Od kilkunastu lat Jasielski Dom Kultury wspólnie z Miastem Jasłem organizuje przed świętami Bożego Narodzenia spotkanie pod hasłem „Przy wigilijnym stole”. Jest ono wspaniałą okazją nie tylko do podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie nawzajem życzeń świąteczno-noworocznych, ale także do uhonorowania nagrodami ludzi kultury: tych, którzy w dziedzinie kultury działają i tych, którzy tę działalność wspierają. W tym roku uroczyście wręczone zostały dwa tytuły „Mecenas Kultury Jasła 2018”, dwie Nagrody Miasta Jasła w Dziedzinie Kultury oraz statuetka „Przyjaciel JDK”.

Tegoroczne spotkanie opłatkowe, zorganizowane w niedzielę, 16 grudnia, na które – jak zawsze – mógł przyjść każdy chętny, przebiegło w nadzwyczaj miłej atmosferze. Wszyscy czuli się w JDK, jak jedna wielka rodzina. Pewnie dlatego trudno było im się rozstać i wieczerzanie nieco się przeciągnęło.

Honory dla ludzi kultury

Wigilijny wieczór w JDK rozpoczęła gala, podczas której uhonorowani zostali jasielscy mecenasi, twórcy i propagatorzy kultury. Nagrody Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie kultury burmistrz Ryszard Pabian wręczył Helenie Gołębiowskiej, wicedyrektor JDK oraz Miejsko-Kolejowej Orkiestrze Dętej pod dyrekcją Ireneusza Fatygi, co spotkało się z gorącym aplauzem publiczności. – Jak zwykle wniosków wpłynęło więcej, ,jak zwykle mieliśmy problem, komu te nagrody przyznać, ale gdy już laureaci zostali wyłonieni, nie mieliśmy wątpliwości, że są to najlepsi spośród kandydatów – mówił burmistrz Pabian, gratulując nagrodzonym i składając podziękowania nie tylko im lecz również wszystkim innym osobom pracującym na rzecz jasielskiej kultury. – To dzięki wam mamy gdzie przychodzić, mamy czym się cieszyć w mieście – dodał.

Dziękując za wyróżnienie Helena Gołębiowska powiedziała m.in.: – To jest nagroda nie tylko dla mnie, ale – co jest dla mnie najważniejsze – przede wszystkim dla słowa, które – przykro to powiedzieć – ale w dzisiejszym świecie bardzo jest marginalizowane i bardzo się spauperyzowało. A przecież słowo wymaga ogromnej wrażliwości, dlatego, że wszystkie inne sztuki mają dużo środków ekspresji wyrazu, a recytator ma tylko swoją fizyczność i narząd mowy. Jeśli tym zaczaruje, jest to cudowne. Jest to też nagroda i podziękowanie dla wszystkich młodych ludzi, którzy przewinęli się przez Jasielski Dom Kultury, którzy pochylali się nad poezją, a z tej poezji uczyli się wszystkiego co piękne i dobre.

Statuetki „Mecenas Kultury” trafiły po raz kolejny do Sieci Sklepów MPM na ręce właściciela Mirosława Prucnala oraz firmy LOTOS Infrastruktura SA (odebrał wiceprezes Zarządu LOTOS Infrastruktura Jacek Gogola). – Ta nagroda ma dla nas szczególną wartość, ponieważ podkreśla to, że nasze działania związane ze wsparciem różnego rodzaju inicjatyw o charakterze kulturalnym i edukacyjnym mają sens. Musimy się dzielić zyskami, które wypracowujemy i strać się, by lokalna społeczność miała coś więcej niż tylko miejsca pracy. Myślę, że w przyszłym roku LOTOS również będzie uczestniczył we wspieraniu tego typu inicjatyw – powiedział Jacek Gogola, dziękując za docenienie firmy LOTOS Infrastruktura.

Statuetkę „Przyjaciel JDK” dyrektor Janusz Szewczyk wręczył państwu Dorocie i Kazimierzowi Dąbrowskim, właścicielom rodzinnego gospodarstwa rolniczego Flora In Vitro, którzy od lat zapewniają wspaniałe ukwiecanie scenografii różnych imprez organizowanych przez JDK. – Myślę, że nie zasłużyliśmy aż tak bardzo na tę nagrodę, natomiast teraz będziemy się starać – stwierdził z uśmiechem Kazimierz Dąbrowski wywołując entuzjastyczną reakcję widowni.

Oprawę artystyczną gali wręczenia nagród zapewnili: zespół Nowi Band pod kierunkiem Wojtka Nowickiego oraz wokaliści JDK przygotowani przez Ewę Grzebień: Krystian Bąk, duet Aleksandra Brągiel, Julia Zielińska oraz Dawid Wojnarowicz.

Prawdziwie wigilijnie

Nawiązaniem do wielowiekowych tradycji była druga część spotkania. Rozpoczął ją żywiołowy występ Zespołu Regionalnego „Skalnik” z Kamionki Wielkiej (woj. małopolskie), znanego już jaślanom z wigilijnych spotkań przed kilku laty, którego kierownikiem jest Halina Siedlarz, a instruktorem Józef Trojan. Grupa zaprezentowała program kolędniczo-obrzędowy, który bardzo przypadł do gustu publiczności. Wcześniej „Skalnik” muzyką i śpiewem witał przybywających do JDK gości przy drzwiach wejściowych, a później kolędował przy wigilijnych stołach.

Prawdziwie bożonarodzeniową atmosferę wprowadził ks. dziekan Zbigniew Irzyk, proboszcz parafii kolegiackiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który poprowadził modlitwy, rozpoczynając od odczytania fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Pańskim oraz pobłogosławił opłatki i wszystkich obecnych, a na zakończenie złożył życzenia. – Życzę gorąco, aby czas, który jest przed nami był czasem pełnym miłości, pełnym nadziei, ale także mocnej wiary. Matka Teresa z Kalkuty powiedziała piękne słowa o tym, że my tęsknimy za dniem Bożego Narodzenia, ale przecież możemy go przedłużyć. Bo tam zawsze, gdzie jest wyciągnięta ręka do zgody, tam jest Boże Narodzenie. Tam, gdzie jest umiejętność przebaczenia, tam jest Boże Narodzenie. Tam, gdzie jest szukanie zgody, tam jest Boże Narodzenie – mówił ks. proboszcz. – Życzę sobie i wam, aby ten czas Bożego Narodzenia był przedłużony właśnie przez nasz uśmiech, przez naszą zgodę, przez naszą jedność, przez budowanie wspólnoty rodzinnej tu i teraz: dla naszego miasta, dla Polski, dla świata. (…) Życzę obfitości Bożej, dużo łask na czas spotkania rodzinnego w wigilię, kiedy będziemy w najbliższych rodzinach, ale też życzę na Nowy Rok, aby Duch Święty obdarzał nas potrzebnymi łaskami, zwłaszcza rządzących.

Wcześniej życzenia mieszkańcom złożył burmistrz miasta Ryszard Pabian. – Za nami kolejny rok, w którym między innymi dzięki Państwu, znów mam przyjemność stanąć Wami przed kolejnymi świętami Bożego Narodzenia, pięknymi świętami, które kojarzą się nam ze śniegiem, choinką, wigilią i nowo narodzoną Bożą Dzieciną – mówił burmistrz. – Rok, który jest przed nami, znów przyniesie wiele wyzwań, przeróżnych wyborów, tych w przenośni i tych dosłownych, więc niech to będą dobre wybory. Tego Państwu życzę oprócz życzeń tradycyjnych: zdrowia, pomyślności, szczęścia, ciepła rodzinnego, miłości, tylko i wyłącznie pięknie przeżytych dni.

Opłatek, świąteczne życzenia i smakołyki

Po błogosławieństwie wszyscy przeszli do holu JDK, gdzie czekały już opłatki i wigilijne stoły, pięknie przybrane i zastawione tradycyjnymi, przygotowanymi według dawnych receptur daniami. Przygotowały je panie z Kół Gospodyń Wiejskich w: Zarzeczu, Dębowcu, Lisowie, Brzyskach, Ujeździe, Sądkowej, Zawadce Osieckiej, Osobnicy, Siepietnicy, Stowarzyszenia Kultury Ludowej w Trzcinicy, z zespołu „Potakowianki” oraz Pogórzański Związek Pszczelarzy, który częstował przysmakami na bazie miodu.

tekst i zdjęcia st