Tężnia solankowa już otwarta

634
grupa uczniów z zespołu szkoł miejksich nr 5 w Jaśle

Tężnia solankowa powstała w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego w edycji na 2021 rok. Jej otwarcie zaplanowano jako jeden z elementów obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi.

Tężnia ma 8 m długości i 3 m wysokości, szeroka jest na 1,8 m, a jej kubatura to 45,2 m3. W pobliżu tężni zamontowany został zbiornik na solankę i urządzenia sterujące, na miejsce doprowadzono również sieć wodociągową. Teren w otoczeniu tężni został zagospodarowany i oświetlony latarniami. Na jednej z nich zamontowano obrotową kamerę, która została włączona do sieci miejskiego monitoringu wizyjnego.

Oficjalnego otwarcia tężni dokonali Ryszard Pabian, burmistrz Jasła oraz Agnieszka Sobczyk, radna Rady Miejskiej Jasła – autorka zwycięskiego projektu. – Tężnia została wykonana w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok z inicjatywy mieszkańców Jasła i sfinansowana z miejskiego budżetu przeznaczonego na ten cel. Pierwotnie planowaliśmy inną lokalizację, jednak ze względu na różnego rodzaju przeszkody, ostatecznie powstała na „Kwiatowej”. Mam nadzieję, że powstanie tężni w tym miejscu przyczyni się do wzrostu atrakcyjności tego kompleksu sportowo – rekreacyjnego – mówił podczas otwarcia Ryszard Pabian, jednocześnie dziękując wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu, na czele z Małgorzatą Adamską-Chmiel, zastępcą burmistrza Jasła.

Z kolei autorka projektu podkreśliła, że bardzo się cieszy, iż nadszedł ten dzień, tak długo przez nią oczekiwany – Uruchomiliśmy tężnię. Liczę na to, że mieszkańcy mojego miasta będą chętnie odwiedzać to miejsce całymi rodzinami, a ośrodek Kwiatowa stanie się takim miejscem, do którego będziemy chcieli wracać. Serdecznie dziękuję mieszkańcom za to, że przyczynili się do zwycięstwa tego projektu – podkreślała Agnieszka Sobczyk.

Teren kompleksu sportowo – rekreacyjnego „Przystanek Kwiatowa” stał się także miejscem realizacji innego projektu wyłonionego w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Na zachodniej i północnej ścianie znajdującego się nieopodal budynku sanitarno-gospodarczego został namalowany mural będący elementem projektu „Murale dla mieszkańców Jasła” Autorem propozycji projektu, a ostatecznie również jego realizatorem był Sylwester Łaskawski, pozostałe dwa murale powstały na terenie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Tężnia działa na zasadzie grawitacyjnego spływu solanki z górnej części tężni po ułożonych wewnątrz gałązkach tarniny. Z gałązek tarniny solanka intensywnie paruje wytwarzając wokół tężni intensywny aerozol składający się z minerałów i mikroelementów. Proces wytwarzania aerozolu solankowego jest jednak uzależniony od pogody. Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie upalnego i wietrznego dnia, najmniejsze zaś kiedy pada deszcz. Nocą proces tężenia zanika niemal zupełnie.

Otwarciu tężni towarzyszyły również wydarzenia związane z lokalnymi obchodami Dnia Ziemi. Na „Kwiatowej” młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Jaśle posadziła drzewa(platan klonolistny, brzoza pożyteczna Doorenbos, robinia akacjowa, lilak pospolity Sensation i President Grevy, wierzba płacząca) i założyła łąkę kwietną.

Dodatkowo,  w piątek 22 kwietnia, w parku miejskim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle posadzili rodzime gatunki drzew – lipy oraz graby i tym samym odmłodzili rosnący tam drzewostan.

Natomiast w sobotę Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury organizuje grupowe sprzątanie śmieci na trasie spacerowej w rejonie jasielskich wałów przeciwpowodziowych. Akcja, której partnerem jest Miasto Jasło.