Memoriał Hubala

Zorganizowane trzy wydarzenia pomogły jaślanom uczcić tegoroczne obchody 15 sierpnia. Msza święta i złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza w parku miejskim skupiły swoją uwagę na doniosłą rolę Wojska Polskiego. Z kolei Memoriał Hubala w sposób widowiskowy i bardzo obrazowy przypomniał burzliwą historię naszego regionu. Na zakończenie zaś w parkowej Glorietce odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu utalentowanej młodzieży.

Zapraszamy na fotorelację.

Przemówienie okolicznościowe Małgorzaty Adamskiej-Chmiel, zastępcy burmistrza Jasła

W zastępstwie Burmistrza Miasta – Ryszarda Pabiana, mam przyjemność powiedzieć kilka słów o dzisiejszej uroczystości, a właściwie uroczystościach. Dzisiaj, 15 sierpnia, mamy potrójną uroczystość: wspominamy 101 rocznicę zwycięstwa Polaków nad Bolszewikami, obchodzimy dzień Wojska Polskiego, świętujemy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Ta potrójne święto ma swój wspólny mianownik, który tez można sprowadzić do trzech słów: wiara, nadzieja, miłość! Wiara, która nadaje sens, nadzieja, która nie zawodzi i miłość, która jest bezinteresowna. Wiara, nadzieja, miłość są podstawą dla innych trzech wartości, o których należy dzisiaj wspomnieć, bo ściśle wiążą się z dzisiejszymi uroczystościami: Bóg, Honor, Ojczyzna!

Spotykamy się dzisiaj przy Grobie Nieznanego Żołnierza, by wspominać  tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. By wspomnieć również tych młodych ludzi, 16 -17 letnich,  z jasielskiego gimnazjum, którzy odpowiadając na apel Józefa Piłsudskiego wzywający do obrony ojczyzny, dołączyli do szeregów sił zbrojnych. Stoczyli nierówną walkę pod Firlejówką, przepłacając ją życiem. Ci młodzi ludzie wstępowali w zbrojne szeregi nie dla sławy, chwały czy uznania, ale dla wolności Ojczyzny, wolności przyszłych pokoleń! Wolność Ojczyzny, nie jest dana raz na zawsze. Jest wartością, którą trzeba pielęgnować, która nie przetrwa jeśli nie będziemy dbać o jedność,  solidarność, o pokój!

Dzisiaj obchodzimy również Dzień Wojska Polskiego! Żołnierz Wojska Polskiego przysięga „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg!”. To niezwykłe słowa, które nabierają jeszcze mocniejszego znaczenia w tym miejscu, przy grobie nieznanego żołnierza. Wybór, by nie szczędzić swojego życia dla Ojczyzny, wzrusza, wzbudza podziw i uznanie.

W dniu święta Wojska Polskiego w imieniu Burmistrza Miasta i swoim, składam wszystkim żołnierzom oraz pracownikom cywilnym podziękowania za pełną oddania służbę i pracę na rzecz bezpieczeństwa i wolności Polski. Życzę, by Wasza służba była źródłem satysfakcji i powodem do dumy. Życzę również, by nie brakowało chętnych do realizacji takiego właśnie powołania. Życzę wszelkiej pomyślności!

Mówiąc o powołaniu, mówiąc o służbie drugiemu człowiekowi, mówiąc o wolności, wspomnieć należy o dzisiejszym kolejnym święcie, święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Maryja jest najdoskonalszym przykładem wypełniania powołania, przykładem oddanej służby drugiemu człowiekowi, wzorem miłości, wiary i nadziei. Jak mówił św. Jan Paweł II „Do Maryi przychodzili ludzie po wolność i przy Maryi czuli się wolni”. I historia wielokrotnie takie wydarzenia opisuje.

„Jestem , pamiętam, czuwam” powtarzamy w Apelu Jasnogórskim. Sowa te doskonale wpisują się w obchody naszych uroczystości. Jesteśmy tutaj solidarnie i wytrwale, pamiętamy, o tych, którzy przelali krew za Ojczyznę, i czuwamy, czuwamy by nie zmarnować naszej wolności ciasnym egoizmem i małostkowym myśleniem, by wspólnie budować kraj sprawiedliwy, solidarny i braterski.

Serdecznie dziękuję za udział w uroczystości: Harcerskiej Asyście Honorowej Komendy Hufca ZHP Jasło im. Rodziny Madejewskich, Jednostce Strzeleckiej 2091 Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. gen. Józefa Hallera z Trzcinicy, Pocztom sztandarowym jasielskich instytucji i organizacji społecznych,  Miejskiej Orkiestrze Dętej za uświetnienie uroczystości oraz pracownikom Jasielskiego Domu Kultury i Urzędu Miasta.

W szczególny sposób dziękuję Państwu za obecność i wspólne świętowanie!