ŚWIATŁO WOLNOŚCI

26
zapal światło wolności

Instytut Pamięci Narodowej, wzorem poprzednich lat przygotował kampanię społeczną z okazji rocznicy stanu wojennego nad hasłem: „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

Inicjatywa ta nawiązuje do gestu solidarności, jaki do Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. W bożonarodzeniowym orędziu prezydent USA wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego i zwrócił się do rodaków mówiąc: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Tamtej zimy świece zapłonęły w oknach Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz.

Po 39 latach zachęcamy do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego tym samym gestem. Światło wolności zapali się również w sali obrad Urzędu Miasta w Jaśle.