Ranking Gmin Podkarpacia 2023 – Jasło na 5 miejscu

Podczas konferencji „Perspektywy rozwoju samorządów oraz finansowania inwestycji na przełomie  2022/2023” Stanisław Kruczek członek zarządu województwa podkarpackiego wręczył statuetki gminom wyróżniającym się rozwojem społeczno-gospodarczym według danych statystyki publicznej za rok 2022. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i działający przy niej Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego.

Chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim gminom, które w Rankingu Gmin Podkarpacia 2023 osiągnęły najwyższe miejsca. Wasze zaangażowanie, ciężka praca i determinacja w prowadzeniu lokalnych społeczności do sukcesu, zasługują na najwyższe uznanie. Wasze gminy, drodzy przedstawiciele, wyróżniły się w obszarze różnorodnych działań, od rozwoju infrastruktury po troskę o kulturę i edukację. Jesteście wzorem dla innych, inspiracją do działania i dowodem na to, że lokalne społeczności są w stanie osiągnąć wielkie rzeczy, gdy wspólnie dążą do celu – mówił Stanisław Kruczek członek zarządu województwa.

Tegorocznym laureatem Rankingu Gmin Podkarpacia została Gmina Solina. Drugie miejsce zajęła Gmina Ostrów, zaś trzecie miejsce – Gmina Mielec. W tym roku, oprócz trzech głównych laureatów Rankingu został również wyróżniony lider z każdego powiatu. Wyniki rankingu oparte zostały o dane statystyki publicznej za rok 2022, zebrane i przeanalizowane przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Metodą oceny poziomu rozwoju gminy jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 16 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej.

Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP

Ranking Gmin Podkarpacia jest inicjatywą, która FRDL POST realizuje od 2012 roku wspólnie z Urzędem Statystycznym w Rzeszowie. celem rankingu jest wyłonienie i promowanie podkarpackich gmin, które wyróżniają się pod względem warunków życia i poziomu rozwoju. Analizie poddawane są wszystkie gminy województwa podkarpackiego, z wyłączeniem miast na prawach powiatu (Krosno, Rzeszów, Przemyśl, Tarnobrzeg). Narzędziem oceny w ramach rankingu jest wskaźnik synetyczny, wyliczany w oparciu o zestaw wybranych wskaźników szczegółowych, mierzących aktywność i wyniki osiągane przez gminę w danym przedziale czasu (obecnie brane jest pod uwagę 16 wskaźników).

Informacja ze strony:

Dodatkowa informacja miejscu zajętym przez Miasto Jasło oraz o idei rankingu przygotowana przez Urząd Miasta w Jaśle.