Strona główna Truskawiec

Truskawiec

I. Dotychczasowa współpraca

Formalne kontakty zapoczątkowało podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy w 2000 roku. Kontakty z Trusakwcem zaowocowały prezentacją w Jaśle Truskawiecko-Jaworowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz informacją o warunkach inwestowania na Ukrainie. Przedsięwzięcie to skierowane było do przedsiębiorców z terenu Powiatu Jasielskiego. Z walorami, możliwościami leczenia i rehabilitacji w Uzdrowisku Truskawiec miała możliwość zapoznać się delegacja przedstawicieli jasielskiej służby zdrowia przebywająca w Truskawcu na zaproszenie tamtejszego samorządu. Młodzież szkolna utrzymuje kontakty w zakresie rozgrywania meczy piłki nożnej. Jasielska Orkiestra koncertowała w Truskawcu. Artyści oraz rękodzielnicy z Trusakwca występują w Jaśle na corocznych Dniach Jasła.

W kwietniu 2005 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowała Spotkanie Euroregionalne „Ukraina bardziej znana”, na które zaproszono m.in. gości z Truskawca.

W sierpniu 2005 roku Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki i Mer Miasta Tryskawiec Lew Hrycak w imieniu swoich miast podpisali Porozumienie o współpracy. Za priorytetowe obie strony porozumienia uznały rozwój Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na terenie Jasła oraz Strefy Gospodarczej na terenie Truskawca jako miejsc współpracy i rozwoju kontaktów gospodarczych przedsiębiorców z obu krajów. Ponadto podpisane porozumienie zawiera deklarację współpracy w zakresie poprawy transgranicznego systemu ochrony środowiska poprzez podejmowanie działań mających na celu udzielanie wzajemnej pomocy w przypadku klęsk żywiołowych, wzajemne informowanie się o potencjalnych i rzeczywistych zagrożeniach klęskami żywiołowymi, prowadzenie działań przeciwpowodziowych i usuwanie ich skutków, a także organizowanie wspólnych szkoleń dla służb zarządzania kryzysowego.

Oba miasta uczestniczą aktywnie w realizacji wspólnych projektów m.in.: „Podkarpackie Trójmiasto. Współpraca polsko-ukraińska”, czy „Platforma współpracy polsko-ukraińskiej na rzecz rozwoju gospodarczego i kulturalnego”.

II. Władze samorządowe miasta

Burmistrz Miasta – Andrii Kulchynskyi

III. Dane teleadresowe

Urząd Miasta Truskawca
82200 м. Трускавецъ
ьул. Ђорислаьсъка 2
Ukraina

tel. 00380-324-751-449
fax. 00380-324-754-287
www: www.truskawiec.pl

IV. Krótko o mieście

TRUSKAWIEC – leży u podnóża Karpat na wysokości 350 – 400 m n.p.m. To jeden ze starszych i unikalnych kurortów na Ukrainie i w Europie. Uzdrowisko znajduje się w odległości 100 km na południe od Lwowa. Liczba mieszkańców wynosi ok. 22,5 tys. mieszkańców (z wypoczywającymi ok. 35 tysięcy). Rozwojowi miasta sprzyja też utworzona w 2000 r. specjalna strefa ekonomiczna (ponad 20 inwestycyjnych projektów o wartości 34 mln USD, przy czym 64 % to inwestycje zagraniczne). W ciągu 3 lat działania strefy utworzono 9 nowych przedsiębiorstw i 270 miejsc pracy. W Truskawcu znajduje się 19 sanatoriów i 20 pensjonatów oraz uzdrowiska dla dzieci. Oprócz tego kurort ma dwie pijalnie wód, polikliniki, miejską przychodnię zdrowia, laboratoria naukowe, katedrę rehabilitacji Lwowskiego Medycznego Uniwersytetu i centra rehabilitacyjne. Klimat Truskawca jest typowy dla Karpat Wschodnich: dosyć ciepłe lato, stosunkowo łagodna zima, wczesna wiosna, sucha i ciepła jesień.

Historia uzdrowiska „Truskawiec”

Archeologiczne ślady pierwszego osiedla w tej miejscowości sięgają XI w. W XIX wieku w Truskawcu odkryto kilka źródeł leczniczych. Oficjalnie miasto uznano za kurort w 1827 roku i wybudowano niewielki zakład wodoleczniczy i 4 domki dla gości. W 1833 r. lwowski farmaceuta i chemik Teodor Torosiewicz przeprowadził badania wód złoża truskawieckiego. W drugiej połowie XIX wieku Truskawiec zaczął szybko się rozwijać, powstały nowe wille, hotele i pensjonaty. Na przełomie XIX/XX wieku Truskawiec konkurował z Krynicą. W 1911 r. kurort przeszedł w ręce spółki akcyjnej założonej przez Rajmunda Jarosza. Rozpoczął on prace zmierzające do jego modernizacji, a to przyciągało coraz więcej wypoczywających. Lata 20-te i 30-te XX wieku charakteryzują się dynamicznym rozwojem. W 1938 r. na bazie prywatnych pensjonatów uruchomiono 8 sanatoriów na 1500 miejsc. W roku 1947 kurort otrzymał status miasta, a w 1952 r. stał się kurortem wszechzwiązkowym. W 1990 r. powstały dwa ogromne kompleksy sanatoryjne: „Karpaty” i „Perła Podkarpacia”. W 1999 roku Truskawiec został uznany za uzdrowiskowe centrum Ukrainy. Miasto ma trzy średnie szkoły, szkołę sztuk plastycznych, dom uczniowskiej twórczości, dziecięcą szkołę sportową, Wydział Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu, Podkarpacką filię Międzyregionalnej Akademii Zarządzania, centrum kulturalno – artystyczne „Truskawiec”. W Truskawcu znajdują się trzy muzea: jedyne na Ukrainie muzeum narodowego malarza Michaiła Biłasa, muzeum historii miasta oraz muzeum sztuki sakralnej diecezji samborsko – drohobyckiej.

Walory lecznicze Truskawca

Truskawiec zawdzięcza swoją sławę wodzie leczniczej „Naftusia”. Jest to woda hydro-węglanowa, magnezowo-kalcynowana, słabo mineralizowana, z wysokim stopniem substancji organicznych naftowego pochodzenia, które szybko ulegają zniszczeniu przy kontakcie z powietrzem. Lecznicza „Naftusia” złoża truskawieckiego odróżnia się od innych naftusiopodobnych wód. Sprzyja ona wyprowadzeniu drobnych kamieni z nerek, woreczka żółciowego oraz dróg moczopłciowych i żółciowych, zmniejsza litogenność moczu i żółci, to znaczy usuwa niebezpieczeństwo powtórnego utworzenia kamieni. Normalizuje również przemianę materii, w tym przemianę węglowodanów chorych na cukrzycę, polepsza działanie przewodu pokarmowego, trzustki, podwyższa się aktywność gruczołów wewnątrzwydzielniczych, chroni i odnawia komórki wątrobowe. „Naftusia” posiada właściwości moczopędne, żółciopędne, spazmolityczne, wpływa znieczulająco na bóle, usuwa proces zapalny w nerkach, drogach moczowych, wątrobie, jelicie i inne. Dzięki działaniu immunologicznemu podwyższa siły ochronne organizmu, zapobiega chorobom onkologicznym. Kompleksowe leczenie w truskawieckim uzdrowisku obejmuje jeszcze jedną unikalną metodę – ozokerytoterapię. Ozokeryt składa się z wysokomolekuralnych parafin i cerezyn z dodatkiem płynnych olejów. Jedyne w świecie złoże ozokerytu znajduje się w odległości 4 km od Truskawca, w mieście Borysław. Zastosowanie ozokerytu ma działanie przeciwzapalne i analgetyczne oraz wzmacnia hemodynamikę uszkodzonych organów.

W truskawieckim uzdrowisku można efektywnie leczyć:

  1. Choroby nerek i dróg moczopłciowych, m.in.: przewlekłe zapalenie nerek i śluzówki pęcherza moczowego, zjawiska pozostałościowe przeniesionego ostrego zapalenia nerek, chorobę moczowo-kamienną, stan po operacyjnym usunięciu kamieni z nerek i dróg moczowych, wrodzone anomalie nerek, przewlekłą prostatę.
  2. Choroby przemiany materii: cukrzyca, skazy moczowe, zapalenie przełyku, przewlekłe nieżyty żołądka, schorzenia woreczka żółciowego, zapalenie trzustki, zapalenie jelita cienkiego i grubego, powikłania po operacji na przewodzie pokarmowym.

Newsletter

Wpisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje.
SUBSKRYBUJ
Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację zgody na przetwarzanie danych osobowych, którym administratorem jest Miasto Jasło, reprezentowane przez Burmistrza Miasta Jasła, z siedzibą przy ul. Rynek 12, 38-200 Jasło.
close-link
Skip to content