Większy budżet na miejskie inwestycje

Blisko 60 mln zł przeznaczonych zostanie w tym roku na działania inwestycyjne w mieście. To prawie o połowę więcej niż zaplanowano w zeszłorocznym budżecie. Radni Rady Miejskiej Jasła przyjęli budżet miejski na 2024 rok.

W budżecie Miasta Jasła na 2024 rok zaplanowano dochody w wysokości: 228,6 mln zł, a wydatki 251 mln zł. Niezmiennie najwięcej środków, od wielu lat, pochłania oświata i wychowanie (76,6 mln zł), nieco mniej pomoc społeczna i rodzina (47,3 mln zł) oraz gospodarka komunalna i ochrona środowiska (27,1 mln zł). Na tegoroczne inwestycje zabezpieczono 59,3 mln zł. Przewidywane zadłużenie do planowanych dochodów wynosi jedynie 3,98 proc.

Przede wszystkim jest to budżet skrojony na miarę możliwości, ale jednocześnie jest to jeden z największych budżetów jeśli chodzi o zadania inwestycyjne. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w jego przygotowanie, ale również dziękuję Państwu radnym za pozytywne jego przyjęcie – mówił po zakończonej sesji budżetowej Ryszard Pabian burmistrz Jasła.

Dochody na 2024 rok zaplanowano w wysokości: 228,6 mln zł, w tym dochody bieżące: 188,7 mln zł i majątkowe: 39,9 mln zł. Wydatki wynoszą ogółem: 251 mln zł, w tym wydatki bieżące 191,7 mln zł i wydatki majątkowe 59,3 mln zł. Planowany deficyt na 2024 rok to 22,4 mln zł, a przewidywane zadłużenie wynosi 3,98 proc. do planowanych dochodów.

W tym roku blisko 60 mln zł przeznaczonych zostanie na inwestycje. W obszarze obejmującym transport i komunikację miasto zabezpieczyło 25,8 mln zł. Wśród najważniejszych zaplanowanych zadań znalazły się: rozbudowa mostu na ul. Krajowickiej – 14,3 mln zł, rozbudowa i budowa ul. Leśnej – 5,7 mln zł oraz przebudowa mostu na ul. Towarowej wraz z przebudowa ul. Sroczyńskiego – 3,4 mln zł. Inwestycje na infrastrukturę wynoszą: 20,2 mln zł i obejmują m.in.: budowę krytego lodowiska – 8,9 mln zł, budowę żłobka miejskiego – 6,2 mln zł, modernizację dachów w Zespole Szkół Miejskich nr 1 i nr 2 – 2,4 mln zł, jak również adaptację budynku tzw. „małej czwórki” na Centrum Aktywnego Seniora – 1,1 mln zł. W gospodarce komunalnej i ochronie środowiska za blisko 13 mln zł miasto chce m.in. zabezpieczyć tereny zamieszkałe przed podtopieniami poprzez odprowadzenie wód opadowych z dzielnicy przemysłowo-składowej – 6,3 mln zł i przebudować Plac Inwalidów Wojennych wraz z pasażem – 5,2 mln zł.

Ponadto w budżecie na 2024 rok uwzględniono dotacje dla instytucji kultury: Jasielski Dom Kultury – 3,94 mln zł, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle – 2,8 mln zł oraz Muzeum Regionalne w Jaśle – 1,4 mln zł. Z kolei MOSiR otrzymał dotację w wysokości – 3,3 mln zł.

Budżet na 2024 rok, pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Rzeszowie, poparło 20 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.