Wiceminister zapowiada budowę obwodnicy Jasła podczas oficjalnego otwarcia łącznika w mieście

Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedział budowę obwodnicy w Jaśle, która ma powstać w ramach rządowego programu „100 obwodnic”. Zapewnienie to przekazał podczas oficjalnego otwarcia łącznika pomiędzy drogami krajowymi nr 28 i 73.

W tej perspektywie finansowania ponad 900 mln zł zostało przeznaczone na drogi. W porównaniu z innymi regionami, jest to absolutnie wyjątkowy wynik. Bardzo się cieszę, że ta droga została oficjalnie otwarta, bo budowanie nowych dróg usprawnia komunikację, a tym samym ułatwia życie mieszkańcom – mówił Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, dodając, że 8 lutego br. ogłoszono listę stu inwestycji, które będą realizowane w ramach programu 100 Obwodnic. – Obwodnica Jasła znalazła się na tej liście. Możemy, więc spokojnie mówić, że mamy rządowe zapewnienie finansowania tej inwestycji – podkreślił wiceminister.

Obwodnica dla Jasła

Według  ogłoszonego przez Ministerstwo Infrastruktury rządowego programu w latach 2020-2030 powstać ma 100 obwodnic na terenie kraju, a koszt ich realizacji oszacowany został na blisko 28 mld zł. Obwodnica Jasła, według zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, ma być jedną z ośmiu obwodnic, które powstaną na terenie Podkarpacia. Prace nad wyborem najlepszych wariantów drogi w Jaśle już trwają, a przetarg ma być ogłoszony pod koniec 2022 roku. Nowe dodatkowe obwodowe drogi w naszym województwie mają powstać jeszcze w: Brzostku i Kołaczycach, Kolbuszowej, Miejscu Piastowym, Nowej Dębie, Pilźnie, Przemyślu i Sanoku.

Szybszy przejazd

Tymczasem Jasło już zyskało szybszy przejazd przez miasto. Do tej pory samochody, które docierały do Jasła od strony Dębicy i Tarnowa, a jechały w kierunku Gorlic i Nowego Sącza, wjeżdżały do centrum miasta. Wybudowany łącznik, o długości 1,4 km,  pozwala kierowcom ominąć miejskie korki i skrócić drogę. – Droga ta na pewno usprawnia przejazd przez miasto, chociaż nie rozwiązuje problemów komunikacyjnych. Plany jej budowy sięgają jeszcze kilkunastu lat wstecz, ale to bardzo dobrze, że w końcu udało się ją wybudować. Cieszy mnie to tym bardziej, że właśnie otrzymaliśmy zapewnienie ze strony rządowej o tym, że kolejne inwestycje drogowe, i to w niedługim czasie, będą realizowane w naszym mieście – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Nowy łącznik powstawał w systemie „zaprojektuj i wybuduj” od lipca 2017 roku do grudnia 2019 r. W ramach inwestycji zbudowano most nad potokiem Warzyckim i rondo na drodze krajowej nr 28, a powstająca droga została włączona do ronda Solidarności na drodze krajowej nr 73. Wzdłuż nowego połączenia, na całej długości trasy, po jednej stronie biegnie ścieżka rowerowa, po drugiej znajduje się chodnik.

Głównym inwestorem zadania, które kosztowało 24 mln zł (dofinansowanie z UE – 18,9 mln zł), było Województwo Podkarpackie.  Miasto Jasło wsparło tę inwestycję przekazując 4 mln 139 tys. złotych oraz grunty pod budowę.

W oficjalnym otwarciu nowego łącznika wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele rządu, a także wykonawcy inwestycji.