Loret. Leśnik z charakterem – premiera filmu w Warszawie i w Jaśle

160

24 lipca w warszawskim kinie Luna, a 27 lipca w Jasielskim Domu Kultury odbyły się prezentacja filmu „Loret – leśnik z charakterem”. Film o urodzonym w Jaśle naczelnym dyrektorze Lasów Państwowych w okresie międzywojennym, powstał w ramach obchodów 100-lecia powstania Lasów Państwowych. Miasto Jasło było jednym z partnerów tego projektu.

Fabularyzowany film przypomina sylwetkę Adama Loreta – pierwszego dyrektora Lasów Państwowych. Loret stworzył i uporządkował strukturę administracyjną Lasów Państwowych i przeprowadził pierwszą inwentaryzację zasobów leśnych. W rolę Adama Loreta wciela się Lesław Żurek. Urodzony w Jaśle Adam Loret został aresztowany przez NKWD i zamordowany przez Sowietów najprawdopodobniej w 1940 roku.

Film realizowany był m.in. w Puszczy Niepołomickiej, gdzie zdjęcia powstawały na terenie ośrodka hodowli żubrów, w historycznej leśniczówce w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, lasach Nadleśnictwa Kolbuszowa oraz w mieście narodzin Adama Loreta – Jaśle.

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, a głównym partnerem są Lasy Państwowe. – – Pomysł na ten film zrodził się w 2019 roku kiedy zostałem laureatem nagrody Adama Loreta. W rozmowie z Edwardem Marszałkiem i redaktor Renatą Machnik stwierdziłem: „Pierwszy dyrektor Lasów Państwowych pochodzący z Jasła, kończył jasielskie gimnazjum, stworzył Lasy Państwowe, piłsudczyk i nikt nie zrobił o nim filmu. Usłyszałem: „Zrób to Ty – laureat nagrody, weź się za Loreta. Obaj pochodzicie z Jasła, byłeś na odsłonięciu jego pomnika w Jaśle i jesteś laureatem nagrody”. Stąd pomysł. Wiele jeszcze musiało się wydarzyć by film powstał – wspomina Bogdan Miszczak, producent filmu.

Film reżyserował Marcin Głowacki, twórcą scenariusza jest Michał Patryarcha, a autorem zdjęć Mariusz Konopka. Miasto Jasło wsparło produkcję filmu. – Ogromnie dziękuję, że tak licznie odpowiedzieliście na nasze wspólne zaproszenie na dzisiejszą, jasielską premierę filmu o Adamie Lorecie. Czy może być coś piękniejszego niż to, jak wiele razy słowo Jasło wybrzmiało w tym filmie? Dlatego, to nie pierwsza nasza wspólna produkcja. Byliśmy partnerami przy poprzednich produkcjach filmowych. Jakże to piękne, kiedy o wydarzeniach, które są dla naszego miasta istotne, o postaciach, które były związane z Jasłem, możemy oglądać na dużym ekranie. To bardzo ważne, aby te informacje szły jak najdalej w świat. Temu właśnie służą filmy realizowane przez Telewizję Obiektyw – mówił Ryszard Pabian podczas jasielskiej premiery.