Wspomnienia jaślanina, ostatniego żyjącego żołnierza zawodowego Wojska Polskiego II RP i żołnierza AK – na rynku wydawniczym

325

Na jasielskim rynku wydawniczym pojawiła się nowa, bardzo ciekawa pozycja. Książka „Czerwone róże – wspomnienia” przedstawiająca wspomnienia jaślanina, Mieczysława Żygłowicza z jego lat młodości i udziału w kampanii wrześniowej.

Mieczysław Żygłowicz urodził się 23 sierpnia 1919 w Kołaczycach. Podpułkownik Wojska Polskiego, żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej, nauczyciel, kierownik Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. Jest ostatnim żyjącym żołnierz zawodowy Wojska Polskiego II RP i żołnierz Armii Krajowej.

Czytając tę książkę, poznamy jak wyglądało życie w szkole wojskowej okresu międzywojennego, jak wyglądały przygotowania do II wojny światowej, a także znajdziemy szczegółowy opis ostatniej bitwy kampanii wrześniowej – bitwy pod Wolą Gułowską, podczas której bohater i zarazem autor został ranny.

Książka nie jest dostępna w sprzedaży detalicznej, ale kilka egzemplarzy tej publikacji znajduje się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Co ważne w trakcie przygotowania jest kolejna książka, będąca kontynuacją życiorysu podpułkownika Mieczysława Żygłowicza. Zespół redakcyjny podczas spotykań z Panem Mieczysławem słuchając jego opowiadań, zbiera nowy materiał do publikacji. Jak ciekawe są to treści możecie Państwo posłuchać w zamieszczonym poniżej filmie.