Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle to tradycyjnie już spotkanie z winiarzami i przedstawicielami firm z branży winiarskiej na jasielskim Rynku, degustacja wina i kulinariów oraz jarmark rękodzieła, a wszystko to w atmosferze święta z wieczornymi koncertami.

Wśród uczestników tegorocznych Dni Wina, oprócz znamienitych gości polskich, mamy przedstawicieli miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Jasłem. Z Ukrainy przyjechali reprezentanci Sambora i Truskawca. Z Węgier odwiedzili Jasło mieszkańcy Szaroszpataku, a ze Słowacji mieszkańcy Vranova nad Toplu oraz Trebiszowa. Mamy również gości ze słonecznej Italii.

Ponad 30 wystawców win

W tym roku na jasielskim rynku gościmy aż 19 wystawców polskich win z regionów winiarskich z całej Polski. Niewątpliwą atrakcją tej edycji Dni Wina jest również obecność winnic zagranicznych. Wina węgierskie, czy bułgarskie od lat są obecne na jasielskiej imprezie reprezentowane przez swoich importerów. W tym roku będziemy mieć możliwość spotkania z winami z innych regionów pojawią się bowiem winiarze z Włoch, Chorwacji czy Serbii. Ciekawostką są również wina libańskie. W tegorocznej edycji Dni Wina uczestniczy 13 zagranicznych wystawców. Gościmy również reprezentantów dwóch stowarzyszeń winiarzy – Jasielskiego I Podkarpackiego. Prezentują się tu także producenci akcesoriów winiarskich.

Rywalizacja polskich win

Już po raz czwarty zorganizowany został Konkurs Polskich Win. Wpłynęła na niego rekordowa liczba zgłoszeń, ponad 200 win z całej Polski, najwięcej białych, ale są również czerwone, różowe i słodkie. Warto zaznaczyć, że wszystkie oceniane były w ciemno przez ośmioosobowe jury w składzie którego zasiadali najlepsi sommelierzy. Również wina z Jasła pojawiły się wśród zwycięzców.

Klimatycznie również w jasielskim muzeum

W Muzeum Regionalnym w Jaśle, odbyły się warsztaty degustacyjne. W sobotę, osoby, które zapisały się na warsztaty, będą mogły wziąć udział w dwóch prezentacjach. Jedna dotyczy win niekonwencjonalnych i kontrowersyjnych, druga to rywalizacja win z Polski i z reszty świata. W niedzielę zaś odbył się polsko-węgierski pojedynek na kieliszki. Dodatkowo można tu również obejrzeć pokonkursową wystawę fotograficzną “Winnice w krajobrazie Podkarpacia”. Są to przepiękne zdjęcia pokazujące okoliczne winnice w różnych ujęciach – czasem nietypowych.

Jarmark produktów regionalnych

Oprócz wina na płycie rynku można skosztować produktów regionalnych z południowo-wschodniej Polski: wędlin, serów, miodów, potraw charakterystycznych dla ziemi podkarpackiej i Beskidu Niskiego. Jarmark produktów regionalnych to także dzieła tutejszych i okolicznych rękodzielników. Podziwiać możemy tradycyjne rzeźby ludowe, malarstwo, wyroby ceramiczne, drewniane zabawki, biżuterię, dekoracje kwiatowe, figurki, koronki, hafty…

Dni otwartych winnic

Na zakończenie XII Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbędą się Dni Otwarte w okolicznych winnicach. Przez trzy kolejne dni miłośnicy polskiego winiarstwa będą mieli okazję zwiedzać winnice w okolicach Jasła i degustować powstające w nich wino.

Organizatorami XII Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” i Jasielski Dom Kultury.
Partnerami imprezy są: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich oraz Wino i Przyjaciele.
Patronat medialny nad imprezą sprawują: Magazyn Wino, Czas Wina, Przegląd Gastronomiczny, Food Service, Vinisfera, Nasze Winnice, Polski Portal Enoturystyczny, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Stowarzyszenie Pro Carpathia.
Partnerem Dni Otwartych Winnic było Województwo Podkarpackie.
https://www.facebook.com/podkarpackie.przestrzen.otwarta/