Zmarł Jerzy Duduś Matuszkiewicz – człowiek o wielkim sercu, wybitny muzyk, Honorowy Obywatel Miasta Jasła

czarnobiała fotografia przedstawiająca Jerzego Dudusia Matuszkiewicza
fot. Tomasz Kasprzyk

Jerzy Duduś Matuszkiewicz urodził się w Jaśle, ale od wielu lat mieszkał w Warszawie. 10 kwietnia obchodził swoje 93 urodziny. Był wybitnym muzykiem jazzowym, saksofonistą, kompozytorem muzyki do wielu popularnych seriali i filmów m.in.: Czterdziestolatka, Alternatywy 4, Janosika, Wojny domowej, Nie lubię poniedziałku, Stawki większej niż życie, czy Rozmów kontrolowanych.

W uznaniu wielkiego dorobku jaślanina Rada Miejska Jasła przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Uchwałę podjęto 26 marca 2012 roku na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle oraz Jasielskiego Domu Kultury.

Artysta nie zapomniał o rodzinnym Jaśle i od lat wspierał je darowiznami. Na zakup nowego fortepianu dla JDK ofiarował, kilka lat temu, niebagatelną sumę 50 tys. zł oraz przeznaczył środki na nagrodę swojego imienia dla młodych, utalentowanych muzycznie jaślan. Wspierał finansowo również Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.

Muzyk utrzymywał stały kontakt ze swoim rodzinnym miastem. Jego marzeniem było go odwiedzić, ale kłopoty ze zdrowiem na to niestety nie pozwalały.

Wiadomość o śmierci tego wybitego jaślanina jest dla nas niezwykle smutna.

Bliskim składamy wyrazy szczerego żalu.