Pomysły na Jasło – od młodych dla młodych

110
napis: Idziemy w Jasło - pomysłu na Jasło dla młodych od młodych

Przedstawiamy oczekiwania i potrzeby młodych jaślan, które pojawiły się podczas warsztatów „Idziemy w Jasło”.

Według młodych najistotniejszą barierą dotyczącą życia w mieście okazał się brak miejsca spotkań, dostępnego dla wszystkich. Wskazano na istotną potrzebę utworzenia w centrum miasta zadaszonego, przytulnego ”ciepłego” miejsca spotkań  w którym mogliby spędzać czas przez cały rok (z możliwością ładowania telefonów, infrastrukturą towarzyszącą np. kawiarenką). Poruszono również problem dojeżdżania do szkoły z różnych części miasta i powiatu jasielskiego (zbyt mała częstotliwość kursów autobusów, brak połączeń weekendowych i wieczornych).

grafika z napisami

Dodatkowo młodzież z różnych gmin sąsiednich, dojeżdżająca do szkół potrzebuje integracji pozaszkolnej, weekendowej, a ograniczona mobilność niestety im to utrudnia. Młodzież narzeka również na infrastrukturę związaną z podróżami do i ze szkoły – marzą o remoncie dworca autobusowego, aktualizowanych tablicach i rozkładach jazdy – wygodnych przystankach z większą liczbą siedzeń, aplikacji transportowej.

Poza tym młodzi uważają, że w Jaśle jest za mało wydarzeń integrujących grupy rówieśników- koncertów, zlotów tematycznych, kół zainteresowań rozwijających pasje. Krytycznie odnieśli się do estetyki miasta – wskazano potrzebę większej liczby murali, zieleni, renowacji budynków, adaptacji pustostanów oraz koszy na śmieci. Brakuje im również plenerowego miejsca spotkań, ścieżek rowerowych (tu najczęściej wskazywali wały przeciwpowodziowe) wyprowadzających ruch poza ścisłe centrum.

Funkcjonujące obecnie kino nie jest dla nich atrakcyjne ze względu na nieaktualny repertuar oraz brak zaplecza gastronomicznego (popcorn, cola). Uważają, że ciekawym rozwiązaniem byłoby kino plenerowe jako forma spędzania wolnego czasu.

Zaskakującym tematem stała się dostępność podstawowych środków higienicznych w szkole. Wskazano potrzebę umiejscowienia w każdej szkole  tzw. „różowej skrzyneczki” z której w niespodziewanych sytuacjach mogą skorzystać. Uważają, że w szkołach brakuje ciepłych posiłków, a czas spędzony w szkole jest długi (chcieliby odżywiać się tradycyjnie, zdrowo nie korzystając z sąsiednich barów typu fast food).

Z dużym entuzjazmem wskazali potrzebę utworzenia w szkole tzw. „strefy relaksu” – nowoczesnych i wygodnych przestrzeni wygospodarowanych z powierzchni np. korytarzy, które oprócz swojej funkcji  poprawiłyby estetykę szkoły.

Miło nam poinformować, że koncepcja projektu „Idziemy w Jasło”, którego autorem byli pracownicy naszego urzędu, została doceniona przez Fundacją Civis Polonus. Jasielski pomysł na niniejszy warsztat z udziałem rysownika i zaangażowania młodzieży jest promowany na stronie fundacji https://www.facebook.com/photo/?fbid=653071863527051&set=a.456676883166551 , a w najbliższym czasie rozpocznie się kampania, której celem będzie promowanie tego typu spotkań w innych samorządach jako dobra praktyka z Jasła.

Przypominamy, że warsztaty przeprowadzone były w ramach przedsięwzięcia „Idziemy w Jasło”, które realizowane jest w ramach projektu: „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.