Jasło otrzymało dofinansowanie na renowację dwóch zabytków

Miasto Jasło otrzymało prawie 360 tys. zł ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na przeprowadzenie prac konserwatorskich przy zabytkowej bramie cmentarza komunalnego w Jaśle przy ul. Zielonej oraz na remont dachu zabytku przy ul. Wyspiańskiego 4.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków wspiera samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2%. Dzisiaj, w Starostwie Powiatowym w Jaśle, odbyło się uroczyste wręczenie czeków, w spotkaniu udział wzięła Patrycja Bimkiewicz, kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki.

Prace konserwatorskie i restauratorskie zabytkowej bramy cmentarza komunalnego w Jaśle

Zabytkowy Stary Cmentarz przy ul. Zielonej w Jaśle jest jedną z najstarszych w Polsce, nadal czynnych nekropolii. Przyjmuje się, że został założony w 1784 r. Natomiast brama główna, która wpisana jest do rejestru zabytków, wzniesiona została w latach 20-tych XX w.

Zakres planowanych prac konserwatorskich obejmuje m.in.: demontaż stalowych skrzydeł bramy, furty wejściowej oraz marmurowych tablic,  izolację fundamentów bramy, osuszenie oraz odsolenie struktury murów/tynków, konserwację wypraw tynkowych, elementów stalowych oraz marmurowych płyt. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 16 grudnia 2024 r.

Przewidywana wartość inwestycji – 150 tys. zł, dofinansowanie wynosi 147 tys. zł.

Remont dachu zabytku przy ul. Wyspiańskiego 4

Budynek ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków Jasła. Odnowa dachu, zachowując oryginalną architekturę okresu międzywojennego, stanowi niezwykłą wartość historyczną.

Zakres prac obejmuje: remont dachu, przywrócenie kolorystyki ceramicznego pokrycia dachowego, wymianę orynnowania, nową podbitkę dachową, remont kominów, nowe pokrycie dachowe z dachówki i wykonanie więźby dachowej. Przewidywany termin wykonania inwestycji – marzec 2025 r. Wartość zadania to 215 tys. zł, dofinansowanie 211 tys. zł.

Wyniki naboru są dostępne na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://www.gov.pl/web/premier/wyniki-edycja-2-zabytki