W Jaśle uczczono Żołnierzy Wyklętych

111

Dzisiaj pod pomnikiem Armii Krajowej uczczono pamięć żołnierzy wyklętych, pokolenia przesiąkniętego ideą wolnej, silnej gospodarczo i politycznie Polski. Kwiaty złożono również pod budynkiem w którym w latach 1945-1949 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a w którym wieziono i torturowano żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji walczących o niepodległą Polskę. W ramach obchodów, w Jasielskim Domu Kultury, odbyła się również prelekcja dla młodzieży. Od 2011 roku 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W sposób szczególny, w roku kiedy przypada 100. rocznica odzyskania Niepodległości należy przypominać postawę ludzi dzięki którym cieszymy się dzisiaj wolnością, a którzy w swoim życiu nigdy jej nie zaznali. Dzisiaj stajemy przed wielkim wyzwaniem i obowiązkiem, by dbać o to, aby pamięć o ich bohaterskich postawach nieprzerwanie trwała – mówił w okolicznościowym przemówieniu Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

1 marca to nieprzypadkowa data, to właśnie w tym dniu 1951 roku w głównej katowni bezpieki, w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie stracił życie pułkownik Łukasz Ciepliński i jego sześciu towarzyszy z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Pułkownik Ciepliński, oficer Wojska Polskiego, bohaterski żołnierz Września 1939 roku, organizator konspiracji na Rzeszowszczyźnie, inspektor rzeszowski Armii Krajowej, działacz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, jego ostatni prezes stał się jednym z symboli walki i ofiary tego pokolenia.

Pamiętamy o Was, Bohaterowie, pamiętamy o ideałach, o które walczyliście, pamiętamy o tym co dokonaliście dla naszego kraju. To święto jest wyrazem hołdu za świadectwo męstwa, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych. Jest wyrazem hołdu za krew przelaną w obronie niezawisłości Ojczyzny – mówił Ryszard Pabian burmistrz Jasła.

Burmistrz przypomniał również o lokalnych postaciach podziemia niepodległościowego: ppłk Józefie Modrzejewskim, Adamie Piegłowskim, Romanie Myśliwcu, Władysławie Szewczyku, Adamie Droździewiczu.

W uroczystościach wzięły udział władze wojewódzkie, samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń, harcerze z Komendy Hufca ZHP w Jaśle im. Rodziny Madejewskich, w tym 139 Drużynie Harcerskiej im. Leopolda Lisa Kuli, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2091 im. gen. Józefa Hallera z Trzcinicy oraz uczniowie klasy mundurowej z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie.