30 lat samorządności

27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – wybory samorządowe. 30 lat temu mieszkańcy miast i gmin oraz małych społeczności na wsiach po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat decydowali w całkowicie wolny i nieskrępowany sposób o przyszłości Polski.

Z perspektywy 30 lat widzimy, jak ważny był to moment. Przez te trzy dekady Polacy z mniejszych i większych miejscowości, w każdym regionie kraju wybierali lokalne władze i decydowali o kierunku rozwoju swoich małych ojczyzn. Samorządy i ich mieszkańcy zdali swój egzamin celująco, polskie regiony i miejscowości przeżyły w tym czasie niesamowity rozkwit.

30. rocznica odrodzenia polskiej samorządności to dobra okazja, aby uczcić to, co nam się przez ten czas udało, a także porozmawiać o tym, co moglibyśmy zrobić lepiej w przyszłości.

Dla przypomnienia poniżej przedstawiamy publikację wydaną w rocznicę 25. lecia samorządu Miasta Jasła. Znajduje się w niej wiele ciekawych i istotnych informacji, w jaki sposób wyglądał rozwój samorządu na naszym terenie.

Przedstawiamy zwiastun filmowy obchodów 30-lecia samorządności.
Materiał video, jest zapowiedzią filmu dokumentalnego, który powstanie jesienią.