Stypendium Artystyczne im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza

Dzięki uprzejmości Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza – Honorowego Obywatela Miasta Jasła, muzyka jazzowego, kompozytora muzyki do wielu popularnych filmów i seriali, Miasto Jasło przyznaje stypendium artystyczne z myślą o artystach działających w obszarze twórczości muzycznej.

Jerzy duduś Matuszkiewicz
fot. Tomasz Kasprzyk

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz to muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do wielu popularnych seriali i filmów m.in.: Czterdziestolatka, Alternatyw 4, Janosika, Wojny domowej, Nie lubię poniedziałku, Stawki większej niż życie, Rozmów kontrolowanych.

Stypendyści 2023

  • Tomasz Krupa – puzonista, uczeń czwartej klasy cyklu czteroletniego w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jaśle. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Do najważniejszych z nich należą: wyróżnienie w XV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, Jasło 2021; I miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty Dęte” w Jastrzębiu Zdroju 2022; III miejsce na XXXI Konfrontacjach Instrumentów Dętych, Oława 2023; I nagroda w XVII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, Jasło 2023.
  • Karolina Polak – solistka Jasielskiego Domu Kultury, uczennica II klasy Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle na kierunku wokalnym. Stypendystka Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zgubić talentu”. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród nich m.in. nagroda I stopnia w Sopravista International Festivals „Future Stars” we Włoszech; I i III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Na polską nutę” w Rzeszowie; I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Ojczystej „Serce w plecaku” w Jarosławiu; II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Piosenkobranie” w Opolu, I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu; II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu; I miejsce w Konkursie Piosenki Patriotycznej w Pacanowie czy II miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Łukowie. Od 2020 roku współpracuje również z akordeonistą Maciejem Ochwatem.
  • Mateusz Żydek – współzałożyciel młodego polskiego kwartetu jazzowego o nazwie „Ziemia”. Debiutancki album kwartetu „Ziemia Dniem”, na którym znalazło się siedem autorskich kompozycji muzyka, miał miejsce w lipcu 2022 r. Udziela się muzycznie grając z wieloma big bandami na Śląsku oraz z nowo powstałym big bandem „The light” z Gorlic. Laureat konkursów jazzowych Blue Note Competition w Poznaniu oraz Jazz Juniors w Krakowie. Podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zagrał w sekcji dętej z debiutującym wokalistą KasjaNem. Podczas Jublileuszu 50-lecia Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, występował m.in. z takimi muzykami jak: Krystyna Prońko, Kuba Badach, Piotr Wojtasik. Uczestnik wielu warsztatów jazzowych i muzyki klasycznej.
  • Bartosz Sokołowski -najbardziej utalentowany tubista młodego pokolenia w Europie, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu,. Zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród nich m.in. nagroda za zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Interpretacyjnym Instrumentów Dętych w Czechach; III miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach. Współpracował jako muzyk orkiestrowy z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. Brał udział w projektach z Sinfonia Varsovia, Orkiestra Leopoldinum, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Santander Orchestra. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich prowadzonych przez najwybitniejszych tubistów na świecie.

Stypendyści 2020

  • Adrian Bałucki wokalista, od 9 roku życia występujący na scenie, finalista drugiej edycji The Voice Kids. Mimo młodego wieku jest laureatem licznych konkursów wokalnych. Nieustannie się rozwija pracując nad warsztatem wokalnym, a dodatkowo jeszcze zgłębia wiedzę z zakresu realizacji dźwięku.
  • Maciej Ochwat akordeonista, edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat. Po ukończeniu z wyróżnieniem szkoły muzycznej I stopnia rozpoczął naukę II stopnia, gdzie zmienił akordeon klawiszowy na guzikowy, co okazało się strzałem w dziesiątkę gdyż już po kilku miesiącach zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach. Systematyczna praca, zaowocowała kolejnymi sukcesami, w tym w ostatnim czasie I nagrodami w międzynarodowych konkursach: w Sankt Petersburgu, Sztokholmie i Belgradzie.
  • Dawid Wojnarowicz wokalista i solista Jasielskiego Domu Kultury, laureat licznych konkursów wokalnych w kraju i zagranicy. Jednym z jego osiągnięć jest I nagroda w Międzynarodowym Konkursie „Skowroneczek”, jak również w konkursie wokalnym “Orfeusz” we Włoszech. Solista aktywnie bierze udział w życiu muzycznym Jasła, a dotychczasowe zainteresowania i sukcesy pozwalają sądzić, że jego dalsze życie również będzie związane z muzyką.
  • Julia Zielińska wokalistka i pianistka, od najmłodszych lat bardzo lubiła muzykę, jej przygoda ze śpiewaniem zaczęła się w wieku 8 lat. Przez kilka lat śpiewała również z zespołem wokalnym “Fermata” działającym przy Jasielskim Domu Kultury, z którym zdobywała nagrody i śpiewała na wielu koncertach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Swoją przyszłość Julia wiąże również z muzyką, nadal doskonaląc swój warsztat wokalny.

Stypendyści 2018

  • Michał Babiarz absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krakowie. Obecnie jest uczniem V klasy Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle. Brał udział o przeszło 40 konkursach pianistycznych rangi regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając nagrody. Największe osiągnięcia: dwukrotne II miejsce i nagroda specjalna stowarzyszenia „Porta Musicae” w Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie ( 2016 rok –edycja ogólnopolska oraz 2017 rok – edycja międzynarodowa), III miejsce w VII Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2016), I miejsce w Płockim Konkursie Muzyki Współczesnej (2016), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej „Srebrna Szybka” w Krakowie (2016), I miejsce w kategorii muzyka współczesna w „7 Concorso Internazionale di Esecuzione „Giovani Musicisti” – Citta di Treviso” (Włochy 2015), pięciokrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (2010-2015), laureat stypendium ufundowanego przez Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza w 2015 r.
  • Gabriela Pięta studentka III roku wokalistyki jazzowej na Wydziale Muzyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Finalistka konkursu Radia RMF FM z okazji 25 lecia działalności Radia. Laureatka II miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Dębica Open Festiwal (2017), III miejsca w Międzynarodowym Festiwalu „Muzyka na Pograniczu” w Sanoku (2015), III miejsca w przesłuchaniach do Międzynarodowego Festiwalu „Rytm Pro Arte Gliwice”. Razem z Natalią Kukulską występowała w koncercie w ramach przedsięwzięcia „Rzeszów Art. Festiwal”. Brała udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Bałtyckiej „Nadzieja” im. Jacka Kaczmarskiego w Kołobrzegu, w spocie reklamowym konkursu „The Voice of Poland” oraz w koncercie w ramach IV Retrospektywy VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” (Lublin 2016). Laureatka Nagrody Miasta Jasła w dziedzinie kultury (2017). Współpracowała z wieloma artystami: Katarzyną Skrzynecką, Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Kubą Molendą, Jagodą Kret, Arkiem Kłusowskim, Mateuszem Gędzińskim i innymi muzykami i wokalistami.
  • Roksana Węgiel od pięciu lat wokalistka Jasielskiego Domu Kultury. Mimo młodego wieku uczestniczka i laureatka wielu koncertów o zasięgu wojewódzkim ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród nich: Grand Prix ( w kat. Do 11 lat) – w X Spotkaniach Mistrzów Muzyki w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie (2015), I nagroda w Międzynarodowym Festiwalu „Orfeusz w Italii” – Lido di Jesolo (Włochy 2015), I nagroda w IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Miłosierdzie Boże wyśpiewać chcę” (Tarnów 2015 i Grand Prix w 2016), Grand Prix w IX Międzynarodowym Konkursie „Piosenki naszych ojczyzn w Unii Europejskiej (Wiśniowa 2016), I nagroda w Podkarpackim Konkursie „Literatura i dzieci” (Rzeszów 2016), I nagroda w Konkursie „My XXI wiek” (Bułgaria 2016), II nagroda w XVII Ogólnopolskim Konkursie „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka” (Kraków 2016), Grand Prix w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „ Na polska nutę” (Rzeszów 2017), III nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej (Radom 2017), I nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Skowroneczek” (Nowy Sącz 2017), Zwycięstwo w I edycji programu telewizyjnego „The Voise Kids – TVP2 2018.

Stypendyści 2015

  • Piotr Jaworski młody pianista urodzony w Jaśle, który ma już na swoim koncie wiele nagród oraz wyróżnień I nagroda na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle, I nagroda oraz nagroda specjalna dla najbardziej wyróżniającego się pianisty w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie w kwietniu 2015 r. Obecnie uczy się w Krakowskiej Akademii Muzycznej
  • Aleksandra Tocka Otrzymała wiele prestiżowych nagród w konkursach i festiwalach wojewódzkich i ogólnopolskich. Była oceniana m.in. przez Grażynę Łobaszewską, Joannę Zagdańską, Mieczysława Szcześniaka, Lorę Szafran czy Elżbietę Zapendowską. W 2012 r. rozpoczęła współpracę z jasielskim big bandem – Jass Brass Consort z powodzeniem występując w kraju i za granicą.
  • Michał Babiarz 15 letni młody jaślanin, który w swoim dorobku posiada liczne osiągnięcia pianistyczne w konkursach w konkursach na terenie Polski, Niemiec, Włoch i Grecji. Jego największym osiągnięciem jest tegoroczne I miejsce w międzynarodowym konkursie muzycznym w Treviso we Włoszech.
  • Paulina Pietrusza jest absolwentką PSM I ST. w Jaśle oraz uczennicą ZSM II ST. w Krośnie. Jej zamiłowanie do muzyki i systematyczna praca zaowocowały wysokim poziomem gry na gitarze. Świadczą o tym liczne nagrody uzyskane przez nią na prestiżowych konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.
  • Zuzanna Walczyk absolwentka PSM I ST. w Jaśle. Obecnie kontynuuje naukę gry na gitarze w ZSM w Krośnie. Oprócz gry solowej Zuzanna lubi także muzykę kameralną. Wraz z Pauliną Pietruszą tworzyła udany duet gitarowy, który także odnosił znaczące sukcesy w kraju i za granicą

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content