XVIII Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Jaśle

Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle aktywnie włączyło się do XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom – wychowanie przez sport i czytanie ” organizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.” Podczas tygodnia czytania , który odbył się w przedszkolu w dniach 1 – 9 czerwca głównym zadaniem było przypomnienie dorosłym-nauczycielom-rodzicom, że głośne czytanie dziecku jest najprostszym sposobem wychowania mądrego, kulturalnego i szczęśliwego człowieka  a dziecku pokazać, że czytanie jest znakomitym i ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu. Przedszkolaki miały możliwość wysłuchania pięknych i wartościowych bajek, baśni, opowiadań i wierszy czytanych przez sportowców, trenerów, ludzi związanych ze sportem. Inauguracji tego wydarzenia dokonała koordynator akcji dyrektor przedszkola  Elżbieta Krzysiak w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jaśle. Wiersz pt. „Lokomotywa” J. Tuwima dla wszystkich przedszkolaków przeczytali  Wiceburmistrz  Miasta Jasła Elwira Musiałowicz – Czech, dyrektor MOSiR Tadeusz Baniak, Kierownik Promocji Sportu, Kultury i Turystyki Patrycja Bimkiewicz oraz  inspektor  Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Grzegorz Stanek.  Dzieci zwiedziły również obiekty sportowe oraz uczestniczyły w pokazie karate w Podkarpackim  Centrum Sportów Walki.

W tym dniu odbyły się także spotkania z trenerem akrobatyki sportowej  z Panem Robertem Grabolusem , instruktorem tańca nowoczesnego  z Miejskiego Domu Kultury w Jaśle p. Moniką Kubas – Gozdecką  i absolwentkami przedszkola z klubu AP i UKS Jasło.

W kolejnych dniach przedszkole gościło trenerów piłki nożnej Piotra Sikorskiego z „GLOBAL SOCCER ACADEMY, ”Oktawiana Flisa UKS Jasło, piłkarzy JKS Czarni i piłkarza  Mateusza  Cholewiaka  z WKS Śląsk – Wrocław, który  obdarował wszystkie  dzieci zdjęciem z autografem, a także przekazał na ręce Pani dyrektor swoją koszulkę z nr 11.  Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej ukazującej karierę sportową piłkarza. Sportowcy zorganizowali dla dzieci zabawy, gry, konkurencje sportowe i włączyli się do akcji czytelniczej. Wiele ciekawych wrażeń dostarczyło dzieciom: aerobik w Zespole Szkół Nr 4 z Renatą Ridinger- Warchoł , lekcja wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 1, zabawy sportowe z nauczycielem wychowania fizycznego i byłym trenerem siatkówki MOSiR Jasło  Adamem Pasterzem oraz wizyta Beaty Dacyl instruktora narciarstwa zjazdowego .W  placówce odbyło się również spotkanie  autorskie z  poetą i lekarzem Jerzym Gronkiewiczem. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem zapoznały się  z twórczością poety. Głośne czytanie towarzyszyło przedszkolakom w różnych ciekawych miejscach takich jak: Wioska Indiańska w Zalasowej, Muzeum Kultury Łemkowskiej, Fikoland. Niezapomnianą atrakcją w tygodniu  czytania dzieciom były  zawody dla przedszkolaków na boisku II LO zorganizowane i przeprowadzone przez Piotra Samborskiego  Prezesa klubu JKS Czarni  oraz trenera Artura Gałuszkę.  Goście przeczytali wiersz D. Gellner „ Piłka” i  obdarowali  dzieci szalikami klubu.  Do akcji czytelniczej w XVIII OTCD włączył się najstarszy w Polsce klub sportowy Cracovia , który przekazał przedszkolakom akcesoria sportowe .

Uwieńczeniem tygodnia czytania dzieciom  w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Jaśle była wizyta Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Wiesława Hapa. W tym dniu odbyła się  prelekcja pt:„Historia sportu”.  Dzieci otrzymały w prezencie dwie piłki.

Każdy dzień Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom  przyniósł wiele atrakcji i niespodzianek. Wydarzenia, które miały miejsce w Tygodniu Głośnego Czytania sprawiły, że dzieci poznały różnorodne utwory o wartościach: wychowawczych, poznawczych oraz kształcących. Od zaproszonych gości dzieci dowiedziały się , że uprawianie sportu daje mnóstwo radości, poczucie spełnienia, piękne, zdrowe ciało ale również  że jest to ciężka długoletnia praca. Sportowcy poruszyli także ważny temat zdrowego odżywiania się, który jest ważny w życiu małego dziecka. Były to cenne lekcje dla przedszkolaków.

Obecność książki w życiu dziecka jest niezbędna, a nawyk czytania i miłości do książek muszą wykształcić już w dzieciństwie. Nie ma lepszego daru dla dziecka  niż poświęcony mu przez bliskich czas. A najlepiej wykorzystać go na wspólne czytanie zgodnie z przeslaniem kampanii  Cała Polska czyta dzieciom- „Czytaj dziecku 20 minut dziennie codziennie”.