Wnioski do 5 września – wzrost dofinansowania dla beneficjentów

Wielkim zainteresowaniem jaślan cieszyło się spotkanie informacyjne, zorganizowane 29 sierpnia br. w Jasielskim Domu Kultury, w związku z ogłoszonym naborem chętnych do wzięcia udziału w projekcie dotyczącym wymiany na efektywniejsze starych pieców na paliwo stałe. Ci, którzy zdecydują się na wymianę pieców starego typu w ramach omawianego projektu, otrzymają na zakup i montaż nowego kotła dofinansowanie w wysokości do 85 proc. Wnioski można składać do 5 września br.

Zaprosiliśmy państwa w związku z ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski naborem wniosków o wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, rozpoczynając spotkanie z osobami zainteresowanymi projektem. – Część z państwa brała udział w naborze, który ogłosiliśmy na wiosnę tego roku. Wtedy opieraliśmy się na ogólnych dokumentach, jakie były wówczas dostępne. Zaznaczaliśmy przy tym, że jeżeli wystąpiłyby jakieś okoliczności, które miałyby wpływ na realizację projektu, warunki uczestnictwa, następny nabór itp., będziemy państwa prosić o złożenie dodatkowych informacji. Rzeczywiście takie zmiany nastąpiły. W poprzednim naborze dofinansowanie było planowane na poziomie 70 procent, teraz jest możliwe na poziomie 85 proc. Pojawiły się też uszczegółowienia, z których wynika konieczność pozyskania dodatkowych informacji, więc obecnie ogłoszony regulamin, na podstawie którego należy składać wnioski, nieco różni się od poprzedniego – wyjaśniał burmistrz dodając, że do osób, które złożyły wnioski przy pierwszym naborze, zostały one przesłane z powrotem wraz z nowymi, by im ułatwić wypełnienie tych ostatnich.

W spotkaniu – oprócz potencjalnych beneficjentów – wzięli też udział przedstawiciele Związku Gmin Dorzecza Wisłoki z dyr. biura Marią Lignar oraz reprezentujący krakowską firmę GlobEnergia Wojciech Olszewski i Bogdan Szymański. Pierwszy z nich wyjaśnił cele i założenia programu oraz podstawowe używane w nim pojęcia, drugi przybliżył sprawy techniczne; omówił rodzaje kotłów, jakie można zainstalować w ramach programu, przedstawił ich efektywność oraz różnego typu rozwiązania kosztowe i techniczne. Na zakończenie prelegenci odpowiadali na liczne pytania zainteresowanych tematem osób.

Szczegółowe informacje dot. projektu oraz formularze dostępne są na stronie: https://um.jaslo.pl/pl/zwiekszone-dofinansowanie-z-70-na-85-proc-na-wymiane-kotlow-2/