Wigilijny wieczór z kulturą

251

Dwa tytuły „Mecenas Kultury Jasła 2017” oraz pięć Nagród Miasta Jasła w Dziedzinie Kultury wręczono podczas spotkania „Przy wigilijnym stole”, zorganizowanego w niedzielę, 17 grudnia br. w Jasielskim Domu Kultury. Po ceremonii wszyscy jej uczestnicy, zaproszeni goście i mieszkańcy miasta, łącznie kilkaset osób, spotkali się przy stołach zastawionych tradycyjnymi wigilijnymi potrawami.

Doroczne spotkanie opłatkowe, na które mogą przyjść wszyscy chętni, organizowane przez JDK na kilka dni przed wigilią Bożego Narodzenia, utartym już zwyczajem podzielone zostało na dwie części. Pierwszą stanowiła gala, podczas której uhonorowani zostali jasielscy mecenasi, twórcy i propagatorzy kultury, drugą – wprowadzenie do wigilijnych, bożonarodzeniowych i noworocznych spotkań rodzinno-przyjacielskich, w których nie brakuje tradycyjnych potraw, kolęd i życzeń.

Nagrody i podziękowania dla ludzi kultury

Nagrody Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i naukowej oraz upowszechniania i ochrony kultury otrzymali: Piotr Larysz (dyrygent Chóru „Echo” dyrygent Chóru „Echo”, nauczyciel muzyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, członek zespołu artystycznego „Los sobowtooros”), Emilia Polak (poetka i pisarka, badaczka kultury ludowej regionu), Bernadeta Pawłowska – siostra Karina (zakonnica, przełożona jasielskich Michalitek, katechetka, opiekunka wielu grup młodzieży, m.in. teatralnej „Pod Skrzydłami Anioła” i „Tancerzy Lednickich”), Anna Brożyna (malarka, instruktorka plastyki w JDK) i Jan Kukułka (malarz, plastyk, zajmujący się m.in. reklamą, grafiką komputerową i projektowaniem użytkowym).

Gratulując uhonorowanym burmistrz Jasła Ryszard Pabian stwierdził, że nagrody otrzymało 5 najbardziej zaangażowanych osób z o wiele większej liczby zgłoszonych kandydatów. – Mam nadzieję, że – tak jak siostra wspomniała – nagrody te będą dla państwa zachętą do dalszej pracy – powiedział.

Firmy wspierające jasielską kulturę są honorowane od 2003 r. W tym roku statuetki „Mecenas Kultury” trafiły do firm, które już nieraz tytuł ten otrzymały. Pierwszą odebrał Mirosław Prucnal, współwłaściciel Sieci Sklepów MPM, która m.in. od 23 lat wspiera organizowany przez JDK Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”, drugą – Lucjan Nowakowski, wiceprezes Zarządu LOTOS Infrastruktura S.A., która to firma od lat jest partnerem najbardziej spektakularnych wydarzeń kulturalnych w Jaśle. – W przyszłym roku będziemy obchodzić 130-lecie powstania rafinerii w Jaśle i 165-lecie powstania przemysłu naftowego w ogóle – powiedział w czasie gali Lucjan Nowakowski – Jako LOTOS jesteśmy bardzo związani z Jasłem i jest dla nas wielkim zaszczytem to, że możemy się angażować w różne realizowane tu przedsięwzięcia społeczne oraz wspierać miejscowe wspólnoty.

Oprawę muzyczną pierwszej części spotkania zapewnił Big Band Jass Brass Consort Jasielskiego Domu Kultur z wokalistką Aleksandrą Tocką.

Kolędowanie i życzenia

Druga część spotkania miała charakter – jak podkreśliła wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska – bliższy tradycjom Bożego Narodzenia. Świąteczny nastrój zapewnił miejscowy zespół „Jaślanie”, którego choreografem jest Bogumiła Kowalska. Grupa zaprezentowała słowno-muzyczny program bożonarodzeniowy. Czarowi chwili uległa widownia, przyłączając się do śpiewania kolęd. Następnie ks. dziekan Zbigniew Irzyk przeczytał fragment Ewangelii św. Mateusza o narodzinach Jezusa, poprowadził wspólne modlitwy, a także pogratulował uhonorowanym ludziom kultury i złożył życzenia w imieniu wszystkich duszpasterzy pracujących w jasielskich wspólnotach parafialnych. – Życzę wam, abyście mieli wiele pokoju serca i wiele miłości, by ta miłość rozlewała się przez wasze życie, postępowanie, wasze słowa na tych, których spotykacie. Niech ona będzie siłą pięknego życia. A na Nowy Rok życzę asystencji czyli ciągłej obecności Ducha Świętego, który niech prowadzi was właściwymi drogami, pomoże dobrze realizować wasze powołania, także te związane ze służbą naszej ojczyźnie, naszemu województwu, naszemu miastu – mówił m.in. – Życzę wam także wszelkiej dobroci i życzliwości od ludzi. Niech Bóg we wszystkim wam błogosławi i obdarza potrzebnymi łaskami i zdrowiem.

Świąt pełnych radości, spędzonych z bliskimi w rodzinnej atmosferze życzył jaślanom i ich gościom burmistrz. – Zapomnijmy wtedy o wszystkich troskach, jakie na co dzień mamy. Cieszmy się tymi świętami, cieszmy się tym, że możemy być razem, w oderwaniu od codziennych problemów. Oby te święta były dla nas tylko i wyłącznie przyjemnością – mówił Ryszard Pabian. – A na nadchodzący Nowy Rok życzę samych sukcesów, wszelkiej pomyślności. Niech ten rok będzie cudowny dla nas wszystkich.

Przy wigilijnych stołach

Na zakończenie, kilkaset osób spotkało się przy wigilijnych stołach, zastawionych tradycyjnymi, przyrządzonymi według staropolskich przepisów potrawami, by w pogodnej atmosferze łamać się opłatkami, składać sobie nawzajem życzenia, dzielić się wrażeniami. By wigilijnych smakołyków nie zabrakło postarały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich w: Ujeździe, Siepietnicy, Lisowie, Zarzeczu, Brzyskach, Sądkowej, Sobniowie, Osobnicy, KGW z Gminy Osiek Jasielski, Stowarzyszenia Kultury Ludowej w Trzcinicy i Stowarzyszenia GKW Gminy Dębowiec oraz Zespołu „Potakowianki”. Frykasy na bazie miodu oferował Pogórzański Związek Pszczelarzy.

Wśród licznych gości tegorocznego „wigilijnego” wieczoru w JDK byli m.in.: poseł Bogdan Rzońca i wicemarszałek woj. podkarpackiego Maria Kurowska.

Spotkanie „Przy wigilijnym stole” zorganizował JDK we współpracy z Miastem Jasłem. Całość prowadzili: dyr. JDK Janusz Szewczyk i wicedyrektor Helena Gołębiowska.

st