Stypendium Artystyczne im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza

Dzięki uprzejmości Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza – Honorowego Obywatela Miasta Jasła, muzyka jazzowego, kompozytora muzyki do wielu popularnych filmów i seriali, Miasto Jasło przyznaje stypendium artystyczne z myślą o artystach działających w obszarze twórczości muzycznej.

Jerzy duduś Matuszkiewicz
fot. Tomasz Kasprzyk

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz to muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do wielu popularnych seriali i filmów m.in.: Czterdziestolatka, Alternatyw 4, Janosika, Wojny domowej, Nie lubię poniedziałku, Stawki większej niż życie, Rozmów kontrolowanych.

Stypendyści 2023

  • Tomasz Krupa – puzonista, uczeń czwartej klasy cyklu czteroletniego w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jaśle. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Do najważniejszych z nich należą: wyróżnienie w XV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, Jasło 2021; I miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty Dęte” w Jastrzębiu Zdroju 2022; III miejsce na XXXI Konfrontacjach Instrumentów Dętych, Oława 2023; I nagroda w XVII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, Jasło 2023.
  • Karolina Polak – solistka Jasielskiego Domu Kultury, uczennica II klasy Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle na kierunku wokalnym. Stypendystka Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zgubić talentu”. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród nich m.in. nagroda I stopnia w Sopravista International Festivals „Future Stars” we Włoszech; I i III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Na polską nutę” w Rzeszowie; I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Ojczystej „Serce w plecaku” w Jarosławiu; II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Piosenkobranie” w Opolu, I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu; II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu; I miejsce w Konkursie Piosenki Patriotycznej w Pacanowie czy II miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Łukowie. Od 2020 roku współpracuje również z akordeonistą Maciejem Ochwatem.
  • Mateusz Żydek – współzałożyciel młodego polskiego kwartetu jazzowego o nazwie „Ziemia”. Debiutancki album kwartetu „Ziemia Dniem”, na którym znalazło się siedem autorskich kompozycji muzyka, miał miejsce w lipcu 2022 r. Udziela się muzycznie grając z wieloma big bandami na Śląsku oraz z nowo powstałym big bandem „The light” z Gorlic. Laureat konkursów jazzowych Blue Note Competition w Poznaniu oraz Jazz Juniors w Krakowie. Podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zagrał w sekcji dętej z debiutującym wokalistą KasjaNem. Podczas Jublileuszu 50-lecia Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, występował m.in. z takimi muzykami jak: Krystyna Prońko, Kuba Badach, Piotr Wojtasik. Uczestnik wielu warsztatów jazzowych i muzyki klasycznej.
  • Bartosz Sokołowski -najbardziej utalentowany tubista młodego pokolenia w Europie, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu,. Zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród nich m.in. nagroda za zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Interpretacyjnym Instrumentów Dętych w Czechach; III miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach. Współpracował jako muzyk orkiestrowy z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. Brał udział w projektach z Sinfonia Varsovia, Orkiestra Leopoldinum, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Santander Orchestra. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich prowadzonych przez najwybitniejszych tubistów na świecie.

Stypendyści 2020

  • Adrian Bałucki wokalista, od 9 roku życia występujący na scenie, finalista drugiej edycji The Voice Kids. Mimo młodego wieku jest laureatem licznych konkursów wokalnych. Nieustannie się rozwija pracując nad warsztatem wokalnym, a dodatkowo jeszcze zgłębia wiedzę z zakresu realizacji dźwięku.
  • Maciej Ochwat akordeonista, edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat. Po ukończeniu z wyróżnieniem szkoły muzycznej I stopnia rozpoczął naukę II stopnia, gdzie zmienił akordeon klawiszowy na guzikowy, co okazało się strzałem w dziesiątkę gdyż już po kilku miesiącach zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach. Systematyczna praca, zaowocowała kolejnymi sukcesami, w tym w ostatnim czasie I nagrodami w międzynarodowych konkursach: w Sankt Petersburgu, Sztokholmie i Belgradzie.
  • Dawid Wojnarowicz wokalista i solista Jasielskiego Domu Kultury, laureat licznych konkursów wokalnych w kraju i zagranicy. Jednym z jego osiągnięć jest I nagroda w Międzynarodowym Konkursie „Skowroneczek”, jak również w konkursie wokalnym “Orfeusz” we Włoszech. Solista aktywnie bierze udział w życiu muzycznym Jasła, a dotychczasowe zainteresowania i sukcesy pozwalają sądzić, że jego dalsze życie również będzie związane z muzyką.
  • Julia Zielińska wokalistka i pianistka, od najmłodszych lat bardzo lubiła muzykę, jej przygoda ze śpiewaniem zaczęła się w wieku 8 lat. Przez kilka lat śpiewała również z zespołem wokalnym “Fermata” działającym przy Jasielskim Domu Kultury, z którym zdobywała nagrody i śpiewała na wielu koncertach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Swoją przyszłość Julia wiąże również z muzyką, nadal doskonaląc swój warsztat wokalny.

Stypendyści 2018

  • Michał Babiarz absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krakowie. Obecnie jest uczniem V klasy Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle. Brał udział o przeszło 40 konkursach pianistycznych rangi regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając nagrody. Największe osiągnięcia: dwukrotne II miejsce i nagroda specjalna stowarzyszenia „Porta Musicae” w Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie ( 2016 rok –edycja ogólnopolska oraz 2017 rok – edycja międzynarodowa), III miejsce w VII Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2016), I miejsce w Płockim Konkursie Muzyki Współczesnej (2016), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej „Srebrna Szybka” w Krakowie (2016), I miejsce w kategorii muzyka współczesna w „7 Concorso Internazionale di Esecuzione „Giovani Musicisti” – Citta di Treviso” (Włochy 2015), pięciokrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (2010-2015), laureat stypendium ufundowanego przez Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza w 2015 r.
  • Gabriela Pięta studentka III roku wokalistyki jazzowej na Wydziale Muzyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Finalistka konkursu Radia RMF FM z okazji 25 lecia działalności Radia. Laureatka II miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Dębica Open Festiwal (2017), III miejsca w Międzynarodowym Festiwalu „Muzyka na Pograniczu” w Sanoku (2015), III miejsca w przesłuchaniach do Międzynarodowego Festiwalu „Rytm Pro Arte Gliwice”. Razem z Natalią Kukulską występowała w koncercie w ramach przedsięwzięcia „Rzeszów Art. Festiwal”. Brała udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Bałtyckiej „Nadzieja” im. Jacka Kaczmarskiego w Kołobrzegu, w spocie reklamowym konkursu „The Voice of Poland” oraz w koncercie w ramach IV Retrospektywy VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” (Lublin 2016). Laureatka Nagrody Miasta Jasła w dziedzinie kultury (2017). Współpracowała z wieloma artystami: Katarzyną Skrzynecką, Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Kubą Molendą, Jagodą Kret, Arkiem Kłusowskim, Mateuszem Gędzińskim i innymi muzykami i wokalistami.
  • Roksana Węgiel od pięciu lat wokalistka Jasielskiego Domu Kultury. Mimo młodego wieku uczestniczka i laureatka wielu koncertów o zasięgu wojewódzkim ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród nich: Grand Prix ( w kat. Do 11 lat) – w X Spotkaniach Mistrzów Muzyki w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie (2015), I nagroda w Międzynarodowym Festiwalu „Orfeusz w Italii” – Lido di Jesolo (Włochy 2015), I nagroda w IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Miłosierdzie Boże wyśpiewać chcę” (Tarnów 2015 i Grand Prix w 2016), Grand Prix w IX Międzynarodowym Konkursie „Piosenki naszych ojczyzn w Unii Europejskiej (Wiśniowa 2016), I nagroda w Podkarpackim Konkursie „Literatura i dzieci” (Rzeszów 2016), I nagroda w Konkursie „My XXI wiek” (Bułgaria 2016), II nagroda w XVII Ogólnopolskim Konkursie „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka” (Kraków 2016), Grand Prix w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „ Na polska nutę” (Rzeszów 2017), III nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej (Radom 2017), I nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Skowroneczek” (Nowy Sącz 2017), Zwycięstwo w I edycji programu telewizyjnego „The Voise Kids – TVP2 2018.

Stypendyści 2015

  • Piotr Jaworski młody pianista urodzony w Jaśle, który ma już na swoim koncie wiele nagród oraz wyróżnień I nagroda na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle, I nagroda oraz nagroda specjalna dla najbardziej wyróżniającego się pianisty w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie w kwietniu 2015 r. Obecnie uczy się w Krakowskiej Akademii Muzycznej
  • Aleksandra Tocka Otrzymała wiele prestiżowych nagród w konkursach i festiwalach wojewódzkich i ogólnopolskich. Była oceniana m.in. przez Grażynę Łobaszewską, Joannę Zagdańską, Mieczysława Szcześniaka, Lorę Szafran czy Elżbietę Zapendowską. W 2012 r. rozpoczęła współpracę z jasielskim big bandem – Jass Brass Consort z powodzeniem występując w kraju i za granicą.
  • Michał Babiarz 15 letni młody jaślanin, który w swoim dorobku posiada liczne osiągnięcia pianistyczne w konkursach w konkursach na terenie Polski, Niemiec, Włoch i Grecji. Jego największym osiągnięciem jest tegoroczne I miejsce w międzynarodowym konkursie muzycznym w Treviso we Włoszech.
  • Paulina Pietrusza jest absolwentką PSM I ST. w Jaśle oraz uczennicą ZSM II ST. w Krośnie. Jej zamiłowanie do muzyki i systematyczna praca zaowocowały wysokim poziomem gry na gitarze. Świadczą o tym liczne nagrody uzyskane przez nią na prestiżowych konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.
  • Zuzanna Walczyk absolwentka PSM I ST. w Jaśle. Obecnie kontynuuje naukę gry na gitarze w ZSM w Krośnie. Oprócz gry solowej Zuzanna lubi także muzykę kameralną. Wraz z Pauliną Pietruszą tworzyła udany duet gitarowy, który także odnosił znaczące sukcesy w kraju i za granicą
Skip to content