Strona główna Antoni Koralewski

Antoni Koralewski

Antoni Koralewski, burmistrz Jasła w latach: 1867-1871; 1875-1879; 1884-1887r.

Urodzony 30 marca 1820 r. Karierę rozpoczynał jako urzędnik w służbie austriackiej. Początkowo był aktuariuszem urzędu powiatowego w Brzostku. Od 1864r pracował w dystrykcie jasielskim na tym samym stanowisku. Po przybyciu do Jasła starał się zapobiec upadkowi miasta. Powodem upadku i migracji wielu urzędników było zniesienie w 1860 r. obwodu jasielskiego i obwodowej dyrekcji skarbu. Koralewski uważał, iż jedyną realną formą przeciwdziałania jest utworzenie w Jaśle gimnazjum. Władze miejskie nie poparły starań Koralewskiego, gimnazjum powstało dopiero cztery lata później. Z chwilą wejścia wżycie ustawy gminnej Koralewski porzucił karierę urzędniczą w administracji państwowej i objął funkcję przewodniczącego Rady gminnej i stanowisko burmistrza miasta Jasła. Urząd burmistrza sprawował trzykrotnie. Był właścicielem Wolicy oraz nabył w 1879 r. Kowalowy od Nartowskich. W mieście Jaśle był właścicielem kamienicy przy ulicy Bieckiej.

Dzięki jego staraniom udało się założyć w Jaśle w 1868r. gimnazjum. Należał do założycieli i wszedł w skład Zarządu Miejskiej Kasy Oszczędności. Jako burmistrz miasta Jasła wykazywał się dużą aktywnością gospodarczą. Dążył do pomnożenia majątku miejskiego przez racjonalne inwestowanie funduszy. Był człowiekiem konsekwentnym. Gdy wyznaczył sobie jakiś cel realizował go bez względu na zdanie innych. Wielokrotnie na zarzuty ze strony Rady miejskiej odpowiadał podaniem się do dymisji. Po burzliwych debatach Rada zawsze udzielała mu votum zaufania.

Zmarł 17 stycznia 1898r. w Zachutyniu koło Sanoka.

W uznaniu zasług Rada gminna sprowadziła na koszt miasta zwłoki A. Koralewskiego do Jasła i pochowała na cmentarzu parafialnym, nadano mu tytuł Honorowego Obywatela. Dawną ulicę Biecką, gdzie stał dom Koralewskiego nazwano jego imieniem.

Skip to content