Audyt dostępności i opracowanie Programu dostępności dla Miasta Jasła

Przemawia Sekretarz Miasta Paweł Rzońca - szkolenie nt. obowiązki w zakresie zapewnienia dostępności przez podmioty publiczne - realizacja przedsięwzięcia

Realizacja zadania polegała na opracowaniu Programu Dostępności dla Miasta Jasła w ramach którego przeprowadzono audyt obejmujący:

1. Dostępność architektoniczną przestrzeni miejskiej ze szczególnym uwzględnieniem budynków Urzędu Miasta w Jaśle oraz jednostek organizacyjnych podległych Miastu Jasłu.

2. Dostępność cyfrową, w szczególności stron internetowych i aplikacji mobilnych UMJ.

3. Dostępność informacyjno-komunikacyjną Urzędu Miasta w Jaśle oraz jednostek organizacyjnych podległych Miastu Jasłu.

Przeprowadzono także trzy jednodniowe szkolenia, w tym:

a) szkolenie stacjonarne obejmujące podstawowe informacje na temat aktualnych aktów prawnych i wynikających z nich obowiązków dla podmiotów publicznych;

b) szkolenie on-line dla redaktorów stron internetowych, obejmujące informacje teoretyczne i praktyczne na temat zapewnienia standardów dostępności stron internetowych;

c) szkolenie stacjonarne obejmujące prezentację opracowanego Programu Dostępności dla Miasta Jasła.

Efektem przedsięwzięcia jest opracowanie miejskich standardów dostępności dla Miasta Jasła, tj. zbioru wymagań i wytycznych opisujących jak projektować i realizować inwestycje, działania, usługi dostępne dla wszystkich, by każdy użytkownik mógł z nich korzystać w postaci Programu dostępności dla Miasta Jasła.

Realizacja przedsięwzięcia wpływa na kształtowanie przestrzeni miasta tak, by była jak najbardziej dostępna dla wszystkich jego mieszkańców uwzględniając różne potrzeby i możliwości wynikające z wieku i sprawności. Realizacja audytów pozwoliła zbadać deficyty w zakresie dostępności oraz wyciągnąć wnioski stanowiące plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności dla Urzędu Miasta w Jaśle oraz podległych jednostek organizacyjnych na najbliższe lata.