Strona główna Wizytówka gospodarcza Miasta

Wizytówka gospodarcza Miasta

Wizytówka gospodarcza Miasta

Klimat do inwestycji

W Jaśle działa blisko 3.000 podmiotów gospodarczych, co sprawia że 9 % mieszkańców miasta to przedsiębiorcy. Najwięcej z nich zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym, ale znaczny udział w lokalnym rynku posiadają również przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną, opieką zdrowotną, budownictwem oraz przetwórstwem przemysłowym. Wiele firm jest zrzeszonych w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców www.jsp.org.pl , będącym ważnym partnerem samorządu miejskiego w działaniach na rzecz rozwoju gospodarczego miasta.

Tradycje przemysłowe

Miasto szczyci się bogatymi i ugruntowanymi historycznie tradycjami przemysłowymi w dziedzinie przemysłu naftowego, chemicznego, szklarskiego, maszynowego, spożywczego i meblowego. W historii gospodarczej Jasła na szczególną uwagę zasługują następujące wydarzenia:

  • 1855 r. – uruchomienie przez I. Łukasiewicza pierwszej rafinerii ropy w Jaśle,
  • 1889 r. – powstanie Rafinerii w Jaśle (obecnie GRUPA LOTOS),
  • 1924 r. – rozpoczęcie produkcji w Hucie Szkła w Jaśle,
  • 1937 r. – uruchomienie Państwowej Wytwórni Chemicznej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego,
  • 1955 r. – uruchomienie ZPC Liwocz (obecnie GRAN-PIK Liwocz Sp. z o.o. Sp. K.),
  • 1961 r. – uruchomienie produkcji w ZPOW PEKTOWIN (obecnie jedynym udziałowcem spółki jest Herbstreith & Fox GmbH Niemcy),
  • 1996 r. – otwarcie przez Nowy Styl Sp. z o.o. zakładu Top Styl w Jaśle,
  • 2014 r. – uruchomienie przez Nowy Styl Sp. z o.o. jednej z najnowocześniejszych fabryk mebli w Europie.
  • 2016 r. – powstaje wewnętrzne Centrum Badawczo-Rozwojowe Nowego Stylu sp. z o.o.

Zainwestowali w Jaśle
Przyjazny klimat do przedsiębiorczości i ambitnych przedsięwzięć w Jaśle potwierdzają sami przedsiębiorcy, którzy właśnie tutaj realizują swoje pomysły biznesowe. Zalety prowadzenia firmy w Jaśle docenili między innymi:

NOWY STYL Sp. z o.o.

Założona 30 lat temu w Krośnie firma Nowy Styl obecnie jest europejskim liderem kompleksowych rozwiązań meblowych dla przestrzeni biurowych i miejsc użyteczności publicznej. Nowy Styl wyposaża wnętrza w oparciu o analizę specyfiki i potrzeb klienta, efektywności, organizacji pracy, ergonomii i akustyki. Firma 90% swojej sprzedaży realizuje na rynkach zagranicznych w ponad 100 krajach na całym świecie. Swoje meble produkuje w 18 fabrykach na terenie Polski, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Rosji, na Ukrainie i w Turcji. Cztery z nich, położone w Jaśle, należą do najnowocześniejszych fabryk w Polsce. Nowy Styl rozwiązania i wiedzę o organizacji biur prezentuje w Office Inspiration Centre w Krakowie i 35 showroomach m.in. w Londynie, Paryżu, Warszawie, Monachium, Pradze i Dubaju.
www.nowystyl.com

PPHU CENTRUM Sp. z o.o.

to polska firma specjalizująca się w przetwórstwie tworzyw sztucznych, zatrudniająca blisko 1000 pracowników. Podstawową działalność stanowi produkcja i sprzedaż wyrobów sanitarnych. W pięciu nowoczesnych zakładach produkcyjnych, zlokalizowanych na południu Polski, wytwarzane są umywalki, wanny, brodziki oraz zlewozmywaki kuchenne. Dwie główne fabryki mieszczą się przy ul. Mickiewicza 108 w Jaśle. Ze swoim 35-letnim doświadczeniem w branży, firma „CENTRUM” jest od lat solidnym partnerem i wsparciem dla wielu znanych marek na świecie. Jest również właścicielem marki VAYER oferującej wysoce ekskluzywne produkty. W Jaśle firma zatrudnia 400 osób.
www.pphucentrum.pl

BALTIC WOOD S.A.

jest producentem wysokiej jakości trójwarstwowych podłóg drewnianych. Firma powstała ponad 20 lat temu w Polsce, jednak szybko stała się podmiotem o zasięgu międzynarodowym. Dziś, dzięki szerokiej sieci partnerów, podłogi Baltic Wood trafiają do klientów w 52 krajach całego świata. Nowoczesny zakład produkcyjny, siedziba główna firmy oraz biura handlowe zlokalizowane są na Podkarpaciu, w Jaśle. Firma zatrudnia ok. 300 pracowników.
www.balticwood.pl

GAMRAT S.A.

Od ponad 80 lat firma „Gamrat” S.A. zajmuje zasłużone miejsce w czołówce producentów materiałów budowlanych na potrzeby budownictwa infrastrukturalnego i użyteczności publicznej. Początkowo jako spółka Skarbu Państwa, a od maja 2011 roku jako prywatna firma, wspólnie z największym udziałowcem – firmą „Lentex” S.A. z Lublińca – „Gamrat” S.A. buduje silną markę i dba o miano najlepszego producenta w swojej gałęzi rynku. Produkty firmy wyróżniają się doskonałą jakością i innowacyjnością. Obejmują materiały budowlane z polichlorku winylu i polietylenu, które znajdują szerokie zastosowanie. W Jaśle firma zatrudnia 280 osób.
www.gamrat.pl

GRUPA TARKET Sp. z o.o.

Tarkett Jasło od 2014 r. należy do Grupy Tarkett, firmy ze 130 letnim doświadczeniem, światowego lidera w produkcji podłóg o różnorodnych zastosowaniach. Grupa oferuje szeroki asortyment elastycznych i twardych wykładzin podłogowych, okładzin ściennych
i nawierzchni sportowych. Produkty charakteryzują się parametrami technicznymi dostosowanymi do wymogów funkcjonalnych konkretnych obiektów oraz szeroką, innowacyjną gamą wzorów i kolorów. Od początku Grupa Tarkett inwestuje w jasielską fabrykę, która stanowi centrum doskonałości dla wytwarzania, projektowania i rozwoju procesów produkcyjnych luksusowych wykładzin winylowych. W Jaśle firma zatrudnia 280 osób.
www.tarkett.pl

HUTA SZKŁA W JAŚLE S.A.

specjalizuje się w produkcji szkła prasowanego. Obok szyb reflektorowych do rożnego typu samochodów, motocykli, maszyn rolniczych i budowlanych, firma produkuje szeroką gamę szkła gospodarczego bezbarwnego i barwionego w masie. W Hucie Szkła w Jaśle powstaje również antyczne szkło witrażowe, produkowane metodą z początku XIX wieku, oferowane w 150 kolorach i odcieniach. Główne kierunki eksportu to: USA, Bułgaria, Czechy, Finlandia, Francja, Izrael, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy i Korea. Gwarancją jakości produktów firmy jest certyfikat ISO 9001:2015 wydany przez TUV Rheinland. W Jaśle firma zatrudnia 177 osób.
www.jaslo-glass.pl

FABRYKA ARMATUR JAFAR S.A.

to producent armatury żeliwnej do wody, gazu, ścieków, jak również armatury sanitarnej i sieci domowej, posiadający jedną z najnowocześniejszych w Europie odlewni żeliwa sferoidalnego. Połowa produkcji jest eksportowana do 30 krajów na całym świecie. Najważniejsze rynki to Rosja, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Egipt. Firma współpracuje w zakresie podwykonawstwa z lokalnymi firmami z branży metalowej. Firma zatrudnia w Jaśle i okolicach 250 osób.
www.jafar.com.pl

KRONOFLOORING Sp. z o.o. GRUPA KRONOSPAN

Jasło to jedno z siedmiu miast w Polsce, w których funkcjonują zakłady należące do firmy Kronospan, światowego lidera produktów drewnopochodnych. Zakłady działające na całym świecie, dostarczają swoje produkty do ok. 860 mln odbiorców. Jasielski Kronoflooring rozpoczął działalność w 2017 roku. Zakład powstał poprzez rewitalizację niefunkcjonującego od lat Zakładu Płyt Wiórowych, tworząc kilkaset nowych miejsc pracy. Kronoflooring produkuje wysokiej jakości panele winylowe, w nowoczesnej technologii, opracowanej i opatentowanej przez Kronospan. Nieodłącznym elementem strategii zrównoważonego rozwoju zakładów Kronospan jest dbałość o środowisko, efektywne zużycie surowców, stosowanie nowoczesnych rozwiązań z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz współpraca z lokalną społecznością.
www.kronosfera.pl

ORION ENGINEERED CARBONS Sp. z o.o.

Orion Engineered Carbons jest jednym z wiodących światowych dostawców sadzy technicznej. Firma oferuje standardowe i wysokiej jakości produkty do powłok, farb drukarskich, polimerów, gumy i innych zastosowań. Produkowane przez firmę wysokiej jakości sadze, koloryzują farby i powłoki, atramenty i tonery, kleje i uszczelniacze, podnoszą jakość opon i produkowanych z użyciem gumy wyrobów, między innymi dla przemysłu samochodowego. Z 1450 pracownikami na całym świecie, Orion Engineered Carbons prowadzi 15 globalnych zakładów produkcyjnych i trzy centra technologii stosowanej, koncentrując się na dostawach wysokiej jakości i współpracy partnerskiej z klientami.
www.orioncarbons.com

HERBSTREITH & FOX Jasło

Herbstreith & Fox Jasło spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, poprzednio „Naturex Polska Sp. z o.o. i ZPOW Pektowin, funkcjonuje od 1961 r. Na przestrzeni prawie 58 lat Spółka przechodziła kolejne zmiany organizacyjne i własnościowe. Jedynym udziałowcem Spółki jest Herbstreith & Fox GmbH Niemcy. Spółka jest producentem pektyn owocowych jako jedyny Zakład w Polsce. Rynek sprzedaży cały świat. Firma zatrudnia w Jaśle ponad 100 osób.
https://www.herbstreith-fox.pl/

HABYS Sp. z o.o.

to innowacyjna, polska firma produkująca profesjonalny sprzęt do masażu. Specjalistyczne produkty, najwyższa jakość materiałów, dopracowane wzornictwo oraz stała obecność
w życiu świata masażu pozwoliły firmie HABYS uzyskać pozycję lidera rynku krajowego oraz zdobyć uznanie klientów zagranicznych. Dzięki wieloletniej pracy i doświadczeniu, produkty HABYS stanowią obecnie wyposażenie wielu gabinetów masażu, obiektów sportowych, gabinetów rehabilitacyjnych oraz ośrodków SPA & Wellness.
www.habys.pl

Kapitał ludzki

Jasło dysponuje znacznymi zasobami ludzkimi – w czerwcu 2021 roku zarejestrowanych było 1637 osób bezrobotnych, z czego 491 to osoby do 30 roku życia. Stopa bezrobocia w powiecie jasielskim w tym okresie wynosiła 10,5 %.

Osoby poszukujące pracy w Jaśle posiadają najczęściej wykształcenie zasadnicze zawodowe, policealne i średnie zawodowe (53,42%), lecz nie brakuje również osób z wykształceniem wyższym (16,32%). Do licznie reprezentowanych grup zawodowych wśród zarejestrowanych bezrobotnych należą: sprzedawca, kucharz, technik ekonomista, cukiernik, fryzjer, robotnik gospodarczy, pomocniczy robotnik budowlany, ślusarz, krawiec, mechanik pojazdów samochodowych, ekonomista, specjalista administracji publicznej, technik prac biurowych, robotnik pomocniczy w przemyśle przetwórczym.

Na terenie Jasła funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć szkół podstawowych, średnich i zawodowych oraz dwie szkoły wyższe. Jasielskie szkoły średnie posiadają szeroką ofertę kształcenia, a ich mury średniorocznie opuszcza około 1.200 absolwentów. Struktura absolwentów jest następująca:
– absolwenci liceów ogólnokształcących – 40,6%,
– absolwenci techników – 42,5%,
– absolwenci zasadniczych szkół zawodowych 16,9%.

Jasielscy maturzyści najczęściej kontynuują swoją edukację na uczelniach w: Rzeszowie, Krakowie i Jaśle a także w innych ośrodkach akademickich w kraju.

W Podkarpackiej Szkole Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle studenci kształcą się na studiach w następujących specjalnościach i kierunkach:

Ekonomia – w zakresie specjalności:

– Finanse i rachunkowość – w zakresie specjalności:

– Transport – w zakresie specjalności:

W Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Jaśle Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi prowadzone jest kształcenie na kierunku:

– Administracja – w zakresie specjalności:

– Politologia – w zakresie specjalności:

– Pedagogika – w zakresie specjalności:

Absolwenci jasielskich szkół średnich podejmują naukę również w oddalonym o 20 km Krośnie. Tamtejsza Karpacka Państwowa Uczelnia (dawniej Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie) posiada szeroką ofertę edukacyjną obejmującą zarówno kierunki inżynierskie jak i licencjackie, magisterskie oraz studia podyplomowe.

Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania

W Jaśle działa Centrum Kształcenia Zawodowego zapewniające praktyczną naukę zawodu uczniom uczęszczającym do szkół zawodowych powiatu jasielskiego, a także słuchaczom różnych form kursowych. W ramach współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu pn. Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania
w Centrum powstało 5 specjalistycznych pracowni wyposażonych w nowoczesny sprzęt dydaktyczny:

Dzięki działalności Centrum, które zapewnia kształcenie praktyczne w zakresie nowoczesnych technologii, przedsiębiorcy mają dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej z terenu powiatu jasielskiego.

Konkurencyjne koszty pracy

Przeciętne wynagrodzenie w powiecie jasielskim wynosi 4 560,20 PLN, co odpowiada 82,56% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce i 96,86% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie podkarpackim (2020 r.)

Dostępność komunikacyjna

Jasło jest usytuowane na ważnych krajowych szlakach komunikacyjnych. Przez miasto przebiega droga krajowa DK 28 Zator – Medyka oraz droga krajowa DK 73 Jasło – Wiśniówka. Droga krajowa nr 28 przebiegająca przez Jasło stanowi w województwie podkarpackim ważną arterię komunikacyjną – równoległą do autostrady A4 i DK 94. Obecnie trwają prace nad lepszym skomunikowaniem Jasła z autostradą A4 poprzez przebudowę drogi krajowej nr 73 na odcinku Jasło-Pilzno. Docelowo zakłada się modernizację części drogi oraz budowę nowych odcinków stanowiących obwodnice Brzostku, Kołaczyc i Jasła. Również w Jaśle rozpoczynają swój bieg drogi wojewódzkie: DW 992 Jasło – Ożenna oraz DW 988 Warzyce (przy granicy z miastem) – Babica. Planowana jest ponadto budowa drogi szybkiego ruchu S19, z którą Jasło będzie skomunikowane poprzez zmodernizowaną drogę krajową nr 28. Przez miasto przebiegają również dwie linie kolejowe: nr 108 Stróże – Krościenko i nr 106 Rzeszów – Jasło. Odległość Jasła od autostrady jest zadowalająca, gdyż wynosi 60 km, podobnie jak do międzynarodowych portów lotniczych: Rzeszów-Jasionka – 80 km i Kraków-Balice – 155 km. W Jaśle zlokalizowane jest natomiast lądowisko dla helikopterów i małych samolotów.

Proinwestycyjne dokumenty planistyczne

Teren Jasła w bardzo wysokim stopniu pokryty jest miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Aż 95% terenów przeznaczonych pod inwestycje posiada odpowiedni mpzp. Dodatkowo, wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców Miasto Jasło dokonuje aktualizacji Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.

Przyjazny klimat do rozwoju własnej firmy

Początkujący przedsiębiorcy z branży informatycznej i telekomunikacyjnej oraz branż związanych z „jakością życia” korzystają ze wsparcia Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle. Panuje w nim wyjątkowo korzystny mikroklimat do wzrastania i dojrzewania firm. W ścisłym centrum miasta mikro, mali i średni przedsiębiorcy mają do dyspozycji komfortowe stanowiska pracy typu open space oraz kameralne biura. Łącze światłowodowe symetryczne zapewnia identyczne prędkości maksymalne w obie strony.

W ramach oferty Inkubatora przedsiębiorcy wynajmują kompletnie wyposażone stanowiska biurowe wraz z zapleczem biurowo-technicznym oraz pakietem profesjonalnych usług doradczych przydatnych przy zakładaniu i rozwijaniu firmy. Do dyspozycji Klientów Inkubatora Przedsiębiorczości jest również nowoczesna sala szkoleniowa oraz powierzchnia reklamowa na stronie internetowej Inkubatora. Organizowane są również spotkania tematyczne z ekspertami i instytucjami otoczenia biznesu oraz działania wspierające networking branżowy. Więcej informacji w tym zakresie można znaleźć na stronie internetowej www.inkubatorjaslo.pl.

Profesjonalizm i przychylność dla inwestorów

Sprawną i profesjonalną obsługę wszystkich klientów Urzędu gwarantuje System Zarządzania Jakością dostosowany do specyfiki administracji samorządowej. Średni termin załatwienia wszystkich spraw w Urzędzie Miasta w Jaśle w roku 2020 wyniósł 8,78 dni.

Jednocześnie jednym z priorytetów miejskiej polityki rozwojowej jest wspieranie podmiotów, chcących inwestować w Jaśle. Burmistrz Miasta Jasła deklaruje pełne zaangażowanie Urzędu Miasta w Jaśle, dzięki czemu czas załatwienia niezbędnych formalności, związanych z pozwoleniami dla nowych inwestycji może zostać ograniczony do kilku miesięcy.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content