„TAM JUŻ TYLKO DYM I GRUZY… JASŁO 1944”. – dzisiaj emisja

Dzisiaj w TVP Rzeszów o godz. 20.45 emitowany będzie reportaż dotyczący zniszczenia i wysiedlenia Jasła w 1944 roku.

Reportaż opowiada tragiczną historię miasta, które jako jedno z nielicznych w Polsce, padło ofiarą niemieckiej „wojny totalnej”. Zostało zniszczone w 97 procentach. W wyniku rozkazu z 13 września 1944 r. przeprowadzono w Jaśle masowe wysiedlenie, grabież, zniszczenie i spalenie do gołej ziemi.

W reportażu Telewizji Rzeszów powstałym we współpracy z Urzędem Miasta w Jaśle, relacje świadków zniszczenia Jasła zostały skonfrontowane z chronologią wydarzeń w ujęciu historyka. Użyto archiwalnych zdjęć nieznanego niemieckiego żołnierza, który w 1944 roku na taśmie filmowej nagrał płonące miasto, a także fotografii ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Telewizja Polska S.A.
Oddział Terenowy w Rzeszowie