Konferencja poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi

68

W auli jasielskiego Zespołu Szkół Miejskich nr 3 odbyła się konferencja dla przedstawicieli jasielskich szkół podstawowych – dyrektorów, nauczycieli i uczniów. Organizatorami spotkania byli: dyrekcja i społeczność Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz zarząd Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Miało ono na celu podsumowanie Roku Ignacego Łukasiewicza.

Oficjalnego powitania zebranych i rozpoczęcia spotkania dokonała dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle – Aleksandra Zajdel-Kijowska, a ideę konferencji przedstawił nauczyciel historii w tej szkole, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego –  Wiesław Hap.

Następnie zabrała głos Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca burmistrza Jasła, która przypomniała, że inauguracja Roku Łukasiewicza w Jaśle miała miejsce również w tej szkole, która nosi imię twórcy przemysłu naftowego, w kolejnych miesiącach odbywały się na terenie miasta różne przedsięwzięcia obchodów 200. rocznicy urodzin tego znamienitego człowieka, tak mocno związanego z Jasłem, a obecnie ma tu miejsce zwieńczenie jego Roku.

Później uczniowie prowadzący konferencję zaprosili do obejrzenia i wysłuchania przykładów dobrej praktyki pracy z patronem – Ignacym Łukasiewiczem – w oparciu o dorobek szkoły jakim są m.in. konkursy – najpierw międzywojewódzkie, obecnie wojewódzkie, dotyczące jego życia i działalności. Zebrani wysłuchali wierszy „Rok 1822” i „Epitafium pamięci Ignacego Łukasiewicza” autorstwa laureatek kategorii poetyckiej tego konkursu. Recytatorki rozdzielił występ wokalny uczennic, które wykonały utwór „Światło”.

Kolejnym punktem programu była prelekcja z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej pod tytułem „Ignacy Łukasiewicz – życie i dzieło oraz związki z Jasłem  i regionem”. Wygłosił ją historyk-regionalista, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego – Wiesław Hap.

W dalszej części konferencji wystąpił Józef Laskowski, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, które jest wydawcą nowej publikacji o związkach Łukasiewicza z regionem oraz o dziejach lokalnego przemysłu naftowego i gazowniczego. Nosi ona tytuł „Ignacy Łukasiewicz. Od niego wszystko się zaczęło … Dzieje i ludzie przemysłu naftowego i gazownictwa regionu jasielskiego”. Sekretarz SMJiRJ przybliżył zawartość tej publikacji oraz pogratulował jej autorowi – Wiesławowi Hapowi.

Później nastąpiło przekazanie po jednym nieodpłatnym egzemplarzu tej książki przedstawicielom jasielskich szkół podstawowych do bibliotek szkolnych. Dokonali tego w towarzystwie burmistrz Elwiry Musiałowicz-Czech oraz dyrektor Aleksandry Zajdel-Kijowskiej przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Następnie głos zabrała Barbara Kopeć, nauczycielka chemii i wielokrotna jurorka w konkursach Łukasiewiczowskich, współorganizatorka okolicznościowej wystawy poświęconej Ignacemu Łukasiewiczowi. Przybliżyła jej tematykę oraz zaprosiła do obejrzenia tej wystawy.

 Podsumowania i zamknięcia konferencji dokonała dyrektor Aleksandra Zajdel-Kijowska. Podziękowała również uczestnikom spotkania. Na końcu wszyscy udali się w celu złożenia kwiatów pod tablicę Ignacego Łukasiewicza na zewnątrz budynku szkoły. W imieniu władz miejskich kwiaty złożyła Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca burmistrza Miasta Jasła, drugą wiązankę kwiatów złożyła delegacja dyrektorów szkół, przedstawicieli zarządu SMJiRJ, Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz uczniów tej placówki.

 /dr/ 

                                                                                                         

Poprzedni artykułTradycyjne Pieśni Podkarpacia w JDK
Następny artykułInformacja Burmistrza Miasta Jasła