Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów oraz zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew i krzewów przez osobę fizyczną

zarys budynkuWniosek możesz złożyć:

• elektronicznie korzystając z usługi Pismo ogólne do podmiotu publicznego na platformie ePUAP
  • pocztą na adres: Urząd Miasta w Jaśle ul. Rynek 12, 38-200 Jasło
  • osobiście: w Kancelarii Urzędu Miasta w Jaśle (ul. Rynek 12, parter) w godzinach pracy Urzędu Miasta w Jaśle

Jakie dokumenty musisz wypełnić?

• Jeżeli jesteś osobą prawną musisz złożyć następujące dokumenty:
    • Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości
    • pisemną zgodę właściciela nieruchomości na usunięcie drzew lub krzewów objętych wnioskiem w przypadku, gdy posiadacz nieruchomości nie jest jej właścicielem;
    • pisemną zgodę wszystkich współwłaścicieli nieruchomości w przypadku, gdy nieruchomość stanowi współwłasność;
    • pełnomocnictwo w przypadku ustanowienia pełnomocnika (oryginał lub odpis
      poświadczony za zgodność z oryginałem – urzędowo bądź notarialnie);
    • dowód wniesienia opłaty skarbowej za złożenie pełnomocnictwa;
    • rysunek, mapę albo wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie
      uprawnienia budowlane projekt zagospodarowania działki lub terenu
      w przypadku realizacji inwestycji, dla której jest on wymagany zgodnie z ustawą
      z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – określające usytuowanie drzewa lub
      krzewu w odniesieniu do granic nieruchomości i obiektów budowlanych
      istniejących lub projektowanych na tej nieruchomości;
    • w razie zamiaru wycięcia/przesadzenia większej ilości drzew/krzewów, ich wykaz
      należy sporządzić w postaci osobnego załącznika do wniosku;
    • w przypadku wniosku złożonego przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę
      mieszkaniową – oświadczenie o udostępnieniu informacji, o której mowa
      w art. 83 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody;
    • decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach albo postanowienie w sprawie
      uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia w zakresie oddziaływania na
      obszar Natura 2000, w przypadku realizacji przedsięwzięcia, dla którego
      wymagane jest ich uzyskanie zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r.
      o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa
      w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz
      postanowienie uzgadniające wydawane przez właściwego Regionalnego
      Dyrektora Ochrony Środowiska w ramach ponownej oceny oddziaływania na
      środowisko, jeżeli jest wymagana lub została przeprowadzona na wniosek
      realizującego przedsięwzięcie;
    • zezwolenie w stosunku do gatunków chronionych na czynności podlegające
      zakazom określonym w art. 51 ust. 1 pkt 1-4 i 10 oraz w art. 52 ust. 1 pkt 1, 3, 7,
      8, 12, 13 i 15 ustawy o ochronie przyrody, jeżeli zostało wydane.
  • Jeżeli jesteś osobą fizyczną musisz złożyć następujące dokumenty:
    • zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew lub krzewów;
    • mapa lub odręczny rysunek określający usytuowanie drzew na nieruchomości;
    • pisemna zgoda wszystkich współwłaścicieli (jeżeli wnioskodawca nie jest jedynym
      właścicielem);
    • pełnomocnictwo w przypadku wyznaczenia pełnomocnika (oryginał lub odpis
      poświadczony za zgodność z oryginałem – urzędowo bądź notarialnie);
    • dowód wniesienia opłaty skarbowej za złożenie pełnomocnictwa.

Ile i jak zapłacisz?

Za złożenie wniosku i wydanie decyzji nie poniesiesz opłaty.
Jeśli w Twoim imieniu wniosek składa pełnomocnik, który nie jest małżonkiem, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwem konieczna jest opłata w wysokości 17 zł za udzielone pełnomocnictwo (potwierdzenie dokonanej opłaty dołącz do wniosku, który składasz).
Opłatę za pełnomocnictwo wpłacisz w kasie Urzędu Miasta w Jaśle ul. Rynek 12 lub na konto: 33 8627 1011 2001 0048 6891 0003.
Sam ponosisz koszty fizycznego usunięcia drzew lub krzewów.

Jak długo będziesz czekać na odpowiedź?

Zezwolenie wydamy tak szybko, jak będzie to możliwe – nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Jeśli okaże się, że termin udzielenia zezwolenia może się wydłużyć, poinformujemy Cię o tym.

Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew lub krzewów złożone przez osobę fizyczną rozpatrzymy nie później niż w ciągu 21 dni od daty jego złożenia, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Jeśli okaże się, że termin załatwienia sprawy może się wydłużyć, poinformujemy Cię o tym.

Jak się możesz odwołać?

Odwołanie od wydanej decyzji musisz wnieść do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie za pośrednictwem Burmistrza Miasta Jasła w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.

Dodatkowe informacje

Jeśli wniosek będzie zawierał braki wezwiemy Cię o ich uzupełnienie i poinformujemy Cię co musisz zrobić.

• Nie musisz składać wniosku dla drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
    • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
    • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
    • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

Potrzebujesz więcej informacji?

Zadzwoń pod numer: 13 4486 380