9 maja w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się XXVI Turniej Wiedzy o Jaśle zorganizowany dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta Jasła. Głównym organizatorem Turnieju od 1992 roku jest Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego przy współudziale Młodzieżowego Domu Kultury. Honorowy patronat nad Turniejem objęli: Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, Starosta Jasielski Adam Pawluś oraz Prezes Zarządu Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. w Jaśle, Ryszard Rozwadowski. Obsługę medialną pełnił Serwis Informacyjny Urzędu Miasta w Jaśle.

W Turnieju uczestniczyło ogółem 18 szkół reprezentowanych przez 72 uczniów, w tym 8 szkół podstawowych – 10 trzyosobowych drużyn, 5 gimnazjów – 7 drużyn i 5 szkół ponadgimnazjalnych – 7 drużyn. Testy pisemne dla wszystkich typów szkół opracował Jacek Bracik – historyk z Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu. Tematyka testów tego Turnieju obejmowała bliższe poznanie dziejów Jasła w latach 1867-1938 oraz postaci jaślan związanych z wojskowością w oparciu o materiały z pozycji książkowych wydanych przez SMJiRJ autorstwa Wiesława Hapa i Zdzisława Świstaka, pt. „Jaślanie znani i nieznani” oraz Felicji Jałosińskiej pt. „Kalendarium dziejów Jasła od zarania do 2000 roku”.

Jurorami Turnieju byli nauczyciele historii z terenu Jasła i powiatu jasielskiego oraz regionaliści – członkowie Zarządu SMJiRJ oraz MDK w składzie: Jacek Bracik – przewodniczący (z Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu), Robert Nowiński (z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kołaczycach), Ryszard Turek (z Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie), Łucja Filipek (SMJiRJ) oraz Krystyna Mikołajczyk (emeryt z MDK).

Nad całością wszystkich działań organizacyjnych i przeprowadzeniem Turnieju czuwała Felicja Jałosińska – wiceprezes SMJiRJ przy pomocy udzielonej przez Justynę Maniak (MDK) i Barbarę Żegleń (SMJiRJ).

Po dokonaniu oceny testów pisemnych jury przyznało lokaty:

Szkoły podstawowe:

I miejsce: SP nr 12 – Kacper Janiga, Kamil Kwieciński, Piotr Szot (opiekun Wiesław Hap)

II miejsce: SP nr 4 – Aleksander Hycnar, Oliwia Jarecka, Bartosz Rup (opiekun Ewa Pietraszek)

III miejsce: SP nr 2 – Krystian Augustyn, Kamil Jarosz, Marcin Nawrocki (opiekun Jacek Nawrocki i Bożena Dunaj)

IV miejsce: SP nr 4 – Eryk Banca, Łucja Postek, Hubert Zając (opiekun Ewa Pietraszek)

V miejsce: SP nr 5 – Julia Dykas, Felicja Marek, Maksymilian Marek (opiekun Urszula Zagórska)

Gimnazja:

I miejsce: Gimn. nr 2 – Adriana Soczek, Wiktoria Śliwa, Jakub Świędrych (opiekun Elżbieta Barwikowska i Wiesław Hap)

II miejsce: Gimn. nr 2 – Aleksandra Bober, Anna Szot, Natalia Więcek (opiekun Marta Dzik i Wiesław Hap

III miejsce: Gimn. nr 1 – Piotr Gajda, Emilia Kazanecka, Justyna Wilk (opiekun Leszek Znamirowski)

IV miejsce: Gimn. nr 1 – Łukasz Paździerz, Anna Kuźniar, Kacper Mucha (opiekun Bożena Okońska)

V miejsce: Gimn. nr 5 – Konrad Lawera, Maciej Ochwat, Gabriela Rzońca (opiekun Urszula Zagórska)

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce: I LO – Maciej Haduch, Karolina Mitoraj, Jan Wojtas (opiekun Agata Lorens)

II miejsce: I LO – Filip Sitek, Wiktor Stygar, Adam Zdebik (opiekun Stanisława Borys)

III miejsce: Zespół Szkół nr 3 – Paulina Jędrysik, Anna Nizioł, Karolina Wilisowska (opiekun Katarzyna Szot)

IV miejsce: II LO – Kacper Opiela, Kornelia Szot, Anita Wojdyła (opiekun – Magdalena Pabian)

V miejsce: Zespół Szkół nr 4 – Weronika Jurczak, Magdalena Szetela, Marek Zając (opiekun Anita Ernt – Świetlicka)

Przy ogólnej ocenie wszystkich trzech typów szkół komisja stwierdziła ogólnie wysoki poziom przygotowania biorąc pod uwagę duże obciążenie dokładnymi datami oraz nazwiskami osób związanych z wydarzeniami w tym okresie. Biorąc pod uwagę ogrom pracy poświęconej młodzieży organizatorzy składają serdeczne podziękowania opiekunom, którzy potrafili przygotować wychowanków do trudu poszerzenia wiedzy o historii swego miasta.

Cenne nagrody i dyplomy wręczali główni sponsorzy: Paweł Rzońca – Sekretarz Miasta Jasła, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Krystyna Motyka przedstawiciel Zarządu Firmy Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. w Jaśle, Grażyna Leńczuk Dyrektor MDK i Felicja Jałosińska – Wiceprezes SMJiRJ – organizatorka Turnieju.

Organizatorzy Turnieju składają serdeczne podziękowania głównym sponsorom, którzy objęli patronat i ufundowali cenne nagrody, a także firmom wspierającym takim jak: Huta Szkła Jasło, PSS „Społem”, Piekarnia i Ciastkarnia Jan Wątroba, Zakład Produkcyjny „Liwocz” oraz PPHU „ASTRA” w Krajowicach.

Felicja Jałosińska
Wiceprezes SMJiRJ