Uroczystość odznaczenia małżeństw z co najmniej 50-letnim stażem Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odbyła się w środę, 10 września br., w Jasielskim Domu Kultury. W imieniu prezydenta małżonków odznaczył burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Przed 50 laty, pełni młodzieńczego zapału, ufności i miłości połączyli Państwo swój los. Przyrzekaliście sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, w której wytrwaliście przez te wszystkie lata, w czasie których nie zabrakło zapewne chwil trudnych, a być może i łez, i cierpienia. (…) Swoim życiem dają Państwo przykład trwałości, wierności i siły małżeńskiej, która jest wartością szczególną zwłaszcza dzisiaj, kiedy niejednokrotnie próbuje się dezawuować znaczenie małżeństwa i rodziny – mówiła przed ceremonią dekoracji medalami kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle Alicja Wójcik, na zakończenie składając szacownym Jubilatom gratulacje i życzenia spokoju, pomyślności, zdrowia i dobrostanu na dalsze lata życia.

Do życzeń przyłączył się burmistrz, dodając m.in.: – Sam za sobą mam zaledwie 36 lat wspólnie, szczęśliwie przeżytych w małżeństwie i kłaniam się mojej żonie, bo to też dzięki jej wyrozumiałości. Pewnie w Państwa życiu były różne lata, ale to, że jesteście tutaj, świadczy, że tych dobrych było zdecydowanie więcej. Cieszę się ogromnie, że jesteśmy tu razem – mówił Ryszard Pabian. – Dziś możecie Państwo usiąść i powspominać minione lat w gronie rodziny, dzieci, wnuków, które pewnie większość z Państwa ma. Kidy człowiek dożywa tych lat, to są najszczęśliwsze chwile. Też mam czwórkę wnuków i są one jedną z największych radości mojego życia. Gratuluję więc Państwu tych wspólnie przeżytych lat i mam nadzieję, że to tylko przyczynek do tego, co jeszcze przed Wami.

Po odznaczeniu par, był oczywiście Marsz Mendelsona i wzniesiony przez burmistrza toast, a potem czas na wspomnienia i pogaduszki przy ciastku i napojach oraz wspólne zdjęcie na pamiątkę. W imieniu odznaczonych podziękowania za zorganizowanie pięknej uroczystości burmistrzowi i jego współpracownikom złożyła Teresa Krajewska, która również przeczytała swój – specjalnie z tej okazji napisany – wiersz.

Uroku i tak sympatycznemu spotkaniu dodał jeszcze króciutki koncert, w którym dla „złotych małżonków” wystąpiła utalentowana wokalnie młodzież (Dawid Wojnarowicz, Emilka Starzec, Paulina Rysz, Krystian Bąk i zespół „Fermata”), przygotowana przez Ewę Grzebień, instruktorkę muzyki w JDK.

Uhonorowani Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Alicja i Leszek Antonikowie, Janina i Stanisław Bałonowie, Emilia i Edward Berezowscy, Barbara i Piotr Boczkowscy, Maria i Stanisław Gomółkowie, Józefa i Franciszek Dylągowie, Wanda i Ryszard Hendzlowie, Teresa i Stanisław Krajewscy, Zofia i Eugeniusz Magudowie, Maria i Andrzej Nowakowie, Anna i Andrzej Perzowie, Stanisława i Józef Sorysowie, Anna i Jan Steczkowscy, Barbara i Andrzej Wojtunikowie.