ogólnokształcących – 42,9%,
-
absolwenci techników – 40,7%,
-
absolwenci zasadniczych szkół zawodowych 16,3%.

Szkoły ponadpodstawowe i placówki edukacyjne powiatu jasielskiego
-
I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle
-
II LO im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego w Jaśle
-
Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle
-
Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle
-
Zespół Szkół Nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle
-
Zespół Szkół Nr 4 w Jaśle
-
Zespół Szkół Budowlanych im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle
-
LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach
-
Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Jaśle
-
Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie
-
Zespół Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy
-
Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle
-
Centrum Nauki i Biznesu „Żak” Sp. z o.o.
-
Stowarzyszenie „Centrum Szkolenia Zawodowego” Przedstawicielstwo w Jaśle
Jasielscy maturzyści najczęściej kontynuują swoją edukację na uczelniach w: Rzeszowie, Krakowie i Jaśle a także w innych ośrodkach akademickich w kraju.
W Jaśle funkcjonują dwie uczelnie wyższe, z których jedna jest filią uczelni.
Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle, jest niepaństwową uczelnią wyższą, założoną w 2001 roku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, uczelnia z sukcesem kształci studentów, którzy doskonale odnajdują się na obecnym rynku pracy. Uczelnia dysponuje szeroko rozwiniętą bazą dydaktyczną, która zapewnia studentom komfortowe warunki studiowania. Kadrę dydaktyczną tworzą osoby z dużym dorobkiem naukowym oraz bogatym doświadczeniem zawodowym.
Obecnie kształcenie studentów odbywa się na następujących kierunkach:
-
Ekonomia – I Stopnia (licencjackie) na specjalnościach: ekonomika handlu i usług, informatyka w biznesie, ekonomika i organizacja małych i średnich przedsiębiorstw, bankowość i ubezpieczenia, gospodarowanie nieruchomościami.
-
Finanse i Rachunkowość – I Stopnia (licencjackie) na specjalnościach: rachunkowość i finanse przedsiębiorstw, audyt i zarządzanie finansami, doradztwo finansowe, rachunkowość i podatki.
-
Transport – I Stopnia (inżynierskie) na specjalnościach: transport i spedycja, logistyka przedsiębiorstw, inżynieria ruchu, diagnostyka i eksploatacja pojazdów samochodowych, transport szynowy.
-
Ekonomia – II Stopnia (magisterskie) na specjalnościach: ekonomika przedsiębiorstw, ekonomika transportu, ekonomika handlu i usług, informatyka w biznesie, rachunkowość i podatki.
-
Transport – II Stopnia (magisterskie) na specjalnościach: logistyka i spedycja, inteligentne systemy transportu, diagnostyka i eksploatacja pojazdów samochodowych.
Ofertę Uczelni uzupełnia również szeroka gama studiów podyplomowych, wśród których znaleźć można chociażby studia podyplomowe Master of Business Administration (MBA) czyli studia o najbardziej zaawansowanym programie edukacji menedżerskich, mające na celu przekazanie najnowszej wiedzy i wykształcenie szerokiego spektrum umiejętności menadżerskich a także studia podyplomowe Transport Drogowy i spedycja, po których można otrzymać Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Drogowym transporcie rzeczy/osób bez zdawania trudnego egzaminu państwowego. Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle to uczelnia, która łączy wysoką jakość kształcenia z praktycznym podejściem do nauki. Absolwenci uczelni zdobywają nie tylko solidne wykształcenie, ale również cenne doświadczenie zawodowe, które umożliwia im szybkie odnalezienie się na rynku pracy. Dzięki przyjaznej atmosferze, indywidualnemu podejściu do każdego studenta oraz bogatej ofercie praktyk, staży i szkoleń, nasi absolwenci są dobrze przygotowani do wyzwań współcześnie stawianych przez rynek. Zajęcia oraz egzaminy na Uczelni realizowane są w formie stacjonarnej, zdalnej oraz hybrydowej. Uczelnia jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, zapewniając im równy dostęp do kształcenia.
Szczegółowe informacje o Uczelni i jej ofercie można znaleźć na stronie: www.psw.jaslo.pl , a także kontaktując się z nią mailowo: psw@psw.jaslo.pl lub telefonicznie 533 801 602.
Filia AHE w Łodzi w naszym mieście funkcjonuje od ponad 20 lat, oferując mieszkańcom regionu edukację na poziomie europejskich standardów. To także część jednej z największych i najstarszych niepublicznych szkół wyższych w Polsce. Wizytówką Uczelni są zaangażowani nauczyciele akademiccy, którzy wyposażają studentów w niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne.
Misją uczelni jest kształcenie postaw kreatywnych, a swoją ofertę kieruje Ona do wszystkich, których interesuje rozwój potencjału osobistego.
Studenci Uczelni uczą się jednocześnie w dwóch modelach edukacji:
-
Zdobywają profesjonalną wiedzę oraz umiejętności —stają się cenionymi fachowcami w swoich dziedzinach: administratywistami, pedagogami, politologami.
-
Podczas studiów przeobrażają się w ludzi kreatywnych, przedsiębiorczych, innowacyjnych, nastawionych na sukces zawodowy, biznesowy i osobisty!
Studenci otrzymują więc to, czego nauczyliby się na innych uczelniach, oraz to, co znajdzie jedynie na tej Uczelni — zasoby kreatywności. Kreatywność jest czysto ludzką kompetencją, postawą, potencją działania. Nie można postawy kreatywnej kupić ani sprzedać, bo nie jest ona towarem, ale można ją poszerzać. Najlepszy na to sposób znaleźć można na AHE Jasło.
Specyfika nauczania na jasielskiej uczelni polega na wprowadzeniu nowych metod dydaktycznych: metody projektowej i metody warsztatowej. Istotą projektu jest samodzielne rozwiązywanie problemów przez studenta. Nauczyciel akademicki pełni rolę doradcy, który przygotowuje dla studenta zadania i doradza, jak rozwiązać te, z którymi samodzielnie student sobie nie radzi.
Warsztat jest metodą pracy skierowaną nie tylko na przekazywanie wiedzy, ale na rozwój osobowości i kompetencji podmiotowych studenta.
W ofercie uczelni dostępne są następujące kierunki:
-
Administracja-studia: licencjackie, magisterskie, niestacjonarne.
-
Pedagogika-studia: licencjackie, magisterskie, niestacjonarne.
-
Politologia-studia: licencjackie, niestacjonarne.
Studia podyplomowe wspomagane e-learningiem, które pozwalają dopasować naukę do swojego stylu życia i harmonogramu pracy zawodowej.
Szczegółowe informacje o Uczelni i jej ofercie można znaleźć na stronie: www.ahe.lodz.pl/jaslo, a także kontaktując się z nią mailowo: jaslo@ahe.lodz.pl lub telefonicznie: 13 42 61 360.
Absolwenci jasielskich szkół średnich podejmują naukę również w oddalonym o 20 km Krośnie. Tamtejsza Państwowa Akademia Nauk Stosowanych posiada szeroką ofertę edukacyjną obejmującą zarówno kierunki inżynierskie jak i licencjackie, magisterskie oraz studia podyplomowe. Szczegółowe informacje o Uczelni i jej ofercie można znaleźć na stronie: https://pans.krosno.pl , a także kontaktując się z nią mailowo: pans@pans.krosno.pl lub telefonicznie: 13 4375 500.
W Jaśle działa Centrum Kształcenia Zawodowego zapewniające praktyczną naukę zawodu uczniom uczęszczającym do szkół zawodowych powiatu jasielskiego, a także słuchaczom różnych form kursowych. Dzięki działalności Centrum, które zapewnia kształcenie praktyczne w zakresie nowoczesnych technologii, przedsiębiorcy mają dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej z terenu powiatu jasielskiego. Centrum w swej działalności współpracuje zarówno ze szkołami średnimi jak i lokalnymi przedsiębiorcami.

Przeciętne wynagrodzenie w powiecie jasielskim w 2023 r. wyniosło 6179,28 PLN. Nadal pozostaje niższe od przeciętnego wynagrodzenia w województwie, ale tendencja jest korzystna, a dysproporcja w tym zakresie na koniec 2023 r. wynosi 256,87 zł. Kwotowy wzrost wynagrodzenia liczony rok do roku (2022 r. w odniesieniu do 2023 r.) w powiecie jasielskim wyniósł 725,88 natomiast w województwie podkarpackim 773,62 zł.


Jasło jest usytuowane na ważnych krajowych szlakach komunikacyjnych. Przez miasto przebiega droga krajowa DK 28 Zator – Medyka oraz droga krajowa DK 73 Jasło – Wiśniówka. Droga krajowa nr 28 przebiegająca przez Jasło stanowi w województwie podkarpackim ważną arterię komunikacyjną – równoległą do autostrady A4 i DK 94. Obecnie trwają prace nad lepszym skomunikowaniem Jasła z autostradą A4 poprzez przebudowę drogi krajowej nr 73 na odcinku Jasło-Pilzno. Docelowo zakłada się modernizację części drogi oraz budowę nowych odcinków stanowiących obwodnice Brzostku, Kołaczyc i Jasła. Również w Jaśle rozpoczynają swój bieg drogi wojewódzkie: DW 992 Jasło – Ożenna oraz DW 988 Warzyce (przy granicy z miastem) – Babica. Planowana jest ponadto budowa drogi szybkiego ruchu S19, z którą Jasło będzie skomunikowane poprzez zmodernizowaną drogę krajową nr 28.
Przez miasto przebiegają również dwie linie kolejowe: nr 108 Stróże – Krościenko i nr 106 Rzeszów – Jasło. Odległość Jasła od autostrady jest zadowalająca, gdyż wynosi 60 km, podobnie jak do międzynarodowych portów lotniczych: Rzeszów-Jasionka – 80 km i Kraków-Balice – 155 km. W Jaśle zlokalizowane jest natomiast lądowisko dla helikopterów i małych samolotów.

DROGI
Przez miasto Jasło przechodzą 3 drogi publiczne zaliczane do kategorii wojewódzkiej lub wyższej. Poniżej znajduje się lista dróg wraz z ich typem i kompletnym przebiegiem (spisem miejscowości, przez które przechodzi dana trasa).
-
DK 28 droga krajowa nr 28 (Zator – Rudze – Graboszyce – Radocza – Tomice – Wadowice – Gorzeń Dolny – Gorzeń Górny – Świnna Poręba – Skawce – Tarnawa Dolna – Zembrzyce – Sucha Beskidzka – Maków Podhalański – Białka -Juszczyn – Kojszówka – Baranówka – Osielec – Jordanów – Skomielna Biała – Rabka-Zdrój – Raba Niżna – Mszana Dolna – Fornale – Gruszowiec – Dobra – Tymbark – Zamieście – Limanowa – Kanina – Wysokie – Biczyce Górne -Biczyce Dolne – Nowy Sącz – Paszyn – Cieniawa – Grybów – Szymbark – Ropica Polska – Gorlice – Klęczany – Korczyna – Biecz – Siepietnica – Lisówek – Skołyszyn – Siedliska Sławęcińskie – Przysieki – Jasło – Warzyce – Zimna Woda – Szebnie – Jaszczew – Potok – Krosno – Miejsce Piastowe – Iwonicz – Klimkówka – Rymanów – Sieniawa – Besko -Zarszyn – Długie – Nowosielce – Pisarowce – Sanok – Bykowce – Załuż – Tyrawa Wołoska – Kuźmina – Leszczawa Dolna – Bircza – Korzeniec – Boguszówka – Olszany – Śliwnica – Krasiczyn – Dybawka – Prałkowce – Przemyśl – Medyka- granica (Ukraina)
-
DK 73 droga krajowa nr 73 (Wiśniówka – Dąbrowa – Kielce – Bilcza – Piaseczna Górka – Bieleckie Młyny – Morawica – Wola Morawicka – Zalesie – Lisów – Piotrkowice – Celiny – Chmielnik – Śladków Mały – Skorzów – Zwierzyniec – Mikułowice – Busko-Zdrój – Bronina – Szczaworyż – Smogorzów – Podlasek – Stopnica – Mietel – Szczeglin – Pacanów – Słupia – Żabiec – Szczucin – Zalesie – Wieżyce – Radwan – Smęgorzów – Dąbrowa Tarnowska – Żelazówka – Breń – Lisia Góra – Brzozówka – Tarnów – Ładna – Podgórska Wola – Machowa – Pilzno – Strzegocice – Bielowy – Jaworze Górne – Kamienica Dolna – Zawadka Brzostecka – Brzostek – Bukowa – Kołaczyce – Krajowice – Jasło)
-
DW 992 droga wojewódzka nr 992 ( Jasło – Żółków – Majscowa – Zarzecze – Świerchowa – Gorzyce – Toki – Nowy Żmigród – Kąty – Krempna – Kotań – Świątkowa Mała – Grab – Ożenna – granica (Słowacja)
LINIE KOLEJOWE
Przez miasto Jasło przechodzą 3 linie kolejowe wykorzystywane do ruchu pasażerskiego lub towarowego. Poniżej znajduje się lista linii wraz z ich kategorią i kompletnym przebiegiem (spisem stacji kolejowych/przystanków osobowych, przez które przechodzi dana linia).
-
LK 106Linia kolejowa nr 106: Rzeszów Główny – Jasło [o znaczeniu pierwszorzędnym] (Rzeszów Główny – Rzeszów Staroniwa – Rzeszów Osiedle – Rzeszów Zwięczyca – Boguchwała – Wisłoczanka – Babica – Babica Kolonia – Czudec – Zaborów – Strzyżów nad Wisłokiem – Dobrzechów – Kalembina – Wiśniowa – Frysztak – Przybówka – Wojaszówka – Szebnie -Jasło Towarowe -Jasło)
-
LK 108Linia kolejowa nr 108: Stróże – Krościenko [o znaczeniu pierwszorzędnym] (Stróże – Polna – Szalowa – Wola Łużańska – Moszczenica Małopolska – Gorlice Zagórzany – Libusza – Biecz – Siepietnica – Skołyszyn – Przysieki -Jasło – Gliniczek – Tarnowiec – Jedlicze Męcinka – Jedlicze – Krosno Turaszówka – Krosno Polanka – Krosno – Krosno Miasto- Targowiska – Widacz – Wróblik Szlachecki – Milcza – Besko – Zarszyn – Długie – Nowosielce – Sanok Dąbrówka -Sanok Miasto – Sanok – Nowy Zagórz – Załuż – Lesko Łukawica – Jankowce – Uherce Tunel – Uherce – Olszanica -Ustianowa – Ustrzyki Dolne – Krościenko)
-
LK 618Linia kolejowa nr 618: Jasło Towarowa – Sobniów [o znaczeniu pierwszorzędnym] (Jasło Towarowe)

Na terenie Jasła obowiązuje 50 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które pokrywają około 44,5% powierzchni administracyjnej miasta. W trakcie sporządzania jest kilka zmian w obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz Plan Ogólny Miasta Jasła. Aktywny udział przedsiębiorców w tym procesie jest gwarantem efektywnych działań proinwestycyjnych dla przyszłych inwestorów.
Rejestr miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i mapa, na której znajdują się obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego można znaleźć na stronie mapa.inspire-hub.pl. Na stronie tej można pobierać aktualne dane o przeznaczeniu działek w planach miejscowych oraz o studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Uchwały Rady Miejskiej Jasła zatwierdzające miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jasła zamieszczone są na stronie internetowej urzędu miasta w Biuletynie Informacji Publicznej.
INFORMACJI NA TEMAT OBOWIĄZUJĄCYCH PLANÓW I STUDIUM UDZIELA:
Wydział Architektury Urzędu Miasta Jasła
tel. 13 4486343, 134486331, 134486332

Początkujący przedsiębiorcy z branży informatycznej i telekomunikacyjnej oraz branż związanych z „jakością życia”, motoryzacją, lotnictwem i kosmonautyką korzystają ze wsparcia Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle. Panuje w nim wyjątkowo korzystny mikroklimat do wzrastania i dojrzewania firm. W ścisłym centrum miasta mikro, mali i średni przedsiębiorcy mają do dyspozycji komfortowe stanowiska pracy typu open space oraz kameralne biura. Łącze światłowodowe symetryczne zapewnia identyczne prędkości maksymalne w obie strony.


W ramach oferty Inkubatora przedsiębiorcy wynajmują kompletnie wyposażone stanowiska biurowe wraz z zapleczem biurowo-technicznym oraz pakietem profesjonalnych usług doradczych przydatnych przy zakładaniu i rozwijaniu firmy. Do dyspozycji Klientów Inkubatora Przedsiębiorczości jest również nowoczesna sala szkoleniowa oraz powierzchnia reklamowa na stronie internetowej Inkubatora. Organizowane są również spotkania tematyczne z ekspertami i instytucjami otoczenia biznesu oraz działania wspierające networking branżowy. Więcej informacji w tym zakresie można znaleźć na stronie internetowej www.inkubatorjaslo.pl.

Wysokość stawek podatków lokalnych, w granicach określonych przez stosowne obwieszczenia Ministra Finansów, określa w drodze uchwały Rada Miejska.
Roczne stawki podatku od nieruchomości zajętych pod działalność gospodarczą (stan na 2025 r.)
-
od gruntów 1,25 zł od m2 powierzchni
-
od budynków 32,00 zł od m2 powierzchni użytkowej
-
od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych 6,95 zł od m2 powierzchni użytkowej
-
od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym 15,92 zł od m2 powierzchni użytkowej
-
od budowli 2% wartości


ZWOLNIENIE Z PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI
Na terenie miasta Jasła obowiązuje zwolnienie z podatku od nieruchomości na nowo wybudowane budynki lub ich części, budowle lub ich części stanowiące regionalną pomoc inwestycyjną dla przedsiębiorców realizujących inwestycję początkową na terenie miasta Jasła.
Zwolnienie przysługuje na podstawie:
-
Uchwały Nr XCVII/832/2024 z dnia 25 marca 2024 r. w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej na wspieranie inwestycji początkowej na terenie miasta Jasła (Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego z 2024 r., poz.1714)
-
Uchwała Nr XCVIII/840/2024 z dnia 12 kwietnia 2024 r. zmieniającej uchwałę w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej na wspieranie inwestycji początkowej na terenie miasta Jasła (Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego z 2024 r., poz.2112)
Zwolnienie z podatku wynosi od 1 do 5 lat w zależności od wielkości poniesionych kosztów kwalifikowanych oraz wielkości przedsiębiorcy. W 2024 r. ze zwolnienia skorzystało 2 podmioty, a jego wartość wyniosła 99 070,25 zł.
POLSKA STREFA INWESTYCJI
Polska Strefa Inwestycji to instrument, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą uzyskać ulgę podatkową na realizację nowej inwestycji. Można z niej skorzystać na terenie całej Polski, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Instrument ten umożliwia firmom realizującym nowe inwestycje uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT/PIT) na okres 10-15 lat, w wysokości nawet do 70% wartości planowanej inwestycji.
Nowa inwestycja może być realizowana zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych, a pomoc publiczna w formie zwolnienia z podatku dochodowego udzielana jest przedsiębiorcy w drodze decyzji o wsparciu, którą w imieniu ministra właściwego do spraw gospodarki wydaje zarządzający danym obszarem. Decyzja wydawana jest na wniosek przedsiębiorcy na czas oznaczony, a czas obowiązywania zależy od intensywności pomocy publicznej ustalonej dla danego obszaru.
Projekt inwestycyjny przedsiębiorcy ubiegającego się o decyzję o wsparciu musi spełnić następujące warunki:
-
planowana działalność jest zgodna z ustawodawstwem,
-
spełnia kryterium ilościowe i jakościowe,
-
projekt spełnia definicję nowej inwestycji, zgodnie z ustawą o wspieraniu nowych inwestycji.

Teren miasta Jasła i całego powiatu jasielskiego podlega pod Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC zarządzaną przez Agencję Rozwoju Przemysłu, która wydaje decyzje o wsparciu w ramach tego obszaru.
GRANTY RZĄDOWE
Granty rządowe na inwestycje początkowe przyznawane są na podstawie „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 – 2030”, przyjętego przez Radę Ministrów 5 lipca 2011 r. (znowelizowanego 5 czerwca 2023 r.). Wsparcie ma formę dotacji, a warunki jej wypłaty szczegółowo reguluje umowa zawarta pomiędzy ministrem właściwym do spraw gospodarki, a inwestorem. Wsparcie inwestycji początkowej udzielane może być z dwóch tytułów: kosztów kwalifikowanych tworzenia nowych miejsc pracy i kosztów kwalifikowanych inwestycji. Program jest w całości finansowany ze środków budżetu państwa, a wnioski o granty przyjmowane są przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A.
ŚRODKI UNIJNE
Fundusze Europejskie oferują wiele różnych możliwości pozyskania środków na rozwój firmy. W łatwym i szybkim znalezieniu wsparcia dostosowanego do konkretnych potrzeb, przydatna jest Wyszukiwarka Dotacji udostępniana przez Portal Funduszy Europejskich oraz strony poszczególnych funduszy: Fundusze Europejskie Dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), Fundusze Europejskie Dla Polski Wschodniej oraz Fundusze Europejskie Dla Podkarpacia.
OTOCZENIE I WSPARCIE DLA BIZNESU
Zarówno w Jaśle jak i w region działają instytucje, zrzeszenia, organizacje i stowarzyszenia, które stanowią wsparcie dla biznesu, przyczyniając się do tworzenia przyjaznego klimatu dla przedsiębiorczości.
Wśród najbardziej aktywnych z nich należy wymienić (kolejność alfabetyczna):
-
Agencja Rozwoju Przemysłu – SSE EURO-PARK Mielec
-
Cech Rzemiosł Różnych w Jaśle
-
Inkubator Przedsiębiorczości w Jaśle
-
Jasielski Klaster Energii
-
Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców
-
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krośnie
-
Podkarpacki Fundusz Rozwoju
-
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. – Regionalne Biuro w Rzeszowie
-
Powiatowy Urząd Pracy w Jaśle
-
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wraz z Centrum Obsługi Inwestora
LABORATORIUM PRZEDSIĘBIORCZOŚCI CZYLI JASIELSKA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ W LICZBACH
Według danych GUS na koniec 2024 roku, na terenie miasta Jasła w sektorze prywatnym działało 3773 podmiotów, z tego 76,25% tj. 2877 stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Pozostałe 896 podmiotów (23,75%) to osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. W sektorze publicznym działa 128 podmiotów.
Z siedzibą na terenie Jasła zarejestrowanych jest :
-
261 spółek handlowych,
-
288 spółek cywilnych,
-
12 spółdzielni,
-
30 fundacji,
-
1 fundacja rodzinna.

Na terenie Jasła zgodnie z danymi GUS na koniec I kwartału 2025 r.:
-
MIKROFIRM zatrudniających do 9 pracowników jest 3798 (tj. 95,52%)
-
MAŁYCH FIRM zatrudniających od 10 do 49 pracowników jest 130 (tj. 3,275%)
-
ŚREDNICH FIRM zatrudniających od 50 do 249 pracowników jest 42 (tj. 1,06%)
-
DUŻYCH FIRM zatrudniających powyżej 250 pracowników jest 6 (tj. 0,15%)

Najwięcej osób fizycznych prowadzi swoją działalność w następujących branżach (sekcjach PKD):
-
G czyli handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych włączając motocykle (761 podmiotów) – 26,45%;
-
M czyli działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (368 podmiotów) – 12,79%;
-
F czyli budownictwo (356 podmiotów) – 12,37%;
-
Q czyli opieka zdrowotna i pomoc społeczna (291 podmioty) – 10,11%.

Wśród osób prawnych i jednostek organizacyjnych dominują firmy działające w następujących branżach (sekcjach PKD):
-
G czyli handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych włączając motocykle (223 podmiotów) – 20,31%;
-
S czyli pozostała działalność usługowa (175 podmioty) – 15,94%;
-
C czyli przetwórstwo przemysłowe (103 podmioty) – 9,38%;
-
P czyli edukacja (100 podmiotów) – 9,11%.
