Zaproszenie do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych

Burmistrz Miasta Jasła zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych projektu Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej dla Miasta Jasła na lata 2024-2030.

Konsultacje mają na celu poznanie opinii zainteresowanych podmiotów tj. mieszkańców Miasta Jasła i organizacji pozarządowych. Konsultacje są prowadzone w formie ankiety za pomocą której, można zgłosić opinie do poszczególnych części projektu programu.

Program został opracowany w oparciu o art. 6 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, który mówi, że do zadań własnych gminy należy w szczególności tworzenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy domowej, w tym opracowanie i realizacja gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej i ochrony osób doznających przemocy domowej. Program jest zgodny z założeniami Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024–2030 oraz lokalnymi dokumentami programowymi i strategicznymi, w tym Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Jasła na lata 2019 – 2024.

Nadrzędnym celem Programu jest wzmacnianie działającego systemu przeciwdziałania przemocy domowej, uwzględniającego lokalne uwarunkowania i rozmiary zjawiska przemocy domowej m.in. poprzez efektywną pomoc osobom doznającym przemocy domowej oraz skuteczną pracę z osobami stosującymi przemoc. Program definiuje także zadania jakie wiążą się m.in. z profilaktyką, terapią oraz rehabilitacją osób dotkniętych przemocą domową. Określa również zadania związane z budowaniem i rozwojem lokalnej współpracy instytucjonalnej na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.

Dodatkowo Program określa zadania ukierunkowane na kształtowanie świadomości społecznej w zakresie zjawiska przemocy domowej, doskonalenie kadr zajmujących się pracą z osobami uwikłanymi w przemoc domową oraz edukację i profilaktykę mieszkańców miasta Jasła w zakresie przemocy domowej. Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej dla Miasta Jasła na lata 2024-2030 jest programem długofalowym i będzie realizowany multisystemowo przez wszystkie instytucje, organizacje i służby zobligowane do podejmowania działań na rzecz zapobiegania i zwalczania zjawiska przemocy domowej.”.

Ankieta jest dostępna pod adresem: https://konsultacje.um.jaslo.pl/konsultacje/ankieta/konsultacje-spoleczne-projektu-miejskiego-programu-przeciwdzialania-przemocy-domowej-i-ochrony-osob-doznajacych-przemocy-domowej-dla-miasta-jasla-na-lata-2024-2030,WGY8