Zwierzęta w mieście

Bezpłatne elektroniczne znakowanie (czipowanie) psów, których właściciele mieszkają na terenie miasta jasła

Akcja bezpłatnego czipowania psów prowadzona jest corocznie przez Urząd Miasta w Jaśle w ramach realizacji Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Jasła przy współpracy z wybranymi gabinetami weterynaryjnymi na terenie naszego Miasta oraz Międzynarodową Bazą Danych SAFE-ANIMAL (Geulincx Poland Sp. z o.o., baza.safe-animal.eu). Akcja ta prowadzona jest dla wszystkich mieszkańców Jasła, którzy posiadają psa.

Jak wziąć udział w akcji?

Aby skorzystać z bezpłatnego zaczipowania swojego psa należy:

 • Zgłosić się ze swoim pupilem do jednego z podanych poniżej gabinetów weterynaryjnych na terenie Jasła.
 • Wypełnić na miejscu Formularz rejestracyjny międzynarodowej bazy danych SAFE-ANIMAL (zajmie to zaledwie dwie minuty).

I to wszystko. Numer czipa jakim zostanie oznakowany pies będzie wprowadzony do międzynarodowej bazy danych SAFE-ANIMAL.

Gabinety weterynaryjne, które w 2023 r. biorą udział w akcji bezpłatnego czipowania psów:

 • JASIELSKA PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA, ul. Czackiego 5, Jasło.
 • PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA VETCENTER, ul. Jana Pawła II 28, Jasło.
 • GABINET WETERYNARYJNY AVET, ul. Chopina 12, Jasło.

Czas trwania akcji:

Akcja prowadzona jest corocznie i trwa do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku.

Dlaczego warto zaczipować swojego psa?

Elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt, to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ich bezdomności. Pozwala na łatwe ustalenie właściciela w przypadku, gdy zwierzak się zagubi. Dzięki temu zaczipowane zwierzę nie zostanie umieszczone w schronisku, a więc uchronimy je przed stresem związanym z pobytem w takim miejscu oraz rozłąką z właścicielem.

Dodatkową korzyścią i zachętą, aby zaczipować swojego psa, jest kwestia finansowa. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Jasła nr XXXVI/305/2020 z dnia 23 listopada 2020 r. opłata od posiadania psa wynosi:

 • 30 zł – w przypadku psa trwale oznakowanego poprzez czip lub tatuaż identyfikacyjny
 • 100 zł – w przypadku psów, które nie są trwale oznakowane
 • 0 zł przez rok – w przypadku adopcji bezdomnego psa od Miasta Jasła
 • 0 zł – w przypadku psów, których właścicielami są osoby wymienione w art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1170 ze zm.).

Mieszkańcy, którzy oznakowali już psa we własnym zakresie bądź posiadają zwierzę oznakowane za pomocą tatuażu również powinni zgłosić do Urzędu Miasta w Jaśle numer czipa lub numer tatuażu. Dzięki temu skorzystają z niższej opłaty za posiadanie psa, a numer czipa zostanie bezpłatnie wprowadzony do bazy SAFE-ANIMAL.

Podsumowując – w ramach bezpłatnego czipowania psów każdy właściciel swojego czworonoga otrzyma:

 • pewność, że pies nie zostanie umieszczony w schronisku dla bezdomnych zwierząt, w przypadku, gdy się zagubi,
 • bezpłatną rejestrację w międzynarodowej bazie danych SAFE-ANIMAL,
 • bezpłatną rejestrację w Europejskim Systemie Baz Danych Europetnet,
 • oryginał Formularza rejestracyjnego międzynarodowej bazy danych SAFE-ANIMAL,
 • zawieszkę z kodem QR do zawieszenia na obroży psa.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem:

 • Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Jaśle, ul. Sokoła 8, tel.: 134486380,
 • Wydział Wymiaru Podatków i Opłat Lokalnych Urzędu Miasta w Jaśle, ul. Rynek 12, tel.: 134486376.

Pamiętajmy też, że jeśli zmienią się dane dotyczące właściciela zaczipowanego psa (np. nr telefonu kontaktowego, adres zamieszkania) lub zwierzę zmieni właściciela, to takie informacje należy niezwłocznie zgłosić do Urzędu Miasta w Jaśle (tel.: 134486380) w celu ich uaktualnienia w międzynarodowej bazie danych SAFE-ANIMAL.

Podstawa prawna:

Uchwała Rady Miejskiej Jasła w sprawie opłaty od posiadania psa.

Uchwała Rady Miejskiej Jasła w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Jasła w 2023 r.

Każdy, kto posiada zwierzę ma obowiązek zapewnić mu:

 • Pomieszczenie z dostępem do światła dziennego, które będzie chroniło zwierzę przed złymi warunkami atmosferycznymi (zimnem, upałami, deszczem, itp.). Przebywające w nim zwierzę powinno mieć możliwość swobodnej zmiany pozycji ciała.
 • Odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
 • Odpowiednią opiekę, w tym weterynaryjną (np. obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie).
 • Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Każdy, kto posiada zwierzę zobowiązany jest do:

 • Zabezpieczenia nieruchomości, na której przebywa swobodnie zwierzę, w sposób uniemożliwiający mu samodzielne wydostanie się poza jej obszar.
 • Sprawowania nad zwierzęciem nadzoru w miejscach publicznych w taki sposób, aby nie powodowało ono zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi oraz innych zwierząt.
 • Posiadania worków (pakietów sanitarnych) do usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę i natychmiastowego uprzątnięcia pozostawionych przez niego zanieczyszczeń z miejsc przeznaczonych do wspólnego użytku. Zebrane zanieczyszczenia powinny być wyrzucone do koszy ulicznych lub pojemników na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne.
 • Obowiązek ten nie dotyczy osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności narządu ruchu lub narządu wzroku.
 • Prowadzenia psa na smyczy podczas wyprowadzania go na teren przeznaczony do wspólnego użytku.
 • W przypadku psów należących do ras uznanych za agresywne lub mieszańców tych ras – na smyczy i w kagańcu.
 • Zwolnienie psa ze smyczy, ale z nałożonym kagańcem, jest dozwolone jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko w sytuacji, gdy osoba utrzymująca zwierzę ma możliwość sprawowania kontroli nad jego zachowaniem.

Obowiązków tych nie stosuje się na terenach oznaczonych jako wybiegi dla psów, na których osoba utrzymująca psa zobowiązana jest do przestrzegania regulaminu korzystania z wybiegów (jeżeli został ustanowiony przez zarządcę) oraz do psów, których budowa anatomiczna lub inne cechy uniemożliwiają nałożenie kagańca. Obowiązków tych nie stosuje się również do oznakowanych psów przewodników i psów asystujących osobom niepełnosprawnym.

 • Zarejestrowania i oznakowania swojego psa w terminie 14 dni od wejścia w jego posiadanie w sposób umożliwiający łatwą identyfikację właściciela psa.

Jeżeli zaginął Twój pies lub kot, to nie czekaj aż sam do Ciebie wróci. Działaj!

 • Powiadom o zaginięciu swojego pupila Urząd Miasta w Jaśle (tel.: 134486380, e-mail: wgo2@um.jaslo.pl) lub Straż Miejską (134482580) – może Twój psiak jest już pod opieką Miasta Jasła.
 • Zostaw ogłoszenie ze zdjęciem pupila, np. w pobliżu miejsca, w którym zaginął, w sklepach zoologicznych, w gabinetach i lecznicach weterynaryjnych.
 • Zamieść ogłoszenie w internecie, np. na lokalnych portalach internetowych, na facebooku.
 • Powiadom swoich znajomych, sąsiadów, itp.
 • Przeglądaj ogłoszenia o znalezionych zwierzętach.

Nie rezygnuj!

Podstawa prawna:

Uchwała Rady Miejskiej Jasła w sprawie opłaty od posiadania psa.

Uchwała Rady Miejskiej Jasła w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Jasła w 2023 r.

Uchwała nr XXVIII/284/2016 Rady Miejskiej Jasła z dnia 20 czerwca 2016 r. w sprawie wprowadzenia „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Jasła”.

Uchwała Nr XLIX/439/2021 Rady Miejskiej Jasła z dnia 27 września 2021 r. zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Jasła.

Jeśli szukasz czworonożnego przyjaciela, to bardzo dobrze trafiłeś. Zapraszamy do przygarnięcia jednego z naszych podopiecznych. Pod opieką Miasta Jasła corocznie przebywa od 100 do 140 zwierząt. Adopcja psa lub kota jest najlepszym sposobem pomocy bezdomnym zwierzętom. Pamiętaj jednak, że decyzja o posiadaniu zwierzęcia powinna być dobrze przemyślana.

Przed przygarnięciem bezdomnego psa lub kota weź pod uwagę:

 • Twój styl życia – zastanów się czy jesteś gotowy na codzienne spacery. A może jesteś domatorem – w takim wypadku od psa lepszy będzie dla Ciebie kot lub po prostu starszy pies, a nie pełen energii szczeniak.
 • Twoją rodzinę – w przypadku adopcji psa czy kota należy zwrócić szczególną uwagę na jego wiek i stosunek do dzieci. Decyzję o posiadaniu nowego zwierzęcia należy przedyskutować z całą rodziną. Ważne, aby nie podejmować takiej decyzji pod wpływem chwili czy na przykład na prośbę dzieci, gdyż decyzja o posiadaniu zwierzęcia to obowiązek na kilka-kilkanaście lat. Dobrym rozwiązaniem dla osób chcących przekonać się czy są gotowi na przygarnięcie zwierzęcia jest tzw. dom tymczasowy.
 • warunki mieszkaniowe – i tak np. w przypadku energicznego psa lepszy będzie dom z ogrodem niż mieszkanie w bloku. Chyba, ze jesteś osobą prowadzącą bardzo aktywny tryb życia i z chęcią zabierzesz, np. na poranny jogging ze sobą psa. Pamiętaj też, że posiadanie ogrodu to nie jest wytłumaczenie na brak spacerów z psem. Psy potrzebują spaceru, jak ryba wody, a znudzone ciągłym przebywaniem na tym samym terenie prawdopodobnie zaczną uciekać. Biorąc kociaka pamiętaj, że on również potrzebuje przestrzeni i najprawdopodobniej zadrapania na łóżkach, krzesłach czy podgryzanie kwiatów Cię nie ominie.
 • Twoje wyjazdy – niestety jednym z częstych powodów porzucania zwierząt jest na przykład wyjazd na wakacje. Ważne żebyś przed adopcją psa lub kota zastanowił się nad tym, gdzie umieścisz zwierzę na czas Twojego wyjazdu (np. hotel dla zwierząt, u rodziny). A może zabierzesz go z sobą? Dziś hotele, które z chęcią goszczą również naszych pupili są coraz bardziej popularne.
 • charakter zwierzęcia – zwierzęta bezdomne niejednokrotnie potrzebują czasu na zaufanie nam, odnalezienie się w nowym miejscu i sytuacji. Zdarzają się przypadki kiedy porzucone zwierzę ma tzw. lęk separacyjny. Musimy uzbroić się w cierpliwość oraz poświęcić czas nowemu pupilowi, a na pewno zwierzę odwdzięczy się nam po stokroć.
 • wiek zwierzęcia – jeśli możesz adoptuj dorosłego zwierzaka, gdyż szczenięta i kocięta zazwyczaj cieszą się bardzo dużą popularnością. Niewiele osób decyduje się na adopcję psa lub kota starszego, a zwierzęta takie zazwyczaj nie sprawiają żadnych problemów wychowawczych, nie drapią, nie podgryzają, często potrafią zachować czystość czy ładnie chodzą na smyczy.
 • możliwości finansowe – pamiętaj, że zwierzę potrzebuje zapewnienia podstawowych warunków bytowych takich jak odpowiednie wyżywienie, schronienie oraz opieka weterynaryjna.

Jeśli chcesz przygarnąć bezdomnego psa lub kota serdecznie zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Jaśle (tel.: 134486380).

Ogłoszenia

Pies wyłapany na os. Hankówka w Jaśle

W nocy z 27 na 28 stycznia 2023 r. do jednego z domów na osiedlu Hankówka w Jaśle przybłąkał się ok. 3-4...

Zaginęła kotka

Przy ul. Bohaterów Monte Cassino, niedaleko sklepu ABC zaginęła kotka. Cechą charakterystyczną kotki są tylnie nogi białe Gdyby ktoś...

Zaginęła kotka!

15.08.2022 r. przy ulicy 3 Maja przy posesji nr 132 w Jaśle zaginęła biało-czarna kotka. Kicia ma około 2,5 roku, jest wysterylizowana....

Na pomoc zwierzętom

W ubiegłym roku w ramach realizacji programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt pod opieką Miasta Jasła przebywało aż 166...

Znaleziono kotka!

W piątek (18 grudnia) na terenie Zielonego Rynku znaleziono burego dorosłego kocura. Wszystkich, którzy rozpoznają kota, prosimy o kontakt telefoniczny: 13 448...

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content