Rola młodych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego

debata młodych

16 grudnia na sali audytoryjnej Generatora Nauki GEN odbyła się debata „Rola młodych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego”, zorganizowana przez Osiedlowy Klub Sportowy „SOBNIÓW” Jasło we współpracy z Miastem Jasłem. Jej celem było zachęcenie młodych ludzi do dyskusji i refleksji na temat istotnych problemów i wyzwań, a w szczególności na temat roli młodego pokolenia we współczesnym świecie.

Spotkanie, w którym udział wzięli eksperci oraz przedstawiciele Miasta Jasła i organizacji pozarządowych działających na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i aktywizacji obywatelskiej młodzieży w Jaśle, rozpoczął prezes zarządu Osiedlowego Klubu Sportowego „SOBNIÓW” Jasło  Krzysztof Pec, a następnie głos zabrał asystent Wiceprezesa Rady Ministrów Piotra Glińskiego – Grzegorz Nieradka. Panele dyskusyjne podczas debaty poprowadził dr Przemysław Baciak – wykładowca Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, dziekan Filii AHE w Jaśle.

Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego zaproszeni goście: Mateusz Smyka – kierownik Referatu Inicjatyw Społecznych, Grażyna Schabińska – przewodnicząca III Kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła i Dominik Boratyn – pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego ds. Młodzieży, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, rozmawiali na temat Rad Młodzieżowych, ich roli w podejmowaniu dyskusji i partycypacji publicznej oraz funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła, planowanych zmianach i zaletach płynących z członkostwa w niej.

Tematem drugiego panelu dyskusyjnego była aktywność młodych osób w organizacjach pozarządowych i współodpowiedzialność związana z uczestnictwem w wolontariacie. W dyskusji wzięli udział: Mikołaj Samborski, który reprezentuje Związek Harcerstwa Polskiego, Ilona Dranka – koordynator wolontariatu w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Krzysztof Kubacki z Osiedlowego Klubu Sportowego „SOBNIÓW” Jasło oraz Konrad Szyszlak ze Szkolnego Koła Honorowych Dawców Krwi w Zespole Szkół Technicznych w Jaśle.