Jak można rozwijać talent muzyczny w Jaśle ?

16

„Jak można rozwijać talent muzyczny w Jaśle ?” Pod taką nazwą realizowany jest projekt w ramach Jasielskiej Ligii Naukową z LOTOSEM w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Jaśle z trójką dzieci 6-letnich z grupy „Plastusie”.

Dzieci wraz z opiekunem odwiedziły instytucjew Jaśle, gdzie można rozwijać talent muzyczny, jak również brały udział w spotkaniach z zaproszonymi do przedszkola gośćmi związanymi ze światem muzycznym. Ponadto wykonywały instrumenty muzyczne własnej roboty i wyeksponowały je na wystawie w sali przedszkolnej. Podczas realizacji projektu dzieci miały okazję wziąć udział w próbie Chóru SOLI DEO w LO nr 1 w Jaśle. Ponadto udały się do Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle, gdzie uczestniczyły w próbie orkiestry dętej, próbie orkiestry smyczkowej połączonej z próbą chóru dziecięcego oraz w indywidualnych zajęciach gry na pianinie. W Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle przedszkolaki dowiedziały się na czym polegają zajęcia wokalno–taneczne. W Jasielskim Domu Kultury zdobyły wiedzę na temat zajęć wokalnych. Natomiast podczas spotkania w Ognisku Muzycznym w Jaśle,zdobyły wiedzę na temat jak powstaje piosenka, ponieważ efektem końcowym projektu jest stworzenie i nagranie przeboju muzycznegoo przedszkolu.

Realizacja projektu to również spotkania z zaproszonymi gośćmi, w których poza uczestnikami projektu biorą udział inne przedszkolaki, aby realizowany projekt miał wpływ na jak największą grupę dzieci. W przedszkolu gościliśmy dyrygenta chóru, sopranistkę,kompozytora oraz tatę jednego z uczestników projektu, który poza pracą zawodową związany jest z muzyką.W czasie realizacji projektu dzieci poznały miejsca, gdzie można rozwijać talent muzyczny, zobaczyły i usłyszały różnorodne instrumenty muzyczne, poznały metody pracy na zajęciach muzycznych, wzbogaciły swoją wiedzę z zakresu muzyki o słownictwo związanez ta dziedziną. Ponadto dowiedziały się, gdzie swój talent muzyczny rozwijały osoby pochodzące z Jasła, które osiągnęły sukces w świecie muzycznym, np. Mateusz Mijal czy Roksana Węgiel, z którą dzieci miały okazję się spotkać podczas zajęć wokalnychw Jasielskim Domu Kultury.