Zastrzeż swój numer PESEL lub cofnij zastrzeżenie

zarys budynkuWniosek możesz złożyć:

Jakie dokumenty musisz wypełnić?

Nie musisz drukować wniosku. Poproś urzędnika, aby wydrukował wypełniony wniosek z systemu. Ty tylko go podpiszesz.

Ile i jak zapłacisz?

Usługa jest bezpłatna.
W przypadku zastrzeżenia numeru PESEL przez pełnomocnika opłacie skarbowej 17 zł podlega złożenie pełnomocnictwa. Z opłaty skarbowej zwolnione są pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony od opłaty skarbowej. Opłatę za pełnomocnictwo wpłać na konto nr 33 8627 1011 2001 0048 6891 0003 tytułem: opłata skarbowa

Jak długo będziesz czekać na odpowiedź?

Urzędnik od razu zarejestruje Twój wniosek i wyda Ci potwierdzenie zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL.

Jak się możesz odwołać?

Tryb odwoławczy nie występuje.​

Dodatkowe informacje

Ważne informacje dotyczące zastrzeżenia lub cofnięcia numeru PESEL osoby pełnoletniej, którą się opiekujesz lub od której masz pełnomocnictwo szczególne, znajdziesz w usłudze Zastrzeż lub cofnij zastrzeżenie numeru PESEL podopiecznego lub innej osoby na portalu Gov.pl.

Jeśli działasz jako pełnomocnik nie możesz cofnąć zastrzeżenia.

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości.

Potrzebujesz więcej informacji?

Zadzwoń pod numer: