Łukasiewicz Nafciarz Romantyk

35

“Łukasiewicz Nafciarz Romantyk” fabularyzowany dokument wyprodukowany przez krośnieńską Telewizję Obiektyw zajął I miejsce na festiwalu filmowym “To nad dotyczy” w Sopocie.

Najnowsza produkcja Telewizji Obiektyw otrzymała główną nagrodę w kategorii „Moja Mała Ojczyzna”. Odebrał ją, podczas uroczystej gali Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej i Forum Telewizji Lokalnych w Sopocie, prezes TV Obiektyw, Bogdan Miszczak.

To nie pierwsza nagroda w tym konkursie dla krośnian. W ubiegłym roku  „Jako w niebie, tak i w Komańczy” – fabularyzowany dokument wyprodukowany przez krośnieńska Telewizję Obiektyw zajął II miejsce w XV edycji Konkursu, a w 2017 roku I miejsce i statuetkę Kryształowy Ekran 2017 otrzymał film „Akcja Pensjonat”. W 2016 roku główną nagrodę otrzymał film „Czas leśnych kurierów”.

 „Łukasiewicz nafciarz romantyk” opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. Zdjęcia to efekt pracy Mariusza Konopki. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpią m.in.:  Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas oraz Mateusz Mikoś, Marek Litewka. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak.

Sponsorami filmu są dzisiejsi spadkobiercy pracy Ignacego Łukasiewicza, czyli: Polski Koncern Naftowy Orlen S.A., Operator Gazociągów Przemysłowych Gaz-System S.A  i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie.  Wspierają nas miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice. Gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Ogromne wsparcie okazali nam: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.