Termin zgłoszeń kandydatów na urzędników wyborczych przedłużony do 16 kwietnia

93

Termin dokonywania zgłoszeń kandydatów na urzędników wyborczych został przedłużony do 16 kwietnia. Państwowa Komisja Wyborcza zmieniła również liczbę urzędników wyborczych.

Wymagania dotyczące kandydatów na funkcję urzędnika wyborczego

  1. Urzędnik wyborczy musi być pracownikiem urzędu obsługującego: organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych;
  2. Urzędnik wyborczy musi posiadać wykształcenie wyższe;
  3. Urzędnik wyborczy nie może wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze którejma miejsce zatrudnienia;
  4. Urzędnikiem wyborczym nie może być osoba ujęta w stałym rejestrze wyborców objętym zakresem działania tego urzędnika, przy czym zakaz ten nie dotyczy miast na prawach powiatu;
  5. Urzędnik wyborczy nie może należeć do partii politycznych ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją;
  6. Urzędnikiem wyborczym nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  7. Urzędnikiem wyborczym nie może być osoba kandydująca w wyborach w okręgu, w skład którego wchodzi gmina właściwa dla obszaru działania urzędnika wyborczego, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy, pełnomocnik finansowy, mąż zaufania lub członek komisji wyborczej.

Kadencja

Urzędników wyborczych powołuje się dla obszaru danej gminy na okres 6 lat i wykonują oni zadania od dnia zarządzenia wyborów do dnia rozstrzygnięcia protestów wyborczych oraz w innych sytuacjach, gdy jest to konieczne.

Zgłoszenie

W zgłoszeniu na funkcję urzędnika wyborczego podaje się: imię (imiona) i nazwisko, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania (ujęcia w stałym rejestrze wyborców), wykształcenie, miejsce pracy, nazwę gminy, w której kandydat ma wykonywać funkcję oraz informacje o ewentualnym doświadczeniu w organizacji wyborów oraz wykonywaniu innych zadań, w których niezbędna była znajomość przepisów Kodeksu wyborczego. Wzór zgłoszenia w formie edytowalnej dostępny na stronie internetowej krosno.kbw.gov.pl.

Zgłoszenia wg wzoru należy przesłać pocztą lub dostarczyć w terminie przedłużonym do 16 kwietnia 2018 r. (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 -15.30) na poniższy adres:

Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Krośnie

  1. Bieszczadzka 1, 38-400 Krosno

(budynek Starostwa Powiatowego w Krośnie, pok. 404)

z dopiskiem na kopercie „zgłoszenie – urzędnik wyborczy”

O dotrzymaniu terminu decyduje data wpływu zgłoszenia do urzędu. Zgłoszenia otrzymane po terminie pozostają w Delegaturze bez rozpatrzenia.

Do zgłoszenia należy dołączyć kopię dyplomu potwierdzającego posiadanie wykształcenia wyższego, poświadczoną za zgodność z oryginałem, np. przez pracodawcę. Na zgłoszeniu pracodawca potwierdza fakt zatrudnienia kandydata w urzędzie obsługującym: organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostce im podległej lub przez nie nadzorowanej. Dodatkowo kandydaci proszeni są o podanie na zgłoszeniu numeru telefonu kontaktowego.

Zgłoszenia spełniające wymogi formalne oraz wynikające z Kodeksu wyborczego zostaną przekazane Szefowi Krajowego Biura Wyborczego.

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Krośnie