Początkiem lipca – przez trzy dni na terenie powiatu jasielskiego, gminy Jasło oraz samego miasta Jasła odbył się III Jasielski Event Geocachingowy „Akcja Jasło – tym razem pod hasłem – szlakiem starożytnej historii. Na największe geocachingowe wydarzenie na Podkarpaciu przyjechało ze swoimi rodzinami blisko 200 poszukiwaczy ukrytych skrytek z wielu regionów Polski oraz z zagranicy.

Najważniejszym punktem w zorganizowanej akcji były sobotnie wydarzenia, które odbyły się na terenie Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła, gdzie zebranych geoturystów przywitali organizatorzy wydarzenia burmistrz Jasła Ryszard Pabian oraz wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz. Tam główną atrakcją były pokazy wojów z okresu wczesnego średniowiecza oraz wiele konkursów związanych z epoką – zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Gościem specjalnym eventu była Cindy Potter ze Stanów Zjednoczonych, która w Seattle, w stanie Waszyngton, głównej siedzibie geocachingu, sprawuje nadzór nad recenzentami Geocachy z całego świata.

Geocaching jest to światowa zabawa w poszukiwanie za pomocą odbiornika GPS ukrytych skrzynek (geocache) i odnotowanie tego faktu do specjalnego dzienniczka zwanego logbookiem oraz dodanie logu na stronie internetowej Geocaching.com.

Ważne jest to, że keszer, by móc odnaleźć daną skrytkę musi zapoznać się z opisem umieszczonym w mobilnej aplikacji wyżej wymienionego miejsca, jego historią oraz obecnym funkcjonowaniem.

Obecnie na całym świecie jest ponad trzy miliony aktywnych skrytek oraz ponad milion aktywnych geocacherów, wywodzących się z różnych środowisk zawodowych i społecznych. Co ciekawe okolice Jasła pod względem liczby skrytek zajmują nadal pierwsze miejsce na Podkarpaciu i według wielu geokeszerów nasze miasto zostało obwołane stolicą podkarpackiego geokeszingu.

Do chwili obecnej, na terenie powiatu, gminy i miasta Jasła znajduje się blisko 500 skrytek różnych rozmiarów i typów. Jedna czwarta wszystkich znalezień w województwie podkarpackim przypada na region jasielski.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta w Jaśle , Gmina Jasło, GC Jasło Team wraz z PTTK oddział w Jaśle, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja oraz Piotr Juryś.