#WspólnieNaNiebiesko – solidarnie z osobami ze spektrum autyzmu

87
Konferencja Fundacji Latawiec - 6 kwietnia

2 kwietnia na całym świecie organizowane są obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, których celem jest zwiększanie wiedzy na temat problemów osób z tym zaburzeniem oraz ich rodzin. Przez cały kwiecień trwać będzie kampania, do której co roku włącza się coraz więcej firm i instytucji. W tym roku również Urząd Miasta w Jaśle włączy niebieską iluminację na głównym budynku urzędu na znak solidarności z osobami zmagającymi się ze spektrum autyzmu.

Inicjatorem akcji #WspólnieNaNiebiesko na terenie Jasła i powiatu jasielskiego jest Fundacja LATAWIEC, która działa dla osób, dotkniętych autyzmem oraz osób z niepełnosprawnością.

6 kwietnia br. w Generatorze Nauki GEN odbędzie się konferencja Fundacji LATAWIEC „W spektrum autyzmu”, mająca na celu szerzenie wiedzy w temacie tego schorzenia i rozwiązywania problemów z nim związanych. A 10 kwietnia Kino JDK Syrena, o godz. 18 wyemituje film „Nadzwyczajni”.

Autyzm uznaje się za jedno z najczęstszych zaburzeń rozwojowych, związanych z nieprawidłową pracą mózgu, a liczba osób zdiagnozowanych wciąż wzrasta. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Zgodnie z danymi statystycznymi częściej dotyka chłopców niż dziewczynki, dlatego barwa niebieska stała się symbolicznym kolorem autyzmu.

Pamiętajmy, że autyzm nie jest chorobą, a inne spojrzenie na świat i sposób myślenia, nie są ani lepsze ani gorsze, są po prostu inne. Dlatego bądźmy otwarci i wyrozumiali na problemy, które dotykają coraz większą grupę osób w naszym społeczeństwie.

Wspólnie w tym dniu bądźmy na niebiesko!

Konferencja finansowana jest z budżetu Miasta Jasła na 2024 rok w ramach wspierania inicjatyw społecznych na rzecz ochrony zdrowia publicznego i profilaktyki zdrowotnej.