Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Jasła do 2030 roku

Klimat ulega zmianie

Zmiany klimatu następują z coraz większą intensywnością. Na przestrzeni ostatnich lat chyba każdy z nas zetknął się z uciążliwymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak: deszcze nawalne (relatywnie krótkie opady o dużej i bardzo dużej intensywności), długotrwałe upały i okresy bezwietrzne, burze śnieżne w okresie wiosennym, trąby powietrzne i huragany latem. Negatywne skutki tych zjawisk niszczą infrastrukturę i powodują straty w różnych sektorach gospodarki, w tym przede wszystkim w transporcie i w energetyce. Badania naukowe potwierdzają, że zmiany klimatu następują i będą się pogłębiać, a ich skutki intensyfikować.

Co to jest Plan Adaptacji do zmian klimatu?

Plan Adaptacji do zmian klimatu jest dokumentem strategicznym. Składa się z:

  • części diagnostycznej, w której analizowane są m.in. dane klimatyczne, obszary i sektory wrażliwe na zmiany klimatu, potencjał adaptacyjny miasta,
  • części programowej zawierającej cele planu oraz działania adaptacyjne wraz z informacjami niezbędnymi do ich wdrażania,
  • części dot. monitoringu i ewaluacji zawierającej sposób prowadzenia monitoringu i ewaluacji (badania postępów realizacji planu).

Jakie rodzaje działań adaptacyjnych powinien uwzględniać MPA?

Są to trzy grupy działań o odrębnym charakterze:

  • działania informacyjno-edukacyjne: rozpowszechnianie wiedzy o zmianach klimatu i dobrych praktykach służących adaptacji do określonej grupy docelowej,
  • działania organizacyjne: zmiany w funkcjonowaniu miasta w zakresie zarządzania instytucjami, przestrzenią i służbami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie różnych obszarów miasta,
  • działania techniczne: działania polegające na realizowaniu inwestycji o charakterze adaptacyjnym w zakresie infrastruktury miasta.

Gwarantem sukcesu we wdrażaniu założeń MPA jest jednoczesna realizacja działań ze wszystkich trzech grup.

Co to jest adaptacja do zmian klimatu?

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowania do obecnych lub oczekiwanych warunków klimatycznych i ich skutków.

Realizowany jest poprzez działania adaptacyjne, o różnym charakterze i w różnej formie: działania informacyjno-edukacyjne, działania organizacyjne, działania techniczne.

Jakie korzyści płyną z opracowania dokumentu?

Opracowanie planu i wdrażanie działań adaptacyjnych zapisanych w dokumencie przyniesie szereg korzyści miastu oraz jego mieszkańcom, wśród których można wymienić: poprawę komfortu życia w mieście, ograniczenia strat związanych ze skutkami zmian klimatu, wzrost zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz miasta, rozwój i ochronę błękitno-zielonej infrastruktury oraz wiele innych.

Plan jest także podstawą ubiegania się o fundusze zewnętrzne na działania adaptacyjne.

Dokumenty:

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content