Mieszkańcy zdecydowali – znamy wyniki Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok

687
Jasielski rynek - widok z drona

Projekt Nabierz tężyzny pod tężnią – Jasło oddycha zdrowo zdobył największe poparcie mieszkańców w trzeciej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego (JBO). Jednak aż trzy projekty będą mogły być zrealizowane. Zgodnie z wyborem jaślan, oprócz głównego projektu dotyczącego budowy tężni solankowej, szansę na realizację uzyskały również dwa inne projekty: kolędowanie z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem oraz Murale dla mieszkańców Jasła. Pula przeznaczona na budżet obywatelski wynosiła pół miliona złotych. 

W tegorocznej edycji rywalizowało sześć projektów, ale najbardziej emocjonująca rywalizacja o pierwsze miejsce toczyła się pomiędzy dwoma nr 1 i 5: Nabierz tężyzny pod tężnią – Jasło oddycha zdrowo oraz Pumptrack – budowa asfaltowego toru rowerowego w Jaśle. Ostatecznie pierwsze miejsce wywalczył projekt nr 1 i to on zagwarantował sobie pierwszeństwo w realizacji.

Dobrą wiadomością jest dodatkowo to, że w ramach tej edycji budżetu będą mogły być również zrealizowane jeszcze dwa projekty: Franciszkańskie kolędowanie z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem oraz Murale dla mieszkańców Jasła. Jest to możliwe gdyż koszt zwycięskiego projektu nie wyczerpie całej puli pieniędzy przeznaczonych na tę edycję JBO, czyli 500 tys. zł. Zatem zgodnie z regulaminem, w takim przypadku, realizowane są również te projekty, które kolejno otrzymały największą liczbę głosów, a ich budżet mieści się w pozostałej puli środków.

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w tę edycję JBO, zarówno przy okazji składania projektów, jak również w czasie głosowania. Już w przyszłym roku będziemy mogli korzystać z efektów, jakie oferują zwycięskie projekty.

Oficjalne wyniki głosowania mieszkańców (suma głosów elektronicznych i tradycyjnych):

numer projektunazwa projektuwartośćliczba głosów
  1.  Nabierz tężyzny pod tężnią – Jasło oddycha zdrowo  378,5 tys. zł    451
  2.  Jasielska liga e-sportu    72 tys. zł  1
  3.  Franciszkańskie kolędowanie z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem35,7 tys. zł31
  4.  Murale dla mieszkańców Jasła (obiekty wybrane przez mieszkańców)  35 tys. zł  28
  5.  Pumptrack – budowa asfaltowego toru rowerowego w Jaśle  499 tys. zł  339
  6.  Budowa oświetlenia toru rolkowego na terenie MOSiR w Jaśle170 tys. zł13
O wynikach trzeciej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego – mówi Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle