Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)

Czym jest PSZOK?

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w skrócie PSZOK, to miejsce, w którym mieszkańcy mogą oddać odpady takie jak stare meble, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony z samochodów osobowych, odpady remontowo-budowlane, zniszczoną odzież czy odpady niebezpieczne. W PSZOKu mieszkańcy mogą zostawić głównie odpady, które nie są odbierane bezpośrednio sprzed nieruchomości. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to niezbędny element każdego gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Punkty te nie tylko zwiększają poziom selektywnego zbierania odpadów, ale też zapobiegają powstawaniu dzikich wysypisk.

W Jaśle PSZOK znajduje się przy ul. Żniwnej 11 obok zamkniętego i zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych. W latach 2021-2022 punkt ten został zmodernizowany i rozbudowany.

Prace zostały dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ze środków pochodzących z Unii Europejskiej w ramach zadania pod nazwą „Rozbudowa i modernizacja Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Jaśle przy ul. Żniwnej.

W ramach wykonanych prac powstały nowe obiekty a stare zostały zmodernizowane.

PSZOK składa się z następujących obiektów:

  • rampy rozładunkowej z dużymi kontenerami na różnego typu odpady wielkogabarytowe,
  • boksów na odpady remontowo-budowlane,
  • hali magazynowej, w której zbierane będą odpady niebezpieczne, w tym resztki farb, lakierów, rozpuszczalniki oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
  • punktu rzeczy używanych, w którym mieszkańcy będą mogli zostawiać sprawne, ale już niepotrzebne im rzeczy,
  • budynku administracyjno-socjalnego, z salą edukacji ekologicznej,
  • wagi najazdowej, do ważenia dostarczonych przez mieszkańców odpadów,
  • ścieżki edukacyjnej poświęconej odpadom komunalnym.

W ramach rozbudowy i modernizacji PSZOK wykonany został również Punkt Drugiego Życia Odpadu, w którym po niewielkich naprawach odpady będą mogły na nowo stać się potrzebnymi przedmiotami i wrócić do naszych gospodarstw domowych. W ten sposób PSZOK pełni nie tylko funkcję miejsca, w którym można pozbyć się odpadów, ale również miejsca edukującego i przypominającego każdemu, że wiele z posiadanych przez nas niepotrzebnych rzeczy można po niewielkich naprawach ponownie wykorzystać lub po prostu przekazać komuś innemu. Doskonałym przykładem takiego odpadu są niepotrzebne meble, które po niewielkiej renowacji stają się przydatnymi przedmiotami codziennego użytku. Takie działania pozwalają ograniczać ilość wytwarzanych odpadów.

PSZOK jest ważnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Odpady przyjmowane w PSZOK

W Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przyjmowane są m.in.:

  • Odpady wielkogabarytowe, takie jak stare wersalki, fotele, materace, szafki, stoły, krzesła czy dywany
  • Odpady remontowo-budowalne z prowadzonych przez mieszkańca remontów, takie jak gruz, płyty kartonowo-gipsowe, gruz ceglany czy płytki ceramiczne
  • Odpady niebezpieczne, takie jak resztki farb, olejów, rozpuszczalników, klejów czy przeterminowane leki
  • Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, taki jak zepsute telewizory, komputery, telefony, radia, lodówki czy pralki
  • Zużyte opony z samochodów osobowych, motocykli i rowerów.

Mieszkańcy do PSZOK-u mogą przywieźć również tekstylia i odzież, która nie nadaje się do ponownego wykorzystania.

Do PSZOK można również dostarczyć odpady zielone w postaci grubych konarów drzew, korzeni czy pni.

Do PSZOK nie są przyjmowane części samochodowe, odpady zawierające azbest, odpady zmieszane, a także odpady z działalności gospodarczej czy rolniczej.

Kto może przywieźć odpady do PSZOK w Jaśle?

Z PSZOK mogą korzystać zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych jak i budynków wielolokalowych, czyli bloków. Przywożąc odpady do PSZOK należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość oraz dokument potwierdzający płatność za odpady.

Podstawowe zasady dostarczenia odpadów na PSZOK

Dostarczając odpady do PSZOK pamiętajmy, że muszą one być posegregowane, a odpady w postaci płynnej muszą być w oryginalnych, szczelnych opakowaniach posiadających oryginalne etykiety z nazwą substancji, którą chcemy oddać. W przypadku oddawanego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pamiętajmy, że musi być on kompletny. Pracownik PSZOK-u zweryfikuje nasze dane oraz sprawdzi przywiezione odpady.

PSZOK, a ochrona środowiska.

PSZOK to miejsce, dzięki któremu w sposób bezpieczny i wygodny pozbędziesz się odpadów. W ramach prowadzonych prac na PSZOK zastosowano rozwiązania chroniące środowisko. Wszystkie rodzaje odpadów są umieszczane w sposób uniemożliwiający ich mieszanie i negatywne oddziaływanie na środowisko. Wody opadowe z dachów budynków, placów i dróg przed odprowadzeniem z terenu PSZOK są podczyszczane na specjalistycznych separatorach, a energia elektryczna zużywana na PSZOK w dużej części pochodzi z paneli fotowoltaicznych. Punkt jest ogrodzony i monitorowany.

Wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania PSZOK-u w Jaśle można uzyskać na stronie internetowej Miasta Jasła www.jaslo.pl w zakładce system gospodarki odpadami lub w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Jaśle.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content