Austriacki Czarny Krzyż z wizytą w Jaśle

95

Delegacja Austriackiego Czarnego Krzyża gościła w Jaśle. Jej przedstawiciele: przewodniczący Oddziału w Styrii – płk Dieter Allesch oraz kurator Austriackiego Czarnego Krzyża – Helfried Grandl odwiedzili Urząd Miasta w Jaśle, a potem udali się na cmentarz wojenny nr 36 i 37, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Austriacki Czarny Krzyż od ponad wieku zajmuje się  m.in. utrzymaniem oraz budową cmentarzy z okresu I wojny światowej. Delegacji, która spotkała się z burmistrzem Jasła Ryszardem Pabianem towarzyszyli: Piotr Majchrzak – konsul honorowy Austrii w Lublinie, Rafał Dudek z Konsulatu Austrii w Lublinie, Bogdan Jezierski współpracownik i przyjaciel Austriackiego Czarnego Krzyża. W spotkaniu ze strony jasielskiej wzięli udział również: Monika Syzdek – zastępca Dyrektora Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle, Agata Rabsztyn – nauczycielka i opiekunka młodzieży uczestniczącej w akcjach sprzątania cmentarza wojennego nr 36 i 37 oraz Roman Frodyma – jaślanin, badacz historii cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej na terenie Polski południowej.

Podczas spotkania poruszono kwestie m.in.  troski o pamięć wspólnej przeszłości czy stanu cmentarzy na terenie Jasła, ze szczególnym uwzględnieniem cmentarza wojennego nr 36, gdzie szereg działań realizuje Zespół Szkół nr 3 w Jaśle – społeczny opiekun tego miejsca.

Spotkanie było okazją do złożenia podziękowań na ręce przedstawicieli szkoły za zaangażowanie w opiekę nad cmentarzem, dzięki czemu kształtuje się właściwe postawy etyczne wśród młodzieży w zakresie pamięci o przeszłości. Obiekt ten został przekazany pod opiekę placówce w 2008 r. Od tamtej pory młodzież wraz z opiekunami prowadzą działania, które zabezpieczają ten obszar przed całkowitym wchłonięciem go przez okoliczny las.

Cmentarz ten, zaprojektowany został przez Johanna Jägera i jest jednym z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych, zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendatury Wojskowej w Krakowie. Obiekt znajduje się na zboczu wzgórza, około 700 m od przy drodze Nr 73 relacji Jasło – Pilzno. Zajmuje powierzchnię około 503 m², otoczony jest opadającym tarasowo, kamiennym murem. Z terenu cmentarza niegdyś rozciągał się rozległy widok na dolinę Wisłoki.