Strona główna Truskawiec

Truskawiec

I. Dotychczasowa współpraca

Formalne kontakty zapoczątkowało podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy w 2000 roku. Kontakty z Trusakwcem zaowocowały prezentacją w Jaśle Truskawiecko-Jaworowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz informacją o warunkach inwestowania na Ukrainie. Przedsięwzięcie to skierowane było do przedsiębiorców z terenu Powiatu Jasielskiego. Z walorami, możliwościami leczenia i rehabilitacji w Uzdrowisku Truskawiec miała możliwość zapoznać się delegacja przedstawicieli jasielskiej służby zdrowia przebywająca w Truskawcu na zaproszenie tamtejszego samorządu. Młodzież szkolna utrzymuje kontakty w zakresie rozgrywania meczy piłki nożnej. Jasielska Orkiestra koncertowała w Truskawcu. Artyści oraz rękodzielnicy z Trusakwca występują w Jaśle na corocznych Dniach Jasła.

W kwietniu 2005 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowała Spotkanie Euroregionalne „Ukraina bardziej znana”, na które zaproszono m.in. gości z Truskawca.

W sierpniu 2005 roku Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki i Mer Miasta Tryskawiec Lew Hrycak w imieniu swoich miast podpisali Porozumienie o współpracy. Za priorytetowe obie strony porozumienia uznały rozwój Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na terenie Jasła oraz Strefy Gospodarczej na terenie Truskawca jako miejsc współpracy i rozwoju kontaktów gospodarczych przedsiębiorców z obu krajów. Ponadto podpisane porozumienie zawiera deklarację współpracy w zakresie poprawy transgranicznego systemu ochrony środowiska poprzez podejmowanie działań mających na celu udzielanie wzajemnej pomocy w przypadku klęsk żywiołowych, wzajemne informowanie się o potencjalnych i rzeczywistych zagrożeniach klęskami żywiołowymi, prowadzenie działań przeciwpowodziowych i usuwanie ich skutków, a także organizowanie wspólnych szkoleń dla służb zarządzania kryzysowego.

Oba miasta uczestniczą aktywnie w realizacji wspólnych projektów m.in.: “Podkarpackie Trójmiasto. Współpraca polsko-ukraińska”, czy “Platforma współpracy polsko-ukraińskiej na rzecz rozwoju gospodarczego i kulturalnego”.

II. Władze samorządowe miasta

Burmistrz Miasta – Andrii Kulchynskyi

III. Dane teleadresowe

Urząd Miasta Truskawca
82200 м. Трускавецъ
ьул. Ђорислаьсъка 2
Ukraina

tel. 00380-324-751-449
fax. 00380-324-754-287
www: www.truskawiec.pl

IV. Krótko o mieście

TRUSKAWIEC – leży u podnóża Karpat na wysokości 350 – 400 m n.p.m. To jeden ze starszych i unikalnych kurortów na Ukrainie i w Europie. Uzdrowisko znajduje się w odległości 100 km na południe od Lwowa. Liczba mieszkańców wynosi ok. 22,5 tys. mieszkańców (z wypoczywającymi ok. 35 tysięcy). Rozwojowi miasta sprzyja też utworzona w 2000 r. specjalna strefa ekonomiczna (ponad 20 inwestycyjnych projektów o wartości 34 mln USD, przy czym 64 % to inwestycje zagraniczne). W ciągu 3 lat działania strefy utworzono 9 nowych przedsiębiorstw i 270 miejsc pracy. W Truskawcu znajduje się 19 sanatoriów i 20 pensjonatów oraz uzdrowiska dla dzieci. Oprócz tego kurort ma dwie pijalnie wód, polikliniki, miejską przychodnię zdrowia, laboratoria naukowe, katedrę rehabilitacji Lwowskiego Medycznego Uniwersytetu i centra rehabilitacyjne. Klimat Truskawca jest typowy dla Karpat Wschodnich: dosyć ciepłe lato, stosunkowo łagodna zima, wczesna wiosna, sucha i ciepła jesień.

Historia uzdrowiska „Truskawiec”

Archeologiczne ślady pierwszego osiedla w tej miejscowości sięgają XI w. W XIX wieku w Truskawcu odkryto kilka źródeł leczniczych. Oficjalnie miasto uznano za kurort w 1827 roku i wybudowano niewielki zakład wodoleczniczy i 4 domki dla gości. W 1833 r. lwowski farmaceuta i chemik Teodor Torosiewicz przeprowadził badania wód złoża truskawieckiego. W drugiej połowie XIX wieku Truskawiec zaczął szybko się rozwijać, powstały nowe wille, hotele i pensjonaty. Na przełomie XIX/XX wieku Truskawiec konkurował z Krynicą. W 1911 r. kurort przeszedł w ręce spółki akcyjnej założonej przez Rajmunda Jarosza. Rozpoczął on prace zmierzające do jego modernizacji, a to przyciągało coraz więcej wypoczywających. Lata 20-te i 30-te XX wieku charakteryzują się dynamicznym rozwojem. W 1938 r. na bazie prywatnych pensjonatów uruchomiono 8 sanatoriów na 1500 miejsc. W roku 1947 kurort otrzymał status miasta, a w 1952 r. stał się kurortem wszechzwiązkowym. W 1990 r. powstały dwa ogromne kompleksy sanatoryjne: „Karpaty” i „Perła Podkarpacia”. W 1999 roku Truskawiec został uznany za uzdrowiskowe centrum Ukrainy. Miasto ma trzy średnie szkoły, szkołę sztuk plastycznych, dom uczniowskiej twórczości, dziecięcą szkołę sportową, Wydział Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu, Podkarpacką filię Międzyregionalnej Akademii Zarządzania, centrum kulturalno – artystyczne „Truskawiec”. W Truskawcu znajdują się trzy muzea: jedyne na Ukrainie muzeum narodowego malarza Michaiła Biłasa, muzeum historii miasta oraz muzeum sztuki sakralnej diecezji samborsko – drohobyckiej.

Walory lecznicze Truskawca

Truskawiec zawdzięcza swoją sławę wodzie leczniczej „Naftusia”. Jest to woda hydro-węglanowa, magnezowo-kalcynowana, słabo mineralizowana, z wysokim stopniem substancji organicznych naftowego pochodzenia, które szybko ulegają zniszczeniu przy kontakcie z powietrzem. Lecznicza „Naftusia” złoża truskawieckiego odróżnia się od innych naftusiopodobnych wód. Sprzyja ona wyprowadzeniu drobnych kamieni z nerek, woreczka żółciowego oraz dróg moczopłciowych i żółciowych, zmniejsza litogenność moczu i żółci, to znaczy usuwa niebezpieczeństwo powtórnego utworzenia kamieni. Normalizuje również przemianę materii, w tym przemianę węglowodanów chorych na cukrzycę, polepsza działanie przewodu pokarmowego, trzustki, podwyższa się aktywność gruczołów wewnątrzwydzielniczych, chroni i odnawia komórki wątrobowe. „Naftusia” posiada właściwości moczopędne, żółciopędne, spazmolityczne, wpływa znieczulająco na bóle, usuwa proces zapalny w nerkach, drogach moczowych, wątrobie, jelicie i inne. Dzięki działaniu immunologicznemu podwyższa siły ochronne organizmu, zapobiega chorobom onkologicznym. Kompleksowe leczenie w truskawieckim uzdrowisku obejmuje jeszcze jedną unikalną metodę – ozokerytoterapię. Ozokeryt składa się z wysokomolekuralnych parafin i cerezyn z dodatkiem płynnych olejów. Jedyne w świecie złoże ozokerytu znajduje się w odległości 4 km od Truskawca, w mieście Borysław. Zastosowanie ozokerytu ma działanie przeciwzapalne i analgetyczne oraz wzmacnia hemodynamikę uszkodzonych organów.

W truskawieckim uzdrowisku można efektywnie leczyć:

  1. Choroby nerek i dróg moczopłciowych, m.in.: przewlekłe zapalenie nerek i śluzówki pęcherza moczowego, zjawiska pozostałościowe przeniesionego ostrego zapalenia nerek, chorobę moczowo-kamienną, stan po operacyjnym usunięciu kamieni z nerek i dróg moczowych, wrodzone anomalie nerek, przewlekłą prostatę.
  2. Choroby przemiany materii: cukrzyca, skazy moczowe, zapalenie przełyku, przewlekłe nieżyty żołądka, schorzenia woreczka żółciowego, zapalenie trzustki, zapalenie jelita cienkiego i grubego, powikłania po operacji na przewodzie pokarmowym.
Rozmiar czcionek
Tryb czytania