Nowa droga w warzyckiej strefie inwestycyjnej już otwarta

Warta ponad 10 mln zł droga, powstała w strefie inwestycyjnej jest już otwarta. Droga o technicznej nazwie 5KDZ, o długości 1,2 km, łączy ulice Meblową z J. Piłsudskiego. Wzdłuż niej powstał również chodnik, ścieżka rowerowa i oświetlenie.

Wykonanie drogi umożliwiło zatem połączenie istniejącej ulicy Produkcyjnej z ul. Piłsudskiego, czyli pozwoli na łatwiejszy dostęp przedsiębiorców do działek znajdujących się w strefie przemysłowej. Inwestycja ta ma olbrzymie znaczenie w kontekście zwiększenia atrakcyjności terenów inwestycyjnych dla biznesu.

Jest to dla nas bardzo ważne zadanie, bo droga, która powstała w strefie inwestycyjnej, która jest zawsze ważnym punktem miasta, nie tylko poprawi dostępność do firm funkcjonujących na tym terenie, ale również otwiera nowe możliwości, bo wzdłuż niej mogą powstawać nowe firmy – podkreślał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, który zaznaczył, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, taka możliwość istnieje.

Z kolei Adam Matuszewski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych
Sp. z o. o. w Jaśle zaznaczył, że cieszy się, że w obecnej  strefie powstają nowe drogi. – Jest to tym bardziej ważne, że budowane są one z jak najmniejszym obciążeniem budżetowym miasta. Dodatkowo uważam, że to niesamowity sukces, bo każda droga to poczętej do nowych inwestycji. Uważam, że zrobiliście państwo naprawdę dobrą robotę.

Budowa 5KDZ finansowana była ze środków norweskich i budżetu państwa, a także ze środków własnych Miasta Jasła. Jest to jedno z osiemnastu przedsięwzięć, jakie miasto realizuje w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom!”. Wykonawcą inwestycji, która trwała od kwietnia do listopada br., było Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o. o. w Jaśle.

Zakres prac:

• wytyczenie obiektu w terenie,
  • zebranie wierzchniej warstwy zalegającego humusu – teren trawiasty,
  • wykonanie robót ziemnych związanych z budową drogi gminnej, ścieżki rowerowej, chodnika i zjazdów,
  • wykonanie przebudowy kolidującej infrastruktury technicznej,
  • wykonanie odwodnienia drogi (kanalizacja deszczowa z odpływem wód opadowych do rowów melioracyjnych i potoku Warzyckiego),
  • wykonanie łącznie czterech przepustów ramowych: dwa na istniejącym cieku wodnym przylegającym do przedmiotowej inwestycji tj. potok warzycki, oraz dwa na rowach melioracyjnych,
  • budowa gminnej drogi 5KDZ o długości 1172 m,
  • budowa skrzyżowania z DK 28 – ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego,
  • budowa drogi dla pieszych i drogi dla rowerów,
  • wykonanie oświetlenia drogi,
  • wykonanie kanału teletechnicznego,
  • wykonanie konstrukcji nawierzchni jezdni drogi gminnej,
  • wykonanie oznakowania pionowego, poziomego i urządzeń bezpieczeństwa ruchu.

Więcej o projekcie „Jasło – moje miasto, mój dom!”

program: Mechanizm Finansowy EOG 2014-2021 i Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021 oraz budżet państwa

wartość całkowita projektu: 16 683 781,37 zł (3 669 426,48 euro)

wartość dofinansowania: 16 683 781,37 zł (3 669 426,48 euro)

partner wiodący: Miasto Jasło

Partnerzy projektu:

Okres realizacji: 1.08.2021 r. – 29.04.2024 r.

Główny cel projektu: Miasto Jasło liderem wzrostu jakości życia wśród miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Cele strategiczne projektu:

• Jasło przestrzenią dialogu i dobrych warunków do rozwijania partycypacji społecznej.
  • Jasło – przyjazne miejsce do życia.
  • Jasło miastem mieszkańców dbających o środowisko.
  • Rozpoznawalna marka Jasła w oparciu o endogenne potencjały.

Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu:

1. Dostosowanie edukacji do potrzeb rynku pracy, partner projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców
  2. Ścieżki kariery – kształcenie szyte na miarę, partner projektu: Fundacja Aktywna Galicja w Jaśle
  3. Miejski design
  4. Potencjały miasta bazą rozwoju lokalnej przedsiębiorczości
  5. Dni przedsiębiorczości
  6. Realizacja programu Jasło Miasto Wiedzy
  7. Utworzenie centrum wspierania aktywności organizacji pozarządowych
  8. Centrum Aktywnego Seniora
  9. Kampania ekologiczna na rzecz ochrony środowiska ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki, partner projektu: Związek Gmin Dorzecza Wisłoki
  10. Budowa drogi 5KDZ wraz z infrastrukturą towarzyszącą
  11. Budowa Centrum Komunikacyjnego w Jaśle
  12. Miasto to Ja
  13. Idziemy w Jasło
  14. Wdrażanie działań w oparciu o narzędzie samooceny dla jednostek samorządu terytorialnego przygotowane przez OECD
  15. Kontrola pod kontrolą
  16. System komunikacji z mieszkańcami Jasła
  17. Kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego? – czyli stawiamy na zrozumiałą komunikację!
  18. Opracowanie programu dostępności dla Miasta Jasła

Więcej o projekcie na stronie: https://um.jaslo.pl/pl/jaslo-moje-miasto-moj-dom/