Akcja Pensjonat – w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku

206

Przeprowadzona 77 lat temu Akcja Pensjonat była dla mieszkańców Jasła i regionu nadzieją na lepsze czasy. Informacja o uwolnieniu 66 więźniów politycznych rozeszła się lotem błyskawicy.

Dziś przypominamy historię tamtych dni i chcemy zaznaczyć, że pamięć o tym wydarzeniu na zawsze pozostanie w kartach jasielskiej historii. Nie zapominamy także o sześciu głównych postaciach tego wydarzenia. Byli to: Zenon Sobota „Korczak”, Zbigniew Zawiła „Żbik”, Zbigniew Cerkowniak „Boruta”, Stanisław Kostka „Dąbrowa”, Stanisław Magura „Paw” i Józef Okwieka „Trójka”.

Niestety w marcu 2019 roku zmarł ostatni uczestnik tej brawurowej akcji – Stanisław Dąbrowa Kostka. Nie możemy, ale przede wszystkim nie chcemy zapomnieć wydarzeń tamtych dni, dlatego też organizowany od kilku lat Jasielski Marsz Wolności, od 2019 roku nosi imię Pana pułkownika.

Zapraszamy do obejrzenia filmu „Akcja Pensjonat” zrealizowanego przez TV Obiektyw, we współpracy z wówczas żyjącym Stanisławem Dąbrową Kostką oraz do przeczytania szczegółowej informacji opisującej tę brawurową akcję autorstwa Wiesława Hapa.