W Jaśle dbamy o bezpieczeństwo seniorów

311
konderencja seniorów
Bezpieczny senior - konferencja

Jasielski Uniwersytet III Wieku przy Podkarpackiej Szkole Wyższej, to miejsce bardzo lubiane przez jasielskich seniorów. To tutaj, 14 listopada, odbyła się konferencja „Bezpieczny senior na drodze w mieście Jaśle” zorganizowana przez Straż Miejską w Jaśle przy współpracy z Urzędem Miasta, a zrealizowana w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.

Konferencję, w której uczestniczyło ponad stu seniorów, wspólnie otworzyli komendant Straży Miejskiej w Jaśle Kazimierz Wiśniowski oraz Elwira Musiałowicz – Czech zastępca Burmistrza Miasta Jasła.

Prelekcję dotyczącą właściwych i niewłaściwych zachowań na drodze zaprezentowali: insp. Bożena Krupa z Zespołu ds. Profilaktyki Straży Miejskiej w Jaśle, podkomisarz Bartłomiej Świerczek Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Tobiasz Żebracki egzaminator i reprezentant Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Wykładający zachęcali seniorów do dyskusji na temat prezentowanych na ekranie sytuacji drogowych. Przestrzegali przed dawaniem błędnych wzorców swoim wnukom, wskazując potencjalne tragiczne konsekwencje. W trakcie wykładów zaprezentowano film „ Niebo” nakręcony w ramach kampanii „Obudź się! Uwaga=życie” realizowanej przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

O tym jak wiek wpływa na sprawność psycho -fizyczną kierującego pojazdem mówiła kolejna z prelegentek, Agnieszka Michowicz – Stadnik psycholog transportu. Z kolei Mariusz Bezak nauczyciel i przedstawiciel Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, przypomniał seniorom o ważnych zasadach udzielania pierwszej pomocy, poruszając przy tym również kwestie prawne. Gromkie brawa po zakończeniu prelekcji oraz pozytywne wpisy w ankietach ewaluacyjnych, świadczyły dobitnie, że udało nam się zrealizować zamierzony cel.

Po wykładach każdy z seniorów mógł skorzystać z bezpłatnych konsultacji u specjalistów. Zaprosiliśmy do udziału w wydarzeniu Centrum Dietetyczne i nie spodziewaliśmy się nawet, że konsultacje seniorów z dietetykiem, będą cieszyły się takim zainteresowaniem. Blisko 70% obecnych seniorów uczestniczyło w kompleksowym badaniu tkanki tłuszczowej i wody w organizmie. Na podstawie tego badania, każdy z seniorów otrzymał indywidualne wskazówki dietetyczne. Podobnym zainteresowaniem cieszyło się komputerowe badanie wzroku. Dla seniorów aktywnych motoryzacyjnie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie umożliwił korzystanie z symulatora dachowania. Uczniowie z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle przygotowali stanowisko do nauki resuscytacji. Uczestnicy konferencji mieli też możliwość sprawdzenia  swoich umiejętności psycho-fizycznych podczas ćwiczeń na aparacie Piórkowskiego, urządzeniu do badania szybkości reakcji psychologicznej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dla chętnych była możliwość wykonania przeglądu technicznego roweru, drobnych napraw np. układu hamulcowego, regulacji przerzutek, kontrola oświetlenia, smarowanie łańcucha oraz sprawdzenie ciśnienia w oponach.

Podczas rozmów w kuluarach seniorzy zgłaszali swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby. Podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat czynników, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Dla uczestników spotkania przygotowano poczęstunek oraz drobne upominki, w tym odblaskowe ekologiczne torby na zakupy, opaski odblaskowe oraz Koperty życia z informacją dla służb medycznych o chorobach czy przyjmowanych przez seniora lekach.

Relację z wydarzeń przygotowała stacja iTV Południe.

Straż Miejska w Jaśle