Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Miasta Jasła wzięli udział w Ogólnopolskim Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

Turniej organizowany jest już od wielu lat i angażuje dużą liczbę uczniów ze szkół każdego szczebla. Wiedza, którą zdobywają uczestnicy turnieju pozostaje w człowieku na całe życie, jest to największe bogactwo i największe dobro. Każdy element, który podnosi aspekt wiedzy w tym zakresie jest bardzo cenny.

Uważamy, że organizowany OTWP „Młodzież zapobiega pożarom” przynosi przede wszystkim korzyści dla jego uczestników, poprzez zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności, które będą skutkowały większą świadomością młodych pokoleń i przygotowaniem do nowych i trudnych wyzwań. Dlatego niezwykle ważnym jest podejmowanie oraz wspomaganie działań umożliwiających młodym ludziom rozwijanie swoich talentów i zainteresowań oraz uczestniczenie w kształtowaniu właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży – podkreślają organizatorzy.

Celem konkursu jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym, umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa, poszerzanie wiedzy na temat historii i tradycji organizacji związanych z ochroną przeciwpożarową.

Turniej polegał na udzieleniu pisemnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście (I etap turnieju) oraz udzieleniu ustnych odpowiedzi przed Komisją Egzaminacyjną
(II etap turnieju). Uczestnicy turnieju zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe:

• I grupa uczniowie szkół podstawowych, klasy I-IV
  • II grupa uczniowie szkół podstawowych, klasy V-VIII
  • III grupa uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które wręczył Prezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – Krzysztof Topolski , Komendant Zarządu Miejskiego ZOSP RP – Patryk Jodłowski oraz Starszy Inspektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jaśle – Agnieszka Kowalczyk.

Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali zakwalifikowani do udziału w turnieju na szczeblu powiatowym.