To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

95

Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

Pomysł uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Biecz – Gorlice (Zagórzany) – Stróże – Grybów – Nowy Sącz – Krynica pojawił się już dwa lata temu. Projekt, choć ciekawy nie znalazł uznania ani we władzach samorządowych województw małopolskiego i podkarpackiego, ani u przewoźników, którzy mogliby obsługiwać to połączenie. W tym roku jednak, Adam Filar, koordynator kampanii KochamKolej.pl powrócił do dawnej koncepcji, czego konsekwencją było podjęcie przez niego i jego współpracowników kroków zmierzających do jej urzeczywistnienia. Tym samym, do urzędów marszałkowskich zarówno województwa podkarpackiego jak również małopolskiego trafiły precyzyjnie zredagowane wnioski, poparte rzeczową analizą korzyści, jakie płynąć będą głównie dla potencjalnych pasażerów w związku z uruchomieniem połączenia. Istotnym elementem, który miał zaważyć na podjęciu przez władze samorządowe oraz przewoźnika – Koleje Małopolskie sp. z o.o. pozytywnej decyzji w tej materii był raport z wyników ankiety internetowej przeprowadzonej w maju br. Jej wyniki nie pozostawiały wątpliwości. W badaniu wzięło udział 1675 ankietowanych w tym 1258 osób, które podały jako miejsce zamieszkania Jasło i powiat jasielski. Aż 95,88% respondentów oceniło pomysł uruchomienia połączenia Jasło – Krynica – Jasło jako dobry. Co więcej 95,82% badanych zadeklarowało, że są gotowi korzystać z niego w przyszłości, jeżeli tylko pojawi się w rozkładzie jazdy.  

Wówczas mówiło się o tym, że pociąg relacji Jasło – Krynica mógłby wyruszyć w trasę jeszcze w czasie trwania tegorocznych wakacji. Tak się jednak nie stało. Decyzja w tej sprawie zapadła ostatecznie w pierwszym tygodniu września bieżącego roku. Radości z tego faktu nie kryje Adam Filar. – Ktoś może powiedzieć, że to tylko jeden kurs i nie ma się z czego cieszyć. Nie zmienia to faktu, że 28 września pociąg wreszcie pojedzie na trasie z Jasła do Krynicy i z powrotem. Jestem przekonany, że z szansy odbycia podróży malowniczą trasą do popularnego uzdrowiska skorzysta mnóstwo osób, szczególnie, że przewoźnik zaproponował bardzo atrakcyjne ceny biletów. Dla mnie osobiście, informacja o uruchomieniu tego pociągu dała mnóstwo satysfakcji. Po raz kolejny uwierzyłem, że działając społecznie, w zdeterminowanym na osiągnięcie celu zespole można zrobić coś naprawdę pożytecznego. Cieszę się, że nasza praca i zaangażowanie w sprawy kolei po raz kolejny przyniosły efekty. Były to długie minuty rozmów telefonicznych, redagowanie i wysyłanie licznych pism, opracowanie ankiety i jej przeprowadzenie a następnie opracowanie raportu – tłumaczy.

Jak informują Koleje Małopolskie sp. z o.o. pociąg wyruszy na trasę Jasło – Krynica 28 września 2019 r. w sobotę. Na razie będzie to jednorazowy kurs. O argumentach, jakie zaważyły na podjęciu decyzji o uruchomieniu połączenia mówią przedstawiciele władz spółki. – Głównym argumentem decydującym o podjęciu takiej próby był niewątpliwy sukces połączenia Jasło-Kraków Główny, które od momentu jego uruchomienia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Uznaliśmy, że należy sprawdzić czy również inne kierunki podróży z Jasła również się sprawdzą. Przyczyniła się również do tego aktywna postawa p. Adama Filara, który współpracuje z nami od dawna i przekazał nam szczegółową analizę wyników badań ankietowych wskazujących na istniejącą wśród mieszkańców rejonu Jasła i Gorlic potrzebę uruchomienia takiego połączenia. Na wstępie chcemy przede wszystkim rozeznać rzeczywiste zainteresowanie takim połączeniem wśród mieszkańców okolic Jasła i Gorlic. Dopiero potem, po przeprowadzonej analizie, podejmiemy jakiekolwiek dalsze kroki w kierunku uruchomienia regularnych połączeń – informuje Przemysław Żywicki, zastępca dyrektora Kolei Małopolskich. 

28 września mieszkańcy Jasła, powiatu jasielskiego oraz gmin i powiatów położonych na wschodnich krańcach województwa małopolskiego otrzymają szansę na odbycie podróży pociągiem malowniczo położoną linią kolejową do popularnego kurortu. Zachętą do skorzystania z oferty Kolei Małopolskich będą z pewnością atrakcyjne ceny przejazdu. Przewoźnik poinformował, że bilety na to połączenie będą wydawane według taryfy „Bilet Górski”. Przykładowe ceny biletów w wybranych relacjach przedstawiają się następująco:

  • Jasło – Krynica-Zdrój 12,50 PLN
  • Jasło – Muszyna 11,50 PLN
  • Jasło – Nowy Sącz 9,50 PLN

Od podanych cen obowiązują ulgi ustawowe (np. ulga 51% dla studentów czy ulga 37% dla uczniów).

Nie mniej istotnym jest fakt, że kurs ten zostanie obsłużony nowoczesnym pojazdem Newag Impuls, który dobrze znany jest podróżnym korzystającym z połączeń Jasło – Kraków. Nie mniej istotnym jest fakt, że kurs ten zostanie obsłużony nowoczesnym pojazdem Newag Impuls, który dobrze znany jest podróżnym korzystającym z połączeń Jasło – Kraków. Rozkład jest już znany. Odjazd z Jasła godz. 7.35, przyjazd do Krynicy godz. 10.49 powrót z Krynicy godz. 17.56 przyjazd do Jasła godz. 20.58.

Marcin Dziedzic/portal informacyjny www.jaslo4u.pl

Kopiowanie i udostępnianie wyłącznie za zgodą autora