Mural na bloku przy ulicy Szajnochy w Jaśle

W Jaśle na ścianie bloku na ul. Szajnochy, powstaje kolejny mural. Przedstawia on prof. Romana Saphiera oraz Seweryna Marcinkowskiego jasielskich bohaterów wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r.

Projekt muralu „Bitwa Warszawska – Cud nad Wisłą – ku wiecznej pamięci mieszkańców Jasła” został zgłoszony przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego do organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkursu „Historyczny Mural – 1920 Polskie zwycięstwo do wolności Europy”. Znalazł się on wśród 12 wybranych projektów z całej Polski i otrzymał dofinansowanie z MON (16 tys. zł).

Autorem muralu jest Sylwester Łaskawski – artysta, którego prace znajdują się już w przestrzeni naszego miasta m.in.: monumentalny mural poświęcony stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości (na ścianie bloku przy ul. W. Pola) oraz upamiętniający stulecie urodzin św. Jana Pawła II (Plac Inwalidów Wojennych).

Uwidocznieni na muralu bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej zginęli w trakcie działań wojennych. Roman Saphier poległ 6 września 1920 r. w bitwie pod Firlejówką, natomiast pochodzący z Frysztaka Seweryn Marcinkowski, uczeń VIII klasy jasielskiego gimnazjum, poległ 14 sierpnia 1920 r. w bitwie pod wsią Zawady – Wrona.

Prace przy muralu zostaną zakończone pod koniec tygodnia.